КОРОНА ПОТОПИЛА ЕВРОПУ: Опаки вирус галопира Старим континентом, владе ЕУ муче муку да обуздају епидемију
Како број заражених у Европи расте, владе су суочене са новом препреком у напорима да обуздају пандемију
Како број заражених у Европи расте, владе су суочене са новом препреком у напорима да обуздају пандемију.
ОВИМ ЛЕКОМ СЕ ЛЕЧИО ТРАМП ОД КОРОНЕ, А САДА ЈЕ ЗАБРАЊЕН: Познати фармаколог објаснио о чему се ради
ВЕЛИКИ ИНТЕРВЈУ СА ЛАВРОВИМ: Шеф руске дипломатије открио шта Москва спрема за Балкан, ЕУ, САД, Нагорно Карабах
Наиме, последњих дана воде се сукоби са неколико великих градова и региона који се противе затварању и оштрим мерама. Градови у Великој Британији, Француској, Шпанији и Немачкој пружају отпор централизованим напорима власти да уведу оштрију регулативе, а затегнути преговори трају данима.
У северном енглеском граду Манчестеру британски премијер Борис Џонсон ушао је у расправу са градоначелником Ендијем Бернхамом, око тога да ли да пребаци Манчестер са другог нивоа рестрикција на најоштрији, трећи ниво.
- Ако не можемо доћи до споразума, мораћу да интервеништем како би заштитио манчестерске болнице и спасио животе становника града – рекао је Џонсон у петак, ургирајући на Бернхама да "поново размотри своју позицију" и да "конструктивно сарађује" с владом.
Али, Бернхам је уместо тога позвао на увођење више финансијских мера како би се радници региона заштитили док трају оштрије мере. Спор је ескалирао у недељу кад је министар кабинета Мајкл Гов позвао Бернхама да "стави у страну неке политичке ставове у које су утонули".
Ово је далеко од првог таласа корона вируса у Британији кад су све четири нације сложно ушле у карантин. Сада постоји конфузија у неким деловима земље око тога којих правила морају да се придржавају, а много тога зависи од воље локалних власти, то јест да ли ће пратити владине инструкције.
ЛОНДОН
Градоначелник Лондона Садик Кан позвао је на оштрије мере неколико дана пре него што их је Џонсон објавило, док су се власти у Ливерпулу, Ланкаширу и другим регионима сложиле са владом уочи викенда. Али, тамо где су локални лидери вољни да примене владине мере, јавност изгледа није.
- Доста ми је свега. Као да нешто крене да се отвара, живот почиње да делује мало нормалније, а онда се нешто деси и све нас врати назад – рекла је Ребека Данкан из Лондона, након увођења мера другог нивоа у граду.
А сличан сценарио виђа се широм Европе.
МАДРИД
У Шпанији је суд у Мадриду почетком месеца одбио закон о карантину који су националне власти наметнуле престоници, због чега милиони становника не знају да ли могу да путују током празника. Суд је рекао да рестрикције од прошлог петка, којима се становницима брани да напуштају престоницу и девет предграђа, крше "основна права грађана без легалног мандата".
Шпанска левичарска национална влада и регионална администрација Мадрида оријентисана централно десно дуго се натежу око одговора на пандемију, а мере затварања су њихов најновији политички фронт.
БЕРЛИН
У Немачкој, низ судских налога прави проблеме влади канцеларке Ангеле Меркел која покушава да се избори са порастом броја заражених корона вирусом.
Берлински суд стао је петак против владе а уз групу власника фирми, суспендујући полицијски час којим је скраћено радно време барова и ресторана у граду.
- Није било очигледно да ће затварање локала за храну и пиће од 23.00-6.00 сати помоћи у борби против заразе – закључио је суд, додајући да мера, која је ступила на снагу 10 октобра, представља "несразмерно задирање у слободе" угоститељске индустрије.
Министар здравља Јенс Шпан рекао је да је "веома разочаран" пресудом.
- Нема сумње да је у великим градовим, посебно касно ноћу, оно што се дешава на приватним и јавним местима узрок тренутног ширења инфекције – рекао је он.
ПАРИЗ
У Француској, председник Емануел Макрон пажљиво посматра оно што се дешава у Европи, након што је у петак ступио на снагу полицијски час у Паризу и неколико европских градова. Француска влада до сада није наилазила на већу опозицију својим плановима, али у неким подручјима долази до конфузије око мера услед противљења локалних власти и предузетника.
У Француској је у суботу забележен рекордан број заражених у једном дану - 32.427, саопштило је француско министарство здравља.
У међувремену, број заражених корона вирусом расте широм Старог континента. Британија тренутно има више од 722.400 заражених и 43.600 умрлих од почетка пандемије, подаци су Worldofmeters.info. Шпанија броји скоро милион оболелих – преко 982.700, а 33.700 умрлих. У Немачкој је заражено скоро 367.000 становника а умрло је скоро 10.000, док Француска има преко 897.000 инфицираних и више од 33.400 умрлих.
Број оболелих расте и у Италији, Пољској, Чешкој, Северној Македонији и другде, а све те земље су забележиле највиши број инфекција икад у октобру, док лидери упозоравају на могуће ново ширење епидемије током зиме.
Италија се због недавног пораста броја новозаражених спрема да уведе нове рестрикције, укључујући и забрану приватних забава, а те мере ће у понедељак ставити на сто пред регионалне лидере. Декрет би могао да буде потписан истог дана увече, како је рекао министар здравља Роберто Сперанца.
Број заражених корона вирусом, који односи животе широм света већ више од 10 месеци, премашио је данас 40 милиона.