СА ЖИВОТИЊА НА ЉУДЕ ИЛИ ИЗ ЛАБОРАТОРИЈЕ? КАКО ЈЕ НАСТАЛА КОРОНА: Ово су две могуће теорије - чека се коначна одлука
Теорија да је корона вирус "побегао" из кинеске лабораторије оживела је и јача је него икада.
Све док мистерија настанка пандемије остаје нерешена та могућност ће висити у ваздуху, а недавна нова сазнања научника и обавештајаца поново су покренула расправу. Због тога светски лидери и стручњаци све гласније траже нову, темељнију истрагу те могућности.
КАКАВ СКАНДАЛ У ПРЕСТОНИЦИ АУСТРИЈЕ! Албанац претукао полицијске службенике - разлог и више него бизаран
СКАНДАЛ У АУСТРИЈИ! Докторка приликом давања ВАКЦИНЕ користила ИСТИ ШПРИЦ за више особа, постоји страх од ширења ХИВ-а и хепатитиса
ОСВАНУЛИ НАЦИСТИЧКИ СИМБОЛИ У АМЕРИЦИ: Остављане језиве поруке по граду, на удару неколико објеката
У тој групи су амерички председник Џо Бајден, водећи амерички епидемиолог Ентони Фаучи и генерални директор Светске здравствене организације (СЗО) Тедрос Аданом Гебрејесус.
Иако је једномесечна истрага СЗО у Вухану закључила да је корона вирус највероватније прешао на људе са животиња - вероватно на фармама дивљих животиња - мисија није пронашла коначни доказ за то. Нити је могла да искључи сценарио са "цурењем" из лабораторије.
Тако је Гебрејесус у марту рекао да "не верује да је ова процена била довољно опсежна", а Фаучи је током саслушања у Сенату овог месеца рекао да "сигурно постоји могућност" да је пандемија започела због лабораторијског инцидента. Скот Готлиб, бивши шеф америчке Управе за храну и лекове (ФДА), рекао је да постоје неки посредни докази који иду у прилог лабораторијском сценарију. Са тим се сложио и Роберт Редфилд, бивши директор Центра за контролу и превенцију болести (ЦДЦ).
Бајден је у среду дао америчкој обавештајној заједници 90 дана да прикупи и анализира доказе који подржавају сваки од два сценарија, у нади да ће доћи до "коначног закључка" о пореклу вируса.
Ово до сада знамо о теоријама о лабораторијском бегу и природном преносу, као и кључни докази који иду у прилог свакој од њих.
Хипотеза о цурењу из лабораторије
Осамнаест научника из Америке, Велике Британије, Канаде и Швајцарске недавно је објавило писмо у којем кажу да је лабораторијски сценарио могућ и да га треба детаљније испитати.
Питања о таквом сценарију углавном се врте око Института за вирологију у Вухану (ВИВ), лабораторију са високим нивоом биолошке безбедности у којој су неки научници годинама уназад проучавали корона вирусе. Вухан је град у којем је пријављена прва позната група случајева ковида-19.
Главни разлози због којих људи мисле да је вирус процурео из лабораторије:
- Научници са ВИВ-а истражују заразне болести - сакупљајући, чувајући и анализирајући узорке најопаснијих заразних патогена познатих човечанству. Институт се може похвалити лабораторијом биолошке безбедности нивоа 4, једном од само неколико десетина у свету. Природно је нагађати о вези - посебно с обзиром на то да се ВИВ преселио на нову локацију почетком децембра 2019. године, само километар од пијаце која се сматрала нултом тачком пандемије. Чак и запослени на тој пијаци су истаживачима СЗО у јануару рекли да им је прва реакција на нову болест била да је изазива нешто што долази из лабораторије. Али након истраге те могућности, особље ВИВ-а рекло је да није пронашло доказе да су узорци новог корона вируса били чувани у Институту пре децембра 2019. Евиденција коју је прегледао СЗО није указивала на то да се у ВИВ-у чувају било какви вируси уско повезани са новим корона вирусом, мада неки истраживачи истичу да нису имали пун приступ подацима Института.
- Тим СЗО провео је само неколико сати у Институту - што није довољно времена за преглед докумената, база података и инвентара. Особље Института такође није делило све своје евиденције или безбедносне дневнике. Због тога Гебрејесус, Фаучи и многи други још увек позивају на потпуно прегледање лабораторије.
