КОМПЛИМЕНТ ИЛИ УЗНЕМИРАВАЊЕ? Због добацивања женама мушкарци би могли кривично да одговарају
Припадници јачег пола ускоро ће морати строго да воде рачуна о томе како ће се удварати.
Свака жена зна непријатан осећај када јој на улици мушкарци добацују или звижде. Али то у Немачкој није кажњиво, осим ако је добацивање по себи увредљиво. Једна студенткиња је покренула петицију за промену закона.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2014/07/11/satelit-zemlja-orbita.jpg?itok=nZL3-jC_)
НИКО НЕМА ШТО ИМАЋЕ РУСИ: "Баћушке" развијају системе управљања за хиљаде сателита
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2020/11/22/tamara_de_lempicka.jpg?itok=25oBC4X2)
ОКИЋЕНА ДРАГУЉИМА И СКАНДАЛИМА: Живела је разуздано, створила слике које данас вреде милионе (ФОТО)
Добацивање женама на улици многи мушкарци још увек сматрају комплиментом. Али, такво добацивање или звиждукање жене махом доживљавају као узнемиравање. На Инстаграму објављују примере, а у бројним градовима упозоравају на тај проблем исписујући упозорења по тротоарима.
Слично узнемиравање догађа се и у виртуелном простору, на друштвеним мрежама.
Онлајн петиција за кажњавање вербалног сексуалног узнемиравања
Досад такво сексистичко добацивање мушкараца женама у Немачкој остаје без последица. Али студенткиња Антониј Квел (20) из градића Фулде намерава да то промени. У августу је покренула онлајн-петицију упућену министарствима правосуђа и породице. Већ ју је потписало више од 65.000 људи.
- То не чини сваки мушкарац, али свака жена то зна. Catcalling, тако се назива вербално сексуално узнемиравање. Добацивање не би требало мешати с комплиментима. Добацивање је искоришћавање доминације и моћи - каже се у петицији.
Вербално сексуално узнемиравање у Немачкој није кажњиво. Претпоставка за постојање сексуалног узнемиравања је сексуално конотирани контакт. Петиција зато захтева да се вербално сексуално узнемиравање у закону дефинише као засебно кривично дело.
Немачки закон предвиђа казне за увреде: новчану казну или, у посебно тешким случајевима, и казну затвора до две године. У неким случајевима тај члан закона важи и за вербално сексуално узнемиравање на улици.
- То је случај кад је изјава изричито понижавајућа - каже Ања Шмит са Универзитета Хале-Витенберг.
Али изјаве попут "имаш згодно тело" не потпадају под тај члан.
Активисткиња Антонија Квел предлаже кажњавање сексистичког добацивања новчаном казном, као у Француској, где је та врста узнемиравања кажњива од пре две године. Они који добацују, могу да буду кажњени са највише 750 евра. Сексистичко добацивање је кажњиво и у Португалији, Белгији и Холандији.
Удварање није узнемиравање
Према једном истраживању које је спровела Фондација за европске прогресивне студије, две трећине жена у Немачкој су у последње две године најмање једном за собом чуле звиждуке на улици. Више од 40 одсто је доживело добацивања, вицеве, сексистичке увреде или гестове. Трећина њих су жене млађе од 25 година.
- Има различитих случајева. Наравно да се радујемо због неких облика пажње. Ако се нека жена томе весели, то је њено право - каже Антонија Квел.
Али, додаје, мора се поклонити пажња женама које имају узнемирујућа искуства:
- Годинама се говори о таквим случајевима и прича у кругу пријатеља. Мислим да већина жена које живе у градовима зна тај феномен.
Квел прича о својим искуствима. Једне вечери се бициклом враћала кући, када ју је сустигао аутомобил у којем су била два мушкарца. Један од њих је кроз прозор пружио боцу и нудио јој да попије који гутљај. Али, она им је препоручила да се одмакну. Након тога су ју вређали. Таква узнемиравања често прати и агресија.
Како доказати кривично дело?
Али, има и критичара петиције. Неки мисле да немачко друштво није довољно зрело. Други мисле да је проблем ствар интерпретације, јер је узнемиравање субјективни доживљај. Осим тога, кажу да би кажњивост отворила простор за неповерење и освете. Многи сумњају да би узнемиравање на улици уопште могло да буде доказано, а починиоци кажњени.
Квел нам каже да проблем доказивања постоји код сваког кривичног дела, поготово код увреда и сексуалног узнемиравања, те да то није аргумент против њене идеје.
- Није мој задатак да размишљам како се то може гонити. То је задатак Владе и законодавца - каже она.
Правница Ања Шмит сматра да је, без обзира на правне санкције, важно ојачати свест о овој врсти узнемиравања.
Петиција је скупила већ довољно потписа. Сад ће се посебни одбор немачког Бундестага бавити темом. Ако он дође до закључка да су досадашњи закони недовољни у погледу сексистичког добацивања, може подстаћи расправу у парламенту.
Једна слична кампања је недавно била успешна. У јулу је Бундестаг међу кривична дела уврстио такозвани упскиртинг, када се жене које носе сукњу или хаљину неовлашћено фотографишу из жабље перспективе - рецимо док се пењу уз степенице.
За то дело је предвиђена или новчана казна или казна затвора до две године. И ту је све започело једном онлајн-петицијом две младих жена са југа Немачке.
Шта мислите, да ли би сексистички коментари и неукусно добацивање требало да буду законом кажњиви и у Србији? Поделите са нама кроз коментаре!