КОРОНА ЋЕ НАС ДРЖАТИ У ШАЦИ И 2022. ГОДИНЕ: "Пандемија ће трајати дуже него што смо мислили"
Како наводи DW, Европска унија мора да предузме мере против новог омикрон соја корона вируса, а то пре свега значи да вакцинација мора да се интензивира
Европска унија није успела да у 2021. победи корону, а у 2022. години ће најважнија питања и даље остати пандемија, привреда, сукоби у суседству и миграције.
АМЕРИКАНЦИ УПОЗОРАВАЈУ: Кина ради на ратовању уз помоћ контроле ума
БОЈЛЕР ЕКСПЛОДИРАО У СТАНУ: Повређене мајка и беба, евакуисани станари зграде! (ВИДЕО)
ДОГАЂАЈИ КОЈИ СУ ОБЕЛЕЖИЛИ 2021: Долазак Бајдена, талибани, енергетска криза - по чему ћемо још памтити ову годину?
Осврт на 2021. и поглед на 2022. годину, када је у питању Европска унија, може се сажети једном речју - пандемија, а борба против короне била је и остаће доминантна тема.
Нови немачки министар здравља Карл Лаутербах (СПД), чији ће глас убудуће бити важан међу 27 министара здравља земаља чланица ЕУ, почетком децембра јасно је рекао да ће "пандемија трајати дуже него што смо мислили".
Председница Европске комисије Урсула фон дер Лајен, која је као и Лаутербах по професији лекар, каже да је довољно лоша вест већ и то да четврти талас пандемије короне држи Унију чврсто у шаци.
Како наводи DW, Европска унија мора да предузме мере против новог омикрон соја корона вируса, а то пре свега значи да вакцинација мора да се интензивира.
Европска комисија је прошле године у име 27 држава чланица набавила око милијарду доза вакцина за грађане ЕУ, а још 350 милиона издвојено је за Ковакс, међународну кампању вакцинације коју су покренуле Уједињене нације.
У новој години ЕУ ће наставити са набавком вакцина, пише Deutche Welle.
Председница ЕК је обећала помоћ у отварању производних погона, нарочито у Африци, али и доставу већег броја вакцина.
- Циљ за 2022. је да се обезбеди да до средине године 70 одсто светске популације буде потпуно вакцинисано - изјавила је Фон дер Лајен.
Проценат вакцинисаних у државама чланицама ЕУ веома је различит и креће се од 26 одсто у Бугарској, до 82 процента на Малти, што је, како оцењује DW, последица кампање вакцинације и заштитних мера као што су обавезно тестирање или вакцинација као предуслов да би се ишло на посао, у продавнице, ресторане или школе.
Аустрија и Немачка желе да уведу обавезно вакцинисање за све, док су Грчка, Италија и друге земље осмислиле правила по којима су вакцине обавезне за одређене професионалне или старосне групе.
Министри здравља ЕУ ће у 2022. години, што је пре могуће, расправљати да ли обавезна вакцинација има смисла, јер се поставља питање да ли ће рецимо Немачка, уколико уведе обавезну вакцинацију, дозвољавати невакцинисаним грађанима из других земаља ЕУ да уђу на њену територију.
- Надамо се најбољем, припремамо се за најгоре - рекла је Фон дер Лајен, сумирајући своју стратегију борбе против пандемије за 2022. годину.
DW наводи и да се привредни опоравак ЕУ, који је започео 2021. године, мора наставити и што је више могуће проширити и у 2022. години.
Ова година је била обележена и жучним расправама око правосудног система, али и система вредности ЕУ, које су национално-конзервативне владе у Пољској и Мађарској одбацивале или отворено доводиле у питање, а DW оцењује да би центрифугалне силе могле да у 2022. постану још јаче.
Могло би доћи и до обрачуна сада када је европску политику напустила немачка канцеларка Ангела Меркел, која је водила помирујућу политику.
Такође, следеће године све очи ће бити упрте у Француску, пошто је француски председник Емануел Макрон поново кандидовао за председника на изборима који се одржавају у априлу.
У предизборној кампањи против десничарског фронта, Макрон жели да покаже да је променио Европу као што је обећао.
Он жели да ЕУ претвори у "стратешког и сувереног играча", пре свега на спољнополитичком плану.
У чланку DW-a се наводи и да је однос према миграцијама, избеглиштву и праву на азил, предмет сталних расправа у ЕУ, не само када се ради о граници са Белорусијом, већ и на Ламаншу, Канарским острвима, у Италији, Грчкој и на Балканској рути.
У 2021. години ништа се није ни променило ни покренуло, а да ли ће ће 2022. донети решење то остаје да се види, наводи се у тексту.