КОЈЕ МАСКЕ ПОМАЖУ ПРОТИВ НОВОГ СОЈА КОРОНЕ? Стручњаци објаснили како да се заштитимо од пошасти
Ових дана актуелна тема је нови сој коронавируса и доста се прича о томе. Међутим, поставља се питање да ли су маске ефикасне против свих њих и која је најбољи избор? Ево шта кажу светски стручњаци.
Др Ентони Фаучи, директор америчког Националног института за алергије и инфективне болести, пре неколико дана изјавио је да "ношење две маске за бољу заштиту од вируса има смисла, јер је више слојева боље од једног". У последње време, јавља се све више нових сојева вируса, па се др Фаучи осврнуо и на тему ефикасности маски у ситуацији када ничу нови сојеви.
ХОРОР У КОВИД БОЛНИЦИ: Ухапшен лекар због својих језивих злочина, намерно је убијао своје пацијенте (ФОТО)
СПУТЊИК В ЋЕ БИТИ ОДОБРЕН У ЕУ? Један институт већ припрема све за његову производњу у Европи!
ПРЕОКРЕТ У ПРОИЗВОДЊИ ФАЈЗЕРОВЕ ВАКЦИНЕ: Склопили уговор са једном великом фармацеутском кућом!
На брифингу одржаном у Белој кући прошле недеље Фаучију је постављено питање да ли су маске мање ефикасне код нових сојева коронавируса.
- Нису мање ефикасне, напротив. Различити сојеви вируса само су разлог више зашто апсолутно увек треба носити маске - одговорио је др Фаучи, пише Нбц News.
Др Мерибет Секстон, асистент професора инфективних болести на Емори универзитетској школи медицине у Атланти, потпуно дели овај став др Фаучија.
- Нови сојеви често значе да заражени људи имају и већу количину вируса у носу и устима, тако да, када дишу, причају, кашљу или певају, избацују више инфективних честица - каже др Секстон, додајући да то није никакав проблем "уколико сви носе маске".
Уколико се маске носе правилно и у свим ситуацијама, спречиће преношење вируса, ког год соја он био, тврди ова професорка.
- Ако нам то није било кристално јасно пре шест месеци, сада, са овим искуством и знањем то је потпуно јасно - поручује Камерон Волф, експерт за инфективне болести и професор медицине на Ђук универзитетској школи медицине.
КОЈА МАСКА ЈЕ НАЈБОЉИ ИЗБОР?
- Ако носите неколико маски одједном, две, три или чак и више, добићете боље филтрирање због више слојева тканине - каже др Скот Сегал, анестезиолог у Вејк Форест болници у Северној Каролини.
Међутим, додаје он, ретко ко ће носити толико слојева маски јер је то просто неугодно. Зато је кључно изабрати маску коју вам је најзгодније да носите дуже време, а која ради посао.
Сегал је целе протекле године, још од почетка пандемије, проучавао својства тканина маски за лице како би открио која је најефикаснија.- Мој закључак је, када узмемо у обзир баланс угодности и ефикасности, да је за просечног човека најбоља трослојна хируршка маска. Најугоднија је за дуже ношење, а штити од честица. За оне који ипак желе памучне маске, неопходно је да оне буду двослојне и од врло квалитетног памука са густим ткањем. Златни стандард и даље је Н95 маска, али за обичног појединца који није здравствени радник, и даље је најзгоднији избор трослојна хируршка маска - каже Сегал.
Са њим се слаже и др Леана Вен, лекар хитне помоћи из Балтимора.
- Ако ви имате добру Н95 маску, неће вам помоћи ако људи око вас своје маске не носе правилно и не носе их увек. Радије бих да сви носе хируршке или платнене маске, али ако ће их носити правилно и стално - поручује др Вен.
КУЋНИ ТЕСТ
- Постоји једноставан кућни тест којим се може проверити ефикасност маске. Просто узмите платнену маску и погледајте је кроз извор светлости. Ако видите светлост између нити тканине, то значи да и вирус ту лако може да се увуче - поручују стручњаци.