КОРОНА СЕ ВРАЋА?! Кина поново увела КАРАНТИН, милиони људи у ИЗОЛАЦИЈИ - лифтови у зградама искључени како би људи били спречени да изађу!
Становници области широм Кине, где је због ковида уведен карантин, жале се на несташицу хране и основних потрепштина.
Десетине милиона људи у најмање 30 региона Кине приморани су да остану код куће.
- Прошло је 15 дана, остали смо без брашна, пиринча, јаја - каже један од становника западног дела провинције Синђијанг.
Власти улажу напоре да обуздају локалне епидемије уочи конгреса Комунистичке партије, који се одржава у октобру.
Политика нулте толеранције према ковиду наметнула је строге мере, које подразумевају увођење карантина чак и ако има свега неколико случајева.
У читавој Кини, у понедељак је регистровано 949 нових случајева ковида.
Оваква политика изазвала једну од ретких реакција незадовољних становника који, између осталог, оптужују власт за гушење привредног раста.
У Синђијангу, због вишенедељног затварања у Казахстанској аутономној префектури, близу границе са овом државом, очајни становници користе друштвене мреже како би затражили помоћ.
Један од видео снимака приказује припадника ујгурске мањине, који преплављен осећањима објашњава да његово троје деце није јело три дана.
Међу становницима Ђининга, главног града префектуре, корисници друштвених мрежа делили су заједнички онлајн документ са више од 300 хитних апела за доставу хране, лекова и хигијенских уложака.
- Немам више новца за куповину, а жена ми је трудна и имамо двоје деце. Понестаје нам бензина, а мојој супрузи је потребан лекарски преглед - каже један од становника.
Префектуру насељава мешовита популација, коју чине Хан-Кинези, Казахстанци и Ујгури.
У југозападној провинцији Гуиџоу, власти су, без претходне најаве, ставиле у карантин главни град, оставивши 500.000 становника без шансе да се припреме за боравак код куће.
Лифтови у зградама су искључени како би људи били спречени да изађу, јавља Гардијан.
У међувремену, Ченгду, престоница провинције Сечуан, постао је највећи град у карантину откако је Шангај пао под сличне мере раније ове године.
Тада се 21 милион становника суочио са забраном уласка или изласка из града, а у куповину су могли само становници града, и то уколико имају негативан тест на ковид.
Карантин у Ченгдуу уведен је је после топлотног таласа у региону и недавног земљотреса, када становнике који су покушавали да побегну у томе спречили закључани излази.
Градски званичници најављују укидање ковид ограничења у пет градских четврти од понедељка.
Вишеструка увођења карантина долазе уочи националног конгреса Комунистичке партије средином октобра - догађаја који се одржава једном у пет година, на којем ће се окупити највиши политички званичници, и то по први пут од избијања пандемије.
Организатори су под огромним притиском да осигурају несметано одржавање догађаја, а чак се и мали број случајева ковида сматра претњом.
Кинески медији су у понедељак саопштили да је мали број случајева откривен на универзитетским кампусима у Пекингу, пошто су се студенти из разних провинција вратили у клупе.
Кина је једина светска привреда која покушава да у потпуности сузбије ковид, тврдећи да је то неопходно како би се спречили већи таласи корона вируса, који би могли довести болнице у опасност од колапса.
Кина је званично забележила мање од 15.000 смртних случајева од почетка пандемије, подаци су Универзитета Џонс Хопкинс.