Велики раскорак између истока и запада: Знатно већи број вакцинисаних у западним земљама Европске уније
Све западне земље ЕУ вакцинисале су у потпуности више од 70 одсто становништва, изузимајући Грчку - ниједна бивша комунистичка држава није стигла до овог процента.
Са скоро три четвртине одраслог становништва које је потпуно вакцинисано против ковида 19, Европска унија је међу лидерима у свету по стопи вакцинације. Међутим, статистику квари то што је обухват вакцинације неједнак унутар Уније.
ВИШЕ ОД 200 ЧИНОВНИКА ПОГОЂЕНО "ХАВАНА СИНДРОМОМ" Шта до сада знамо о мистериозној болести у америчким амбасадама?
УХАПШЕН БИВШИ ПРЕДСЕДНИК! Вратио се у земљу пред изборе - док су га приводили он се смејао (ВИДЕО)
АНУ (22) УБИО ЗБОГ ПАРА, ПА ТВРДИО ДА ЈЕ УМРЛА ТОКОМ СЕ*С ИГРЕ! Сада га је стигла казна - овако су га открили (ФОТО)
Одређене земље, укључујући Ирску, Малту, Португал и Данску достигле су стопе вакцинације од око 90 одсто, показују подаци Европског центра за контролу болести (ЕЦДЦ).
Са друге стране су случајеви Румуније и Бугарске, где је потпуно вакцинисано свега 33 одсто, односно 22 одсто одраслих.
Проблем није у недостатку вакцина - све државе чланице ЕУ имају једнак приступ одобреним вакцинама (Фајзер/Бајонтек, Модерна, АстраЗенека, Џонсон и Џонсон).
Неке од земаља ЕУ су набавиле и вакцине других произвођача. На пример, у Мађарској су доступне вакцине руског произвођача Спутњик.
Разлике између истока и запада
У Румунији и Бугарској, постоји неколико разлога зашто се људи нису вакцинисали у великој мери. Када је Бугарска у питању, тамо ће се у новембру одржати трећи парламентарни избори ове године.
Становништво те земље тешко да је имало времена за било шта друго - кампање за промовисање вакцинације су у другом плану.
С обзиром на то да су се у појединим медијима појавили и наводи о корупцији владе, поверење становништва је тиме додатно опало, пише CNN.
У Румунији, влада је за слаб одзив на вакцинацију окривила дезинформације и теорије завере које круже интернетом, због којих становништво нема поверења у вакцине.
Међутим, немају само ове две земље проблеме са неповерењем и слабим одзивом када је вакцинација против коронавируса у питању - у Европској унији, чини се, може се уочити подела на исток, где је мање вакцинисаних и запад, где је становништво већински вакцинисано.
Ако се узме у обзир проценат вакцинисаног становништва у земљама ЕУ, првих 15 припадају ономе што је некад био "Западни блок", док последњих 10 чине бивше комунистичке земље. Једино Грчка на 17. месту "ремети" овај тренд.
Све западне земље ЕУ вакцинисале су у потпуности више од 70 одсто становништва, изузимајући Грчку - ниједна бивша комунистичка држава није стигла до овог процента.