КОРОНА НА ЊИХ НИЈЕ УТИЦАЛА: Кина прави десетогодишње планове за државу упркос вирусу
Иза затворених врата врх Комунистичке партије правио планове до 2035. године.
Пандемија корона вируса оставила је многе светске владе у хаосу и отежала им прављење било каквих планова, чак и оних краткорочних. Ипак, у Пекингу, кинески лидери праве планове за предстојећу деценију.
Током серије састанака, који су вођени иза затворених врата, врх Комунистичке партије правио је "петогодишњи план", а усудили су се да праве процене за 2035. годину, коју је председник Си Ђинпинг означио као крајњи рок да Кина достигне социјалистичку модернизацију.
Лукашенко упутио нови апел: Нек се појачају наоружане јединице милиције!
СИРИЈЦИ НЕ ГИНУ САМО У СИРИЈИ: Плаћеника у Карабаху је све више
Све што се на пленуму договори обликоваће политику за целу земљу од 1,3 милијарде становника, коју ће на свим нивоима спроводити бирократе Комунистичке партије, предузећа под државном контролом и свемоћна безбедносна структура.
Иако се сви детаљи новог петогодишњег плана можда неће открити док се кинески парламент не састане следеће године, кључни циљеви који су представљени у државним медијима укључују заокрет од раста БДП-а по сваку цену, смањење емисије угљеника и "постизање сопствених потреба" у домену технологије и науке, усред све већег притиска Сједињених Држава на том фронту.
Ова врста дугорочног планирања је у супротности са често "превртљивом природом демократије", где су обећања и планови које поставља једна влада подложни томе да их следећа поништи - јесте тачка која се у кинеским државним медијима често истиче у одбрану легитимитета пекиншког ауторитарног система.
Мало је америчких председника који су жестоко загазили у мењање свега, попут Доналда Трампа, који је по ступању на дужност укинуо велики трговински споразум, повукао САД из Париског климатског споразума и кренуо у "демонтирање" иранског нуклеарног споразума, у основи преокренувши сву дугорочну политику успостављену за време Обамине администрације, пише CNN.
- Кина је земља која држи до дате речи - пише у извештају државна новинска агенција Синхуа.
- Када се петогодишњи план финализује, земља ће, од централне владе до локалних влада, обезбедити његову примену - стоји у извештају.
Наравно, разлог због којег Кина може да направи такве велике планове и да их спроведе је тај што се њиме влада ауторитарним системом који не подразумева неслагање и омогућава лидерима да буду сигурни у политичку стабилност у наредних пет, ако не и 15 година.
Откако је постао лидер 2012. године, Ђинпинг је непрекидно учвршћивао своју апсолутну моћ над Кином, прикупљајући мноштво званичних титула и, како пише CNN, рашчишћавао пут да обезбеди себи владавину до краја живота.
Такође је немилосрдно избацио све потенцијалне изазове из редова Комунистичке партије, покрећући нову фазу своје антикорупцијске кампање раније ове године која би требало да траје до 2022, када треба да буде завршен његов други мандат на месту генералног секретара и шефа војске.
Говорећи почетком ове године, један високи званичник је рекао да би антикорупцијска кампања требало да буде у облику "исправљања" кампање Мао Цедунга која је довела до чишћења ривала и преузимања апсолутне контроле над Комунистичком партијом 1941.
Неки посматрачи све више верују у то да ће Ђингпинг пратити образац Мао Цедунга, потенцијално преузимајући титулу председавајућег када се завршаве његови тренутни мандати, што му у основи омогућава да задржи власт, а истовремено да избегне нарушавање традиције председниковања у два мандата (мада је било какве правне препреке је за ово уклонио Ђинпинг 2018. године).
Ова апсолутна моћ пружа довољно простора да се поставе амбициозни циљеви за 14. петогодишњи план земље, па чак и за визију 2035. године која је постављена овог месеца, очекујући годину дана када ће Си Ђинпинг прославити 82. рођендан.