Коначно добијен одговор: Ево која држава има највећу стопу смртности по глави становника и због чега
У овој земљи је највећи број умрлих по глави становника.
Можда ће многе зачудити, али највећу стопу смртности од Covida-19 по глави становника нема САД, Шпанија или Италија већ - Белгија. Та стопа смртности, за разлику од укупног броја смртних случајева или ЦФР-а, јесте однос броја умрлих у односу на величину становништва.
Белгија има 11,5 милиона становника и 647 смрти на милион становника. То значи да је 65 људи на сваких 100.000 умрло од Covida-19. У САД-у, са око 330 милиона становника, то је 19 на сваких 100.000, показују подаци са Универзитета Џон Хопкинс.
Борис Џонсон открио да су лекари хтели да га "отпишу": Умало да изгуби борбу са короном
Швајцарски епидемиолог упозорио грађане на тежину ситуације: Ево колико ГОДИНА ЋЕМО МОРАТИ ДА НОСИМО МАСКЕ
МИСТЕРИЈА СЕВЕРНОКОРЕЈСКИХ ЛИДЕРА: Ким Џонг Ун није први који је НЕСТАО и други су се "ВРАЋАЛИ ИЗ МРТВИХ"
Италија има 458 смрти на милион становника, Шпанија 524, а Британија 384; дакле Белгија је засигурно са својих 647 умрлих на милион, земља с највећом стопом смртности те категорије.
Ако се погледа однос броја умрлих наспрам броја заражених, ни овде Белгија не стоји баш најбоље.
Највишу тренутну стопу смртности има Француска, где према досадашњим подацима умире 18,9 одсто заражених. Након ње је Белгија са 15,7 одсто, а затим на трећем месту Велика Британија с 15,5 одсто. Затим следе Италија са 13,6 одсто и Шпанија са 11,5 одсто.
Оваквих анализа примио се и амерички председник Доналд Трамп како би показао да САД стоји боље од горе наведених земаља, а белгијски виролог и портпарол владе Стевен Ван Гухт негирао је те податке и овакве обраде прозвао "неисправним поређењима".
- То је разлика између науке о јавном здравству и политичких игара - казао је Ван Гухт.
- Ово је само покушај да се покаже како ваша земља добро стоји, а то није у реду. Ми заправо извештавамо на исправнији начин - додао је.
Белгијски званичници кажу да податке о броју умрлих рачунају на изузетно свеобухватан начин; као што то не ради ни једна друга земља. Наиме, они у смртне случајеве од Covida-19 убрајају потврђене случајеве у болницама и старачким домовима, али и смрти у домовима за старије за које постоји сумња да им је узрок био коронавирус, али то још није потврђено.
Према последњим званичним подацима, од 7.703 смртна случаја у Белгији 53 одсто је било у домовима за старије особе. За само око 16 одсто смртних случајева у домовима је потврђено тестирањем да се ради о коронавирусу, остало су сумњиви случајеви. То значи да је за више од 3.500 умрлих у укупном броју смртних случајева у Белгији - само вероватно узрок смрти био Covid-19, али да то није потврђено.
- Све се темељи на процени лекара који обично узима у обзир да ли у дому за старије дошло до епидемије коронавируса - објаснио је Ван Gucht.
Други фактор који би могао објаснити велику стопу смртности по глави становника и ЦФР у Белгији јесте то да је она једна од земаља с највећим бројем штићеника у старачким домовима у Еуропи. Само Холандија и Луксембург имају вишу стопу попуњености домова за старије у односу на укупан број становника.
Званичници су такође признали да су починили неке погрешке у припреми на пандемију. Наиме, радници домова на почетку нису имали довољно заштитне опреме те се вирус врло брзо проширио у тим објектима. Сада сви радници домова за старије имају заштитне маске и одећу, а помажу им и медицинске сестре из болница и војске.
У Белгији су од 18. марта обустављени сви неесенцијални послови. Куповина је ограничена на једну особу у породици. Дозвољено је сат времена шетања пса или сат времена вежбања с најближом породицом или још једном особом, а да се притом одржава социјална дистанца од најмање 1,5 м. Белгијска полиција користила је дронове у парковима и давала новчане казне свакоме ко је прекршио мере социјалног дистанцирања.
На границама с Луксембургом, Француском и Холандијом постављене су контролне тачке, омогућујући улазак у Белгију само прекограничним радницима или онима с хитним разлогом.
Белгија намерава поступно да ублажава мере ограничења. Од понедељка се отварају продавнице тканина како би људи могли да купе материјал за израду сопствених маски за лице које ће бити обавезне при коришћењу јавног превоза.
Остале радње отвориће се 11. маја. Школе ће поновно почети с радом у класичном смислу 18. маја, са максимално 10 ученика по разреду.
Кафићи, ресторани и неке туристичке атракције отвориће се након 8. јуна, ако не дође до поновног пораста броја нових случајева заразе, а почетком јуна можда ће бити дозвољена путовања у иностранство.
ОВАКО ИЗГЛЕДАЈУ РЕЈТИНЗИ СВЕТСКИХ ЛИДЕРА У ДОБА КОРОНЕ: Најбоље оцењени Ардернова, Курц и Меркелова, Макрон најслабији
ОДУШЕВИЛИ ЦЕО СВЕТ! Ови младенци су направили ВЕНЧАЊЕ ИЗ СНОВА: Сала била пуна званица чак и за време короне (ФОТО)
БАЈДЕН ЗАСПАО ТОКОМ РАЗГОВОРА СА ХИЛАРИ КЛИНТОН? О снимку њиховог састанка бруји цео свет (ВИДЕО)
У Русији за 24 сата оболело још 10.633 особа: Укупно умрло 1.280 људи
МРАЧНА ПРЕДВИЂАЊА НАУЧНИКА ДО 2022. ГОДИНЕ: Биће чак ДВА ТАЛАСА короне, следи нам велика криза и глад