КОРОНА ГАЛОПИРА У КАЛИФОРНИЈИ: Мртвачнице препуне, кревети у болницама слободни само кад неко умре
Доктори истичу да ово што се сада може видети није нормално
Пренатрпане мртвачнице, дуга чекања на одазив са друге стране телефонске слушалице, кревети који се ослобађају само кад пацијент умре - ситуација у болницама у Калифорнији, у којој је скоро свих 40 милиона становника затворено у кућама - јесте хаотична.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2020/09/13/profimedia-01601143891.jpg?itok=4EClcmgj)
СЕНЗАЦИОНАЛНО ОТКРИЋЕ НАУЧНИКА: Уљен-диоксид претворен у авионско гориво
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2020/11/02/profimedia-0555813024.jpg?itok=_RYex3Mw)
ГОВОР МЕРКЕЛОВЕ ПРАТИЛО 9 МИЛИОНА ЉУДИ: Канцеларка објавила изузетно важну вест
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2019/03/31/rusi.jpg?itok=EEJMCPNS)
КИНА ОДУШЕВЉЕНА РУСКИМ ОРУЖЈЕМ: Путин има снагу којом може да војну моћ Запада!
Један здравствени званичник рекао је да нови налет случајева корона вируса и хоспитализације гура болнице округа Лос Анђелес "на ивицу катастрофе", док је лекар из Санта Кларе прокоментарисао да "ово што сада виђамо није нормално", пише CNN.
Број хоспитализација због Ковида-19 у Калифорнији се повећавао сваког дана од 7. новембра. У четвртак је у болничким креветима широм ове савезне америчке државе било скоро 21.500 пацијената, од чега преко 4.500 на одељењима интензивне неге.
- Усред смо катастрофе - изјавила је директорка Агенције за хитне службе округа Лос Анђелес Кети Чидестер.
Болнице су суочене са изазовима због мањка ресурса и особља. Чидестер каже да количина кисеоника потребна за сваког пацијента оболелог од короне ставља "екстремни притисак" на болнице, док им понестаје амбулатних кола па људи морају све дуже да чекају док им се Хитна помоћ не одазове.
Област Лос Анђелеса је у четвртак са 290 умрлих срушио сопствени рекорд највећег броја смртних случајева од корона вируса у једном дану од почетка пандемије, подаци су окружног Одељења јавног здравља.
- Како нема опадања у броју нових случајева, наше болнице су и даље пренатрпане, а све више људи долази - истакла је директорка Одељења Барбара Ферер.
CNN указује да ће калифорнијска Национална гарда ускочити у помоћ канцеларији мртвозорника који прима тела за која нема места у болници, као и самим болницама. Око десетак складишних расхладних јединица, које су осигуране у марту у оквиру окружног плана у случају "масовних фаталности", смештено је у кампусу у центру града.
Директорка Одељења за здравствене услуге лосанђеоског округа Кристина Гали рекла је да је ситуација у болницама "на ивици катастрофе". CNN наводи да је више од 700 медицинских сестара прерасподељено да ради у стационарним јединицама, одељењу хитне помоћи, те карантину и изолованим креветима. Користе се сви профили здравственог особља а округ и даље тражи додатну помоћ.
У Калифорнији се распоређују тимови америчке војске са 75 лекара, сестара и другог особља. Иако ниједна болница округа Лос Анђелес није званично прогласила да оперише "у кризи", званичници су рекли да су неке установе увеле праксе које су део кризне неге, укључујући преусмеравање амбулантних кола кад су пренатрпане.
Ферерова је упозорила да ће се тренд са бројем случајева наставити и у јануару и да ће стотине умирати сваке недеље. Градоначелник Лос Анђелеса Ерик Гарсети апеловао је на људе да остану у кућама.
У Санта Клари, 70 километара јужно од Сан Франциска, лекари третирају неке критично оболеле пацијенте у одељењу Хитне помоћи јер нема места на одељењима интензивне неге.
- Често је једини пут кад неког можемо преместити кад умре Ковид пацијент. Упркос тим условима, долазимо на посао да урадимо свој део - рекао је на конференцији за штампу лекар Хитне помоћи Марко Рандацо.
У Калифорнији је у четвртак забележено више од 27.200 новозаражених и скоро 430 умрлих. Укупно у овој држави има преко 2,2 милиона оболелих и више од 25.000 смртних случајева.
- Ово што сада гледамо није нормално - рекао је др Ахмад Камал из Медицинског центра Санта Клара Вели.
Број хоспитализација због Ковида је скочио у децембру. Према подацима Ковид трекинг пројекта, Сједињене Америчке Државе су у четвртак поставиле рекорд у броју пацијената у болницама у четвртак, кад их је било 125.379. Како се тог месеца број болничких пацијената попео за више од 25 одсто, просечан број смрти такође је значајно порастао.
У среду је пријављено више од 3.740 смрти од Ковида, што је највише пребројаних у једном дану током пандемије и други дан заредом да је рекорд постављен, како показују подаци Универзитета Џонс Хопкинс.
А ни јануар изгледа неће донети побољшање. Више од 80.000 Американаца могло би да умре од Ковида у следеће три недеље, упозорили су из америчких Центара за контролу и превенцију болести, док CNN наводи да ова црна прогноза долази у сред текуће дистрибуције вакцина. Стручњаци кажу да се то одвија спорије него што су се надали и да ће вакцине остварити значајан утицај само кад буду широко доступне јавности, што се можда неће догодити до следећег лета.
У међувремену, и друге америчке државе бележе узнемирујуће трендове.
У Џорџији је број новозаражених више него двоструко већи у односу на период пре шест недеља, а Мисисипи и Луизијана у среду су имале највећи дневни број оболелих. Тексас је у четвртак пријавио рекордан број хоспитализација, четврти дан заредом. Округ Лос Анђелеса је у среду премашио праг од 10.000 смрти од Ковида,
- Ово је оно чега смо се плашили. Још нисмо прошли најгоре - рекао је Гарсети.
Како наводи CNN, Американци су примили 2,7 милиона доза вакцина, а још 12,4 се дистрибуише широм земље, што је далеко од 20 милиона вакцинација које су званичници испрва обећали до краја године.
- Буквално имамо 10 милиона доза на полицама које чекају да се приме. Требају нам масовно организоване вакцинације, на фудбалским стадионима или тркалиштима - истакао је др Џонатан Рејнер са Универзитета Џорџ Вашингтон.