КОЛИКО И ШТА СУ ПИЛИ СТАРИ РИМЉАНИ? Цареви се нису трезнили, баханалије су биле на сваком кораку, пиво нико није хтео
На који начин су у пићу уживали древни становници Рима?
Веза човека и пића сеже у далеко у историју, а овога пута идемо у доба Старог Рима, да видимо какве су навике у испијању алкохолних пића имали.
TRAVELLAND и БЛАЦК FRIDAY ПОПУСТИ: Грчка - Лето 2022.
РУСИ ЛИКВИДИРАЛИ ДВОЈИЦУ ТЕРОРИСТА НА КАВКАЗУ: Специјалци их позвали на предају, екстремисти запуцали, фатална грешка!
АМЕРИКАНЦИ У СТРАХУ: Руси крећу у рат са Камчатке, одређено и када ће напасти Украјину
Многе навике су преузели од Грка
Феничанска и грчка култура снажно су утицале на римску, па самим тим и на навике које се тичу конзумирања алкохола. Баш као и Грци, и богати Римљани су за пијанке бирали домове јер су тамо могли да се испруже на креветима да у миру пију. Иако су им биле познате и друге врсте алкохолних пића, главно је свакако било вино. Пиво су, на пример, повезивали са варварима.
Уживање за богате
Временом су банкети и забаве постале важан део свакодневице. Кад припадаш елити, забаве укључују квалитетну храну и пића, јер су се и на тај начин исказивали богатство и моћ.
Такође, изгледа да нису сви на забави пили исто пиће, већ се квалитет вина разликовао од госта до госта. Како бележи римски песник Маркус Валеријус Марцијалис, они који су на друштвеној лествици заузимали виша места пили су боља вина од осталих. Вино је обично било сервирано у огромним посудама и куповима. На пример, Марко Антоније је имао посебне златне купове које је носио са собом.
Вино се мешало с водом, јер је испијање чистог вина сматрано варварским.
Култура испијања вина међу становништвом
Иако је у почетку уживање у алкохолу било резервирано само за богате, ситуација се временом променила, наводи "Пун куфер". Царство је постајало све богатије, па су у пићима једнако уживали и војници, сељаци, па понекад чак и робови. Вино је постало доступно свима, али јасно, изузетно се разликовао његов квалитет. Временом је пиће постајало и проблем, посебно у војсци, па се и сам филозоф Сенека питао колико су војници уопше трезни током похода.
Славни Римљани и однос према алкохолу
Неки утицајни Римљани сматрали су да пиће уништава, међутим историјски документи показују како многи славни становници Рима нису остали имуни на вино. Тако рецимо записи говоре како се познати римски политичар најпознатији по свом покушају да 63. пне. насилно сруши Римску Републику - Катилина готово није трезнио, а и већ споменути Марко Антоније, према Цицероновим речима, није знао кад треба стати с пићем. Од царева се каже да је једино Цезар трезан преузео власт, Август је пио умерено, а Клаудије и Нерон уживали су до крајњих граница.
Важан део медицине и религијских свечаности
Алкохол је био важан део разних религијских свечаности, чему иде у прилог и то колико су Римљани славили бога вина – Баха. Ретко ко није чуо за баханалије, свечаности које су се одржавале у његово име. Било је ту још и других манифестација, током којих су се точиле литре и литре алкохола. Алкохол је примену нашао у медицини. Славни римски лекар Гален вином је чистио ране гладијаторима, а препоручивао га је и као средство против болова.