ЈЕДНОГ ЗОВУ "КОЉАЧ ИЗ КАН ЈУНИСА", ДРУГОГ "МАЧКА С ДЕВЕТ ЖИВОТА" Упознајте ВОЂЕ Хамаса, прошли су кроз СИТО и РЕШЕТО! (ВИДЕО)
Израелска војска настоји да их елиминише
Кад су 7. октобра 2023. бројни припадници Хамаса пробили ограду између Израела и Појаса Газе, убили више од 1.200 Израелаца и отели више од 240 људи, једним од најодговорнијих за тај напад сматран је Јахја Синвар, командант милитантно-исламистичког Хамаса у Појасу Газе. Њега сада тражи Израел. Израелска војска жели да га онеспособи за деловање, али он је само један од вођа палестинске терористичке организације.
ИЗРАЕЛ БЕСАН! Шпански премијер све сасуо у лице Нетанијахуу, оптужио Тел Авив за убијање цивила, па најавио НОВИ потез Шпаније
РАТ НА БЛИСКОМ ИСТОКУ СЕ ПРЕЛИО У САД: Јеврејски професор рекао да "хамасовце" треба побити, ево шта му се десило (ВИДЕО)
ЕРДОГАН И РАИСИ ХИТНО РАЗГОВАРАЛИ: Турска и Иран разматрају предузимање нових корака, напади Израела на Газу су НЕЗАКОНИТИ
"Кољач из Кан Јуниса"- Јахја Синвар
Њега сматрају врло харизматичним и врло интелигентним, али и бруталним и бескрупулозним: 61-годишњи Синвар води Хамас у Гази тврдом руком. Рођен је 1962. у избегличком логору Кан Јунис на југу Појаса Газе, а крајем 1980-их је био један од оснивача Хамаса, пише Deutsche Welle.
Учествовао је у стварању војног крила Хамаса Касам бригада, које су починиле бројне самоубилачке атентате у Израелу. Осим тога, он се обрачунавао с наводним израелским колаборационистима у властитим редовима тако брутално да је назван "кољачем из Кан Јуниса".
1988. га је један израелски суд осудио због убиства више наводних колаборациониста и два израелска војника на затворску казну четири пута доживотно. У затвору је Синвар учио хебрејски и студирао начин размишљања "непријатеља" тако што је читао књиге познатих Израелаца. Због упале мозга био је у животној опасности, а израелски лекари су му операцијом спасили живот.
Након 22 године у затвору Синвар је 2011. пуштен, скупа с више од 1.000 палестинских затвореника у замену за израелског војника Гилада Шалита. Он се вратио у Газу и од тада је био задужен за везу војног и политичког крила Хамаса. 2017. је постао шеф терористичке организације у Појасу Газе.
Да Синвар у борби против Израела спремно жртвује и палестинске цивиле недавно је изјавио председник израелске владе Бењамин Нетанијаху. Синвар се не занима за судбину свог народа и понаша се "као мали Хитлер у свом бункеру", изјавио је Нетанијаху.
Али најмање једном је Синвар наводно напустио свој бункер: по наводима израелских медија, он је побегао од борби на северу Појаса Газе и сад се налази негде на подручју око града у којем је рођен, Кан Јунису.
"Мачка с девет живота" - Мохамед Деиф
Од 2002. Мохамед Деиф води Касам бригаду, војно крило Хамаса у Гази. Израел га сматра одговорним за бројне самоубилачке атентате и убијање више десетина израелских војника и цивила. Он је наводно одговоран и за разгранати систем тунела у Појасу Газе.
Деиф је наводно знатно учествовао у планирању терористичког напада од 7. октобра на Израел и командовао у нападу. Израелска војска се нада да ће и њега онеспособити за деловање.
Деиф је већ од 1995. за Израел један од најтраженијих људи. 2000. је био неко време у израелском затвору, али је у гужви друге Интифаде (палестинског устанка) од 2000. до 2005. успео да побегне. Од тада он готово није остављао трагове.
Наводно је већ преживео седам покушаја атентата, али је притом тешко рањен: тврди се да је остао без једног ока, једне ноге и дела једне руке. Више чланова његове породице је погинуло у тим атентатима.
Деиф никад не наступа у јавности, једина позната његова фотографија потиче из 2000. године. О њему је једино познато да наводно сваке ноћи преноћи у некој другој кући, како би се заштитио од израелских напада.
Заменик из сенке - Марван Иса
Као и Јахја Синвар, и Иса је рођен у једном избегличком логору у Појасу Газе. О његовој младости је познато само да је припадао Муслиманском братству из којег се касније развио Хамас. У Израелу је за време прве Интифаде (1987.-1993.) био пет година у затвору.
И палестинске аутономне власти су Ису ухапсиле 1997., али је пуштен након избијања друге Интифаде 2000. године. Данас је он заменик команданта Касам бригада и десна рука Мохамеда Деифа.
Иса је преживио више напада у којима га је Израел хтео ликвидирати. И сад је он врло високо на израелском попису тражених особа. Претпоставља се да је и Иса играо важну улогу у планирању и спровођењу терористичког напада 7. октобра.
Вође у Катару: Исмаил Ханија и Халид Машал
Потпуно разбијање Хамаса за Израел ће бити тешко оствариво, јер двојица његових вођа не живе у Појасу Газе, него у емирату Катару. Ту је Исмаил Ханија, који се сматра вођом те организације. И он је рођен у избегличком логору у Појасу Газе.
Ханија је најпре похађао школу Уједињених нација и након тога студирао на Исламском универзитету у Гази, где је дошао у додир с радикалним покретом за независност. 1993. је тамо постао декан Филозофског факултета, а 1997. шеф канцеларије духовног вође Хамаса.
Након победе Хамаса 2006. године палестински председник Махмуд Абас га је именовао за председника палестинске владе, али га је само годину дана касније сменио, након што је Хамас у таласу смртоносног насиља из Појаса Газе потиснуо председникову странку Фатах.
Ханија ту смену није прихватио, због чега су палестинска подручја до данас фактички подељена на два дела: на Западној обали Јордана влада Фатах, у Појасу Газе Хамас, а 2017. је Ханија изабран за шефа Политбироа – као наследник Халида Машала.
Машал је рођен 1956. на Западној обали Јордана, студирао је физику на Универзитету у Кувајту. И Машал се радикализовао на универзитету. Касније је живео у Сирији и Јордану, где је постао суоснивач Хамаса, а 1996. његов председник. Увек изнова је позивао на терор против Израела. 1997. је преживео атентат израелске тајне службе Мосад.
Кад је Машал 2012. поводом 25. годишњице постојања Хамаса преко Египта отпутовао у Газу, он је први пут након 45 година поново на кратко ступио на једно од палестинских подручја. 2017. је позицију шефа Хамаса препустио Ханији, али је данас вођа иностраног крила те терористичке организације.