КОЈЕ ВАКЦИНЕ СУ ПРИМИЛИ СВЕТСКИ ЛИДЕРИ? Већина је примила западне, а ко се одлучио за руске и кинеске?
Како би уверили грађане да су цепива безбедна и ефикасна, политичари су међу првима заврнули рукаве.
Здравствени стручњаци широм света месецима уназад поручују да је најбоља вакцина против корона вируса она коју прво можете да добијете.
ШТИТИ ОРГАНИЗАМ И ЈАЧА ИМУНИТЕТ: Ево због чега свакодневно морате да узимате СЕЛЕН!
ЗАВРШЕНИ ПРЕГОВОРИ САД И КИНЕ: Након жучне дебате Пекинг не посустаје, остају верни својим ставовима (ФОТО/ВИДЕО)
НЕМЦИ НАШЛИ РЕШЕЊЕ ЗА СПРЕЧАВАЊЕ ТРОМБА: Превентивни третман за ризичне групе које примају АстраЗенеку
Међутим, због одлуке Брисела о условима издавања "ковид-пасоша", питање ко је коју вакцину примио постало је веома актуелно.
Европска комисија представила је нацрт зелених дигиталних сертификата о вакцинацији који ће служити за слободно кретање унутар блока, а који ће важити само за вакцине одобрене у Европској унији (АстраЗенека, Фајзер, Модерна и Џонсон и Џонсон). План тренутно важи само за земље чланице, али је најављено да ће бити проширен и на треће земље.
Чланице имају право да самостално дозволе слободан прелазак границе путницима који су примили било које цепиво, па и неодобрено од европског регулатора. Али ако буду послушале директиву ЕУ, мађарски премијер ће имати проблема да дође на самит у Бриселу, а председник Аргентине можда неће моћи да, рецимо, дође у Европу на одмор.
Како би уверили грађане да су вакцине безбедне и ефикасне, светски лидери су међу првима заврнули рукаве.
Иако је већина примила западне вакцине, многи су се одлучили на "неодобрене" руске и кинеске вакцине.
Руска вакцина
Председник Гвинеје Алфа Конде примио је руску вакцину Спутњик В средином јануара и тако постао први афрички лидер који се определио са руску вакцину против корона вируса.
Његов пример је следио аргентински председник Алберто Фернандез који је примио Спутњик В дан пошто је аргентинска агенција за лекове одобрила руску вакцину за употребу. Он се на Твитеру захвалио руском институту "Гамалеја" који је развио вакцину, као и здравственим радницима у земљи на њиховој посвећености.
За Спутњик В се одлучио и председник Венецуеле Николас Мадуро.
- Као што сам обећао народу, то сам и учинио. Моја прва доза, вакцинисао сам се - рекао је Мадуро, а потом је на руском додао "спасиба" (хвала).
Руски председник Владими Путин још није примио вакцину, али је најавио да ће када се одлучи на тај корак изабрати Спутњик В.
Кинеска вакцина
Мађарски премијер Виктор Орбан вакцинисан је крајем јануара цепивом које је развио кинески Синофарм.
- Вакцинисан сам - написао је Орбан, објавивши фотографије на којима се види како му лекар убризгава вакцину и показује кутију у којој се налазила бочица.
Пре њега је слично учинио турски председник Реџеп Тајип Ердоган, који је примио кинеску вакцину КоронаВак.
- Надам се да ће кампања вакцинације бити корисна и да ћемо брзо добити потребних 50 милиона доза вакцина - рекао је тада Ердоган и додао да се неки негативно изјашњавају о вакцини, изражавајући наду да ће "здрав разум превладати".
Председник Индонезије Јоко Видодо примио је кинеску вакцину Синовак, док су Синофарм примили и председник Сејшела Вавел Рамкалаван и шеик Уједињених Апарских Емирата Мохамед бин Рашид ал Мактум, који је вакцинисан још у новембру док је цепиво било у експерименталној фази.
Фајзер
Међу првим светским лидерима који су примили Фајзерову вакцину био је нови председник Америке Џо Бајден.
Он је вакцинисан средином децембра, пре него што је преузео функцију.
Фајзерово цепиво су примили и саудијски краљ Салман, као и његов син, престолонаследник Мохамед бин Салман.
Пред камерама је ову вакцину примио и Бењамин Нетанијаху, премијер Израела који је светски шампион у спровођењу вакцинације међу становништвом.
Вакцину против корона вируса компаније Фајзер је примила и словачка председница Зузана Чапутова, као и цео врх словеначке владе.
Фајзерову вакцину је примио и чешки премијер Андреј Бабаш, први чешки држављанин који је вакцинисан, као и грчки премијер Кирјакос Мицотакис, који је приликом вакцинације раскопчао кошуљу и изазвао лавину коментара на друштвеним мрежама.
АстраЗенека
Вакцину коју је британско-шведска компанија развила са Универзитетом Оксфорд добила је дозволу након Фајзерове, а у многим земљама њена употреба била привемено суспендована због пријављених случајева крвних угрушака, па није много лидера стигло да прими ово цепиво.
АстраЗенекину вакцину је примио украјински председник Володимир Зеленски.
Данас је ту вакцину примио британски премијер Борис Џонсон.
Немачка канцеларка Ангела Меркел рекла је да не би примила ову вакцину јер "није за људе старије од 65 година".
Иако су немачки регулатори променили ову препоруку, Меркелова још није променила своје мишљење.
Након што је европски регулатор донео закључак да је АстраЗенекина вакцина "безбедна и ефикасна", њу је примио и француски премијер Жан Кастекс, као и цео државни врх Словеније, укључујући премијера Јанеза Јаншу и председника Борута Пахора.
АстраЗенекину вакцину која се под лиценцом производи у Индији примио је и Далај Лама
Модерна
Недуго након Бајдена вакцину је примила и америчка потпредседница Камала Харис, али се она одлучила за цепиво америчке компаније Модерна.
- Верујем научницима. А научници су ти који су створили и одобрили ову вакцину - рекла је тада.
Модернину вакцину је примио и италијански председник Серђо Матарела, који ће напунити 80 година у јулу.