КОЈИМ ПУТЕМ ЋЕ ДАЉЕ ИЋИ ТУРСКА? Ево шта би могући пораз Ердогана значио за Запад, а шта за Русију
Много је тога на улогу на турским председничким изборима у недељ
Три месеца након разорног земљотреса милиони људи су и даље измештени, инфлација расе, а председник Реџеп Тајип Ердоган суочен је са до сада највећим изазовом својој 21-годишњој владавини.
ЗАТВОРЕНА БИРАЧКА МЕСТА У ТУРСКОЈ! Ево када се могу очекивати први резултати избора!
(УЖИВО) ОДЛУЧУЈУЋА БИТКА СЕ ВОДИ У ИСТАНБУЛУ?! Напето пребројавање гласова у Турској, јаз између кандидата се смањује
"НЕ ОСТАВЉАЈТЕ ГЛАСАЧКЕ КУТИЈЕ НИ НА ТРЕН!" Ердоганов ривал упозорио своје присталице
Ко ће предводити нацију која је друга по величини оружана сила у НАТО, има отворени канал комуникације са Русијом и одлучује које земље могу да се прикључе алијанси? Извесно је само да би Ердоганов губитак донео олакшање Западу а анксиозност у Москви.
"Бајден је дао наређење да се Ердоган свргне"
Ердоган (69) је одржао свој последњи предизборни скуп у Истанбулу у суботу оптужујући опозицију да сарађује са америчким председником Џоом Бајденом како би га свргнули, пише Ројтерс.
- Бајден је дао наређење да се Ердоган свргне, ја то знам. Сви моји људи то знају. Ако је то тако, сутра ће гласачки листићи одговорити и Бајдену – рекао је Ердоган.
Портпарол америчког Стејт департмента је рекао да САД не заузимају стране на изборима и да је њихов "једини интерес демократски процес који треба да буде слободан и правичан". Ердоган је такође критиковао свог ривала, пензионисаног државног службеника Кемала Киличдароглуа, због његових коментара о Русији, називајући Москву важним партнером Турске.
Киличдароглу: Русија се меша у изборе
Киличдароглу, познат и као "турски Ганди", оптужио је Русију да се меша у изборе неколико дана пре кључног гласања. Он је рекао да "страни хакери" које је регрутовао Ердоган припремају "дипфејкове" – изманипулисане видео снимке и звучне записе – усмерене ка дискредитовању опозиције неколико дана пред изборе.
- Драги руски пријатељи ви сте иза монтажа, завера, дипфејк садржаја и трака које су разоткривене у овој земљи. Ако желите наше пријатељство након 15. маја, држите даље своје руке од турске државе - рекао је Киличдароглу на Твитеру, не објашњавајући зашто криви Русију.
Али, "Ал Џазира" наводи да је до оптужби дошло неколико сати након што је кандидат треће партије, који је био на мети прљаве кампање онлајн, испао из трке. У петак је Киличдароглу рекао Ројтерсу да његова странка има доказ руске одговорности за пуштање дипфејк садржаја онлајн. Кремљ је званично порекао мешање у кампању за турске изборе.
Највећи изазов Ердогану до сада
Ердоган се никад до сада није суочио са енергичнијом или уједињенијом опозицијом него овом сад коју предводи Киличдароглу и његов савез шест партија. Био је, како пишу дописници Јаху њуза из Турске, прави мајстор у раздвајању својих ривала и ковању мало вероватних савеза освајајући изборе за изборима током 21 године.
Али, његова странка исламских корена сада је уздрмана због економског слома и гушења грађанских слобода током друге деценије Ердоганове власти. Шест опозиционих партија ставило је на страну своје политичке и културне разлике и ујединило снаге са једним задатком – да изгурају Ердогана. Званично их подржава и главна турска прокурдска партија која има удео од бар 10 одсто гласова.
