КОРОНА ОПЕТ УЗЕЛА МАХА! Здравствени системи европских држава ПРЕД КОЛАПСОМ - три пацијента се "боре" за ЈЕДАН КРЕВЕТ
Висок број хоспитализованих пацијената сада имају Француска, Италија и Шпанија, слично као и прошлог пролећа када су ове земље имале рестриктивне мере и карантин
Званичник Светске здравствене организације упозорио је државе на могућност преоптерећења здравственог система због пораста броја заражених услед ширења омикрон соја.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/08/27/dzo_bajden_foto_profimedia.jpg?itok=tl5tY2Yb)
БАЈДЕНА ЧЕКА ВЕОМА ТЕШКА ЗИМА ЗБОГ РУСИЈЕ! Иран му куца на врата, док "обећана земља" трули изнутра!
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/11/30/259447928_424516479338334_6357195293271609782_n.jpg?itok=qSdxXZ75)
КАЗНЕ СУ ПАПРЕНЕ! Аустрија увела најригорознију меру - ОБАВЕЗНУ ВАКЦИНАЦИЈУ! Први у Европи који су се одлучили на овакав корак
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2022/01/16/pjimage_-_2022-01-16t145422.266.jpg?itok=UFjO_ST0)
ТУГА У МАЛИЈУ: Преминуо бивши председник Ибрахим Бубакар Кејта
У Француској, Великој Британији и Шпанији, земљама које имају јак здравствени систем ситуација је већ веома озбиљна. Одлагање ризичних операција и мањак кревета на одељењима интензивне неге, само су неки од последица овог таласа.
- Постоји много пацијената које не можемо да примимо, пацијенти који нису заражени, а немају могућност да се лече су колатерална штета ове пандемије - каже докторка Џули Хелмс, начелник одељења интензивне неге у Универзитетској болници у Стразбуру.
Две године од почетка пандемије, са изузетно заразним омикрон сојем натерао је државе да преиспитају отпорност система јавног здравља.
Стручњаци сматрају да је проблем у томе што је тек неколико здравствених система изградило довољно флексибилан систем да се избори са кризом попут пандемије корона вируса. Висок број хоспитализованих пацијената сада имају Француска, Италија и Шпанија, слично као и прошлог пролећа када су ове земље имале рестриктивне мере и карантин.
Проценат хоспитализованих од корона вируса у Британији закључно са 9. јануаром нешто је виши него почетком фебруара прошле године, пре почетка вакцинације становништва. Оно што је другачије сада у односу на тад осим вакцине је престанак карантина.
Пацијенти су у великом проблему
Подаци Универзитета у Вашингтону предвиђају да ће у наредна два месеца више од половине људи у 5 државе у Европи бити инфицирано омикрон сојем, укључујући лекаре, медицинске сестре и техничаре у болницама.
Готово сви кревети на одељењу интензивне неге у Француској готово су попуњени невакцинисаним пацијентима. Докторка Хелмс каже да је прошлог уторка одбила 12 пацијената, а сутрадан њих десет.
- Када се три особе боре за један кревет, ми покушавамо да узмемо оног ко има највећу потребу за њим и коме ће он бити најкориснији - каже докторка.
Слична ситуација је и у Великој Британији. Омикрон изазива "пукотине" у здравственом систему иако се чини да ова варијанта изазива блажу клиничку слику од осталих варијанти.
Влада је била приморана да ангажује војне лекаре да помогну лекарима у државним болницама, а велики број њих већ месецима помаже приликом вакцинације становништва или вожње амбулантних кола.
Докторка Леја Ајаи рекла је да је недавно имала пацијента коме због корона вируса рак није откривен на време.
- Нажалост када је дошао на ред, рак се већ проширио. Сада имамо посла са релативно младим пацијентима који имају педесетак година који да су дошли на преглед пре годину дана, могли би да имају више шанси да преживе, а сада се налазе на палијативним одељењима - каже докторка, преноси Еуро news.
Скоро 13.000 пацијената у Енглеској било је принуђено да чека на носилима више од 12 сати пре него што се за њих ослободи кревет, показују подаци Националне сдравствене службе.
У овој земљи око 5,9 милиона људи чека на скрининг рака, на заказану операцију и остале интервенције. Уколико се ова ситуација настави стручњаци упозоравају да би у наредне три године овај број могао да се удвостручи.
- Морамо да се усресредимо на краткорочна и дугорочна решења како би се ова ситуација поправила - каже доктор Тим Куксли, председник Друштва за акутну медицину.
"Кревет је комад намештаја"
Први талас пандемије гурнуо је дравствени систем Шпаније до крајњих граница. Болнице су морале да импровизују стварањем одељења интензивне неге у операционим салама, фискултурним салама и библиотекама. Јавност је била запрепашћена бројевима преминулих у старачким домовима, а да већина њих није успела ни да стигне до болница.
Након тога шпанска влада обећала је да неће дозволити да се таква ситуација понови. За те сврхе направљен је план који би омогућио да се у изузетним ситуацијама када буде потребно повећају капацитети како би се примили сви пацијенти, посебно на одељењима интензивне неге.
- Кључна ствар је флексибилност, имати зграде које врло лако могу да се преуреде, особље које је флексибилно по питању посла, поделе терета међу регионима уколико је у неком тешка ситуација - каже доктор Мартин Меки, професор јавног здравља Лондонске школе за тропску медицину.
- Кревет је део намештаја, оно што се рачуна је особље које је око вас - каже он.
Докторка Хелмс каже да то добро зна. На одељењу на ком она ради има 30 кревета, од којих је 26 тренутно заузето, а шанса де се то промени услед ширења омикрон соја су мало вероватне.
На инфективном одељењу у истој болници принуђени су да ангажују лекаре са других одељења, па су пацијенти који немају корону, а захтевају лечење у великом проблему.