- Извештај који је недавно открио "Вол Стрит Журнал" показује да су се три члана особља ВИВ-а разболела и завршила у болници месец дана пре него што су идентификовани први случајеви ковида-19 у Вухану. Извештај - за који је један обавештајни званичник рекао да нема довољну поткрепу - каже да су симптоми радника били "у складу и са ковидом и са обичном сезонском прехладом".
- Корона вирус се лако преноси између људи. Генерално је потребно времена да се нови вирус прилагоди како би се лако ширио од особе до особе. Стручњаци попут Редфилда указују на изразито заразну природу корона вируса као доказ да је он можда производ истраживања "добитка функције". У оваквој врсти истраживања, научници "дотерују" вирусе са циљем да патогене учине преносљивијим или смртоноснијим да би схватили како да зауставе будуће пандемије. Редклиф је рекао у марту да "не верује да је корона прешла са слепих мишева на људе, а онда одједном постала један од најзаразнијих вируса у историји". Али Фаучи је истог месеца сугерисао да је све више доказа да се вирус месецима ширио испод радара пре него што је откривен у Кини.
- Пре три године, амерички званичници у посети Вухану послали су меморандум Стејт департменту упозоравајући на неадекватне мере безбедности у лабораторији. Чини се да је Институт од тада направио ригорозне промене, а тим СЗО је био задовољан протоколима лабораторије. Ипак, чак и стручњаци СЗО признају да се лабораторијске несреће дешавају и да је било таквих примера у прошлости.
Хипотеза о природном преносу са животиња
Након истраге у Вухану, тим СЗО утврдио је да је корона вирус "највероватније" прешао са слепих мишева на људе путем посредничког животињског домаћина на фарми дивљих животиња. Ова врста преноса била је водећа теорија током пандемије, пре свега зато што нам 75 одсто нових заразних болести долази од животиња. Ево доказа који иду у прилог овој идеји.
- На југу Кине, утврдила је СЗО, људи су у блиском сусрету са животињама попут цибета, куна, панголина, зечева и ракунских паса на фармама на којима се оне узгајају ради прехране. Све ове врсте могу бити заражене новим корона вирусом, а сваки контакт са зараженом животињом или њеним изметом омогућава вирусу да пређе на људе. Због тога је СЗО утврдила да је ово "највероватније" порекло пандемије. Ипак, тим је прегледао 80.000 животиња из 31 провинције широм Кине и није пронашао ниједан случај корона вируса. Кина је угасила одређене фарме дивљих животиња у фебруарупрошле године, а истраживачи СЗО нису добили приступ узорцима животиња са ових фарми.
- Слепи мишеви су чести резервоари вируса, а мноштво доказа показује сличности између САРС-ЦоВ-2 и корона вируса нађених у популацијама слепих мишева. На пример, студија из маја 2020. открила је да је нови корона вирус делио 97,1 одсто свог генетског кода са корона вирусом названим РмИН02, који је пронађен код слепих мишева у кинеској провинцији Јунан између маја и октобра 2019. године.
- Три од четири нове заразне болести прелазе на људе са других животињских врста и ти патогени познати су као зоонотске болести. Питер Дажак, члан истражног тима СЗО, рекао је прошле године године да је "један до седам милиона људи“ изложено зоонотским вирусима у југоисточној Азији сваке године.
"Америчка верзија је мање вероватна"
Немачки биолог Матијас Глубрешт каже да информације америчких обавештајних служби које су досад процуриле у јавност, а које иду у прилог лабораторијском сценарију, немају научну тежину.
- У природи се стално појављују нови сојеви вируса, гени се мењају. Чак и најбољи стручњаци не могу да знају одакле долазе нови сојеви - тумачи немачки биолог са Универзитета у Хамбургу.
Он тврди да информације које је изнео "Вол Стрит Журнал" научницима нису корисне.
- Извештаји тајних служби обично имају својство да остају тајни. Стога не можемо проверити постоји ли такав извештај, шта се стварно у њему налази и који су докази укључени, ако постоје. Закључак је да се тренутна расправа темељи на гласинама. Као научник, са тим не могу ништа - каже Глубрешт.
Посао науке је оповргавање хипотеза и њихово логично образложење на темељу података и чињеница, истиче немачки биолог.
- У случају порекла корона вируса, то значи: Тренутно не можемо да оповргнемо чињеницу да Сарс-ЦоВ-2 долази из лабораторије. Не можемо да искључимо ни то да је са животиње скочио на човека. Можемо само да проценимо шта је веројатније. Америчка верзија притом је мање вероватна - објашњава он.