Турски гласачи бираће и нови парламент, што ће вероватно бити тесна трка између Народног савеза - који се састоји од Ердоганове конзервативне АКП са исламистичким коренима, националистичке МХП и других – те Киличдароглуове Националне алијансе са шест странака, укључујући његову Републиканску народну партију (CHP) коју је покренуо оснивач модерне Турске Мустафа Кемал Ататурк.
Поражавајуће анкете изнудиле нове тактике
Бројке не иду Ердогану у прилог и већина анкета говори да заостаје за Киличдароглуом за неколико процентуалних поена. Анкета "Аксој рисерча" показала је да Киличдароглу води са 55,6 спрам 44,4 одсто гласова.
Киличдароглу сада покушава да пробије праг од 50 одсто гласова и избегне други круг избора 28. маја који би Ердогану дао шансу да прегрупише снаге. Анкете показују да секуларни опозициони лидер води над Ердоганом, али ако ниједан од њих не освоји више од 50 одсто гласова и обезбеди директну победу, мораће да иду у други круг.
Иако је испрва обећао тишу кампању након смртоносног земљотреса који је пре три месеца однео више од 50.000 живота у Турској, анкете које су ишле у прилог његовог ривалу приморале су Ердогана да промени тактике и уназад је "делио поклоне", како пише "Гардијан".
У недељама пре гласања објавио је да ће Турци уживати слободан гас, повећао је плате радницима јавног сектора за 45 одсто и чак објавио да су нашли нафту. У суботу је такође предводио молитву у некадашњем музеју а сада џамији Аја Софија.
- Ердоган одлази. Нема шансе да остане – рекла је једна становница Истанбула у марту, указујући на његов снажан нагласак на исламизму.
- Погледајте шта је урадио са Ајом Софијом.
Запад жели "лакшу Турску", Русији прети губитак партнера
А ако Ердоган изгуби изборе, Запад ће одахнути – за разлику од Москве коју ће такав исход вероватно узнемирити. "Њујорк тајмс" пише да би европски лидери били одушевљени да имају "лакшу Турску", док би Русија могла да изгуби важног економског и дипломатског партнера ако Ердоган заиста оде.
Стога се председнички избори у Турској пажљиво прате у западним престоницама, у седишту НАТО и у Кремљу. Они на Западу не желе званично да говоре о преферираном исходу турских избора како би избегли оптужбе за уплитање у исте. Али јавна је тајна да би европски лидери – да не помињемо Бајденову администрацију – били одушевљени да Ердоган изгуби, наводи "Њујорк тајмс".
- Сви ми желимо лакшу Турску – рекао је у петак бивши премијер Шведске Карл Билт.
Стратешки важна чланица НАТО је постала проблематични партнер Европске уније – која је увелике напустила идеју о чланству Турске – док је за Москву Ердоганова Турска постала незаменљив партнер Русије а понекад и дипломатски посредник, што је постало још важније Кремљу откако је покренуо инвазију на Украјину.
Током своје дводеценијске владавине Ердоган је својим одбијањем да примени западне санкције поткопавао напоре на изолацији Кремља и "изгладњавању" његових фондова за рат. Истовремено је посрнула турска економија уживала у руској нафти по привилегованој цени.
Турска је међу "земљама перионицама" за које је ЦРЕА рекла да су повећале увоз руске нафте након инвазије, као и извоз рафинисаних производа у земље које су је санкционисале.
Ердоган је додатно разбеснео своје савезнике блокирањем уласка Шведске у НАТО. Вашингтон и Брисел сматрају да се Ердоганова Турска удаљила од европских вредности и норми попут владавине права и слободе штампе.
У Вашингтону су Ердоганов заокрет ка ауторитаризму, његове везе са руским председником Владимиром Путином и његове заваде са НАТО озлоједиле званичнике и чак навеле неке да говоре како Турску треба избацити из алијансе. Док САД, ЕУ и НАТО имају користи од победе турске опозиције, Путинова Русија ће сигурно бити виђена као губитница ако Ердоган оде с власти.