Ко стрепи, а ко с нестрпљењем чека Трампов повратак у Белу кућу? Анкета показала фасцинантне резултате: Ево шта Срби мисле о томе
Нервозу Европе око повратка Доналда Трампа у Белу кућу не дели већи део света, показала је анкета Европског савета за спољне односе (ЕЦФР). Такође, више грађана великих земаља ван Запада попут Кине, Русије, Индије и Бразила поздравља његов други мандат него што стрепи. Исто то би се, сасвим сигурно, могло рећи и за Србију.
Анкета у 24 земље, која је укључивала и Саудијску Арабију, Јужну Африку, Индонезију и Турску, показала је да су Швајцарска, Велика Британија, 11 земаља ЕУ и Јужна Кореја усамљене у мишљењу да би "Трамп 2.0" био лош за њихову земљу и мир у свету.
- Укратко, амерички дугогодишњи савезници жале због Трамповог повратка, али скоро нико други - наводи се у извештају истраживачког центра ЕЦФР, додајући да је његов реизбор ставио посебно Европу "на раскрсницу“ у њеним односима са САД.
Извештај је такође открио да многи људи ван Европе верују да је нови председник посвећен окончању ратова у Украјини и на Блиском истоку, и виде САД на челу са Трампом као само једну водећу силу међу неколико, укључујући и ЕУ.
- Европљани треба да препознају настанак света у којем има више трансакција. Уместо да покушавају да воде глобалну либералну опозицију Трампу, они би требало да разумеју сопствену снагу и да се носе са светом онаквим какав јесте - наводи се у извештају.
Повратак Трампа на власт сматра позитивним за своју земљу 84 одсто испитаника из Индије, 61 одсто из Саудијске Арабије, 49 одсто из Русије, 46 одсто из Кине, 43 одсто из Бразила, само 22 одсто из 11 држава ЕУ и 26 одсто из Украјине.
Да је то лоша ствар по њихову државу сматра чак 67 одсто испитаника из Јужне Кореје, 54 одсто из Уједињеног Краљевства, 38 одсто из 11 земља ЕУ, 34 одсто из Швајцарске, 30 одсто из Турске и 20 одсто из Украјине.
Велики број испитаника у неколико земаља такође сматра да би Трампов повратак учинио вероватнијим мир у Украјини и на Блиском истоку, укључујући Индију (65% и 62%), Саудијску Арабију (62% и 54%), Русију (61% и 41%) и Кину (60% и 48%).
Украјинци су били много резервисанији, па 39 процената верује да ће Трамп помоћи у успостављању мира у њиховој земљи, а 35 одсто је рекло да је то мање вероватно, док је у Европи и Јужној Кореји био раширен скептицизам да ће "Трамп 2.0" донети било какву разлику.
Само 24 одсто испитаника у Великој Британији, 31 одсто у Јужној Кореји и 34 процената у 11 земаља ЕУ рекло је да би Трампов повратак учинио вероватнијим мир у Украјини, док је још мање (16 одсто у В. Британији, 25 одсто у 11 земаља ЕУ и 19 одсто у Јужној Кореји) сматрао је да ће то имати позитиван ефекат на Блиском истоку.
Аутори анкете тврде да су ови подаци потврдили "опште слабљење Запада“ и појаву далеко више "трансакцијског, а ла царте" света, указујући на то да у многим земљама Русију прихватају као савезника или неопходног партнера.
Занимљиво је да је број испитаника који Русију сматрају савезником своје земље порастао и у САД, а не само у Индији и Кини. У протекле две године опао је број испитаника у 11 земаља ЕУ који Америку сматрају савезником са 31 одсто на само 22 одсто.
Већина испитаника у земљама укључујући Бразил, Индонезију, Кину, Индију, Саудијску Арабију, Јужну Африку и Турску очекује да ће глобални утицај Русије расти, али већина у свим тим земљама, плус ЕУ и Велика Британија, мисли да ће Кина бити најјача сила кроз 20 година.
Огромна подршка грађана Србије Трампу као дипломатски адут
Једна од земаља које не припадају ни западном ни источном блоку, а у којима је веома изражена подршка грађана Трампу је и Србија. Према анкети Галупа из октобра прошле године, чак 59 одсто Срба навијало је за њега на изборима 5. новембра, а само 29 одсто за његову противкандидаткињу Камалу Харис.
То је истакао и председник Александар Вучић када је понудио да баш у Београду буду одржани мировни преговори о Украјини између Трампа и руског председника Владимира Путина.
- Не постоји ни једна земља која може са Србијом да се пореди са степеном подршке председнику Трампу. Не причамо о лидерима којих је било и оваквих и онаквих, већ причамо о подршци народа у целини. И са друге стране, то је земља у којој је председник Путин и даље веома, веома популаран. Тако да, ја мислим да је то место на кугли земаљској које би и једном и другом изузетно одговарало - казао је Вучић.
Колико је Трамп популаран у Србији нагласио је и бивши гувернер савезне државе Илиноис и члан Представничког дома америчког Конгреса српског порекла Род Благојевић.
Ова влада која је тамо данас жели да поново створи односе са Сједињеним Државама и да има боље односе. То је растућа економија. Економски им иде веома добро јер су добри, вредни људи. И занимљиво је. У недавној анкети европских земаља на овим председничким изборима, Трамп против Камале Харис, српски народ је дао највећу подршку Трампу, око 59 одсто српског становништва је подржало Трампа на последњим изборима, више од било које друге европске земље. И тако шта год могу да учиним да будем од помоћи месту одакле је мој отац дошао, учинићу то", рекао је Благојевић током гостовања у веома популарном подкасту Џоа Рогана.
Супротстављање Трампу могло би да створи расцеп у Европи
Сваки покушај ЕУ да постигне јединство у директној супротности са Трампом могао би да доведе до великих подела између и унутар држава чланица, наводи се у извештају.
Коатор студије ЕЦФР-а историчар са Универзитета Оксфорд Тимоти Гартон Еш напоменуо је за Euronews да је свим земљама које су скептичне према Трампу заједничко то што су амерички савезници и зависе од САД у области безбедности.
Трампова непредвидљивост у спољној политици, посебно у његовом приступу НАТО-у и рату у Украјини, све више изазива забринутост широм Европе око тога да ли би САД подржале своје трансатлантске савезнике у случају сукоба.
Међутим, ЕЦФР додаје да је ЕУ подељена и у перцепцији новоизабраног председника САД и односа који би блок требало да има са том силом.
- Бојим се да утицај Трампа неће бити само да подели Запад, већ да подели Европу. А то је велики изазов за нас Европљане - каже Гартон Еш.
Он је подсетио на недавну посету италијанске премијерке Ђорђе Мелони Трамповој резиденцији Мар-а-Лаго и гласну подршку мађарског премијера Виктора Орбана Трампу.
Извор: Euronews