НОВИ НАЧИН У БОРБИ ПРОТИВ ЕПИДЕМИЈЕ? Аустрија је већ увела КАРАНТИН ЗА НЕВАКЦИНИСАНЕ, а ове земље би ускоро могле да јој се придруже
Највише погођене европске нације већ су се одлучиле на неке оштре мере, а међу њима су Аустрија, Немачка и Холандија – све земље које протеклих дана бележе суморну статистику
Нови талас ковида дрма Европу, са рекордним бројевима заражених и умрлих у неким земљама, због којих су се оне са најсуморнијом статистиком окренуле и новим мерама.
НОВО ИСТРАЖИВАЊЕ ДАЛО ЗАПАЊУЈУЋЕ ПОДАТКЕ! Неко има антитела и до ДВЕ ГОДИНЕ - имунолог објаснио о чему се ради
ПРЕЛЕЖАЛИ СТЕ КОРОНУ, А ЈОШ УВЕК СЕ ОСЕЋАТЕ ЛОШЕ? Ево шта морате да знате о постковид сидрому како бисте реаговали на време
КАКО ИЗГЛЕДА СВАКИ ПОНОВНИ СУСРЕТ СА КОРОНОМ? Откривено шта је НАДОГРАДЊА АНТИТЕЛА - важно је да организам буде ДОБРО НАОРУЖАН
На почетку пандемије мере су укључивале личну заштиту, попут маски и држања дистанце, те карантине који су примењивани од националног, регионалног и градског нивоа до појединачног - самоизолације. Развојем вакцина бројне државе широм света почеле су да издају такозване "ковид пропуснице" за вакцинисане, међутим нови изазов створили су невакцинисани и сада делује да се све више земаља окреће новом инструменту - мерама које важе само за њихове неимунизоване становнике.
У недељном извештају о ковиду Светске здравствене организације закључно са 7. новембром види се да је Европа, укључујући Русију, једини регион са порастом броја смрти од корона вируса од 10 одсто. Генерално, број заражених пада у већини света, али је у Европи и Африци у порасту за седам, односно три одсто, наводи Npr.org. Директор СЗО за Европу др Ханс Клуге рекао је недавно да је регион "поново у епицентру пандемије, тамо где смо били пре годину дана".
Сматра се да су оклевање људи да се вакцинишу, слабљење имунитета код већ вакцинисаних током времена и лабављење рестрикција фактори који подстичу нови талас корона вируса, наводи Ројтерс. Последица тога је да се широм Старог континента све више говори о примени такозваног 2Г система. За разлику од правила 3Г, које се односи на вакцинисане, опорављене и негативно тестиране, 2Г се односи само на оне који су вакцинисани или су прележали вирус.
Највише погођене европске нације већ су се одлучиле на неке оштре мере, а међу њима су Аустрија, Немачка и Холандија – све земље које протеклих дана бележе суморну статистику, као и делимично Француска и Летонија, док и Чешка разматра да забрани невакцинисанима приступ јавним местима.
Аустрија
У Аустрији је у понедељак почео карантин за све старије од 12 година који нису потпуно вакцинисани против ковида.
Невакцинисани Аустријанци више не могу да улазе у ресторане, фризерске салоне и друга јавна места, а прети им и мера затварања у кућама једном кад пацијенти окупирају 30 одсто кревета на оделењима интензивне неге, наводи Upi.com, додајући да је стопа вакцинације у земљи за 68,9 одсто.
Према новим епидемиолошким правилима, Аустријанци који немају важећи сертификат о вакцинацији или потврду о прележаном ковиду-19 не старију од 180 дана, не могу више да улазе у све продавнице. Увођењем "2Г" правила невакцинисанима је већ био онемогућен улазак у угоститељске, туристичке, забавне и спортске објекте, али и код фризера, у салоне лепоте и слично, подсећа Танјуг.
Од сада они могу да иду само још у куповину потрепштина за свакодневну употребу, као што су намирнице и артикли за хигијену.
Сви невакцинисани могу да напусте свој дом само ради одласка на радно место, због посете лекару, одласка у апотеку, ради телесног и психичког опоравка, односно у шетњу, као и због пружања помоћи другима. Тиме су потпуно онемогућени да иду у ресторане, барове, дискотеке, али и на концерте или у биоскоп, што је и даље могуће само вакцинисанима и излеченима.
Поред тога невакцинисани имају право да се састану само са једном особом из другог домаћинства. Невакцинисани могу да излазе из куће и ради посете цркви, али и одласка у школу или на факултете.
У школама се наставља настава као и до сада, али уз нове заштитне мере. Сви ђаци ће се три пута недељно тестирати, од чега најмање једном ПЦР тестом, а током наставе они у вишим разредима мораће да носе FFP2 маске током наставе.
Нова мера предвиђа и обавезу ношења маски за све грађане у затвореним просторима.
Немачка
Мотор Европске уније Немачка бори се са највећим налетом ковида од почетка пандемије. Немачка, која је 11. новембра четврти дан заредом забележила рекордан број заражених а први пут од почетка пандемије и преко 50.000 инфицираних у једном дану, упозорила је на "пандемију невакцинисаних".
- Оно што доживљавамо је изнад свега пандемија невакцинисаних - изјавио је министар здравља Јенс Шпан раније овог месеца.
- Имамо два вируса у земљи. Имамо корона вирус и овај отров који се шири у масовним размерама - рекао је Маркус Зедер, гувернер Баварске, односећи се на дезинформације у вези вакцина.
У земљи је од почетка пандемије регистровано око пет милиона заражених и више од 98.000 људи, према подацима Worldometers.info. Стопа вакцинације у Немачкој је боља него у многим земљама Источне и Централне Европе, али је са једним од три непотпуно вакцинисаних становника и даље међу најнижима у Западној Европи.
Др Сузан Херолд, шефица одељења за инфективне болести Универзитетске болнице Гисен, рекла је "Њујорк тајмсу" да је стопа вакцинације "и даље испод 70 одсто".
Вакцинација у земљи каска због "џепова отпора" који су посебно дубоки у подручју бивше Источне Немачке, а број заражених скочио је и у деловима Баварске и Баден-Виртемберга, две богате јужне државе које су дом бучних антивакцинашких протеста.
Док се Немачка бори са суморним рекордима, њена престоница се одлучила на примену нове мере. Берлин је забранио невакцинисанима да улазе у јавне објекте попут ресторана, кафића и биоскопа, а строга рестрикција ступила је на снагу овог понедељка.
Од 15 новембра они који нису потпуно вакцинисани биће искључени из низа локација у престоници, како је објавио градски Сенат, објашњавајући 2Г правило према којим је забрањен улаз у јавне објекте за оне који нису примили две вакцине.
Дешавања на отвореном са више од 2.000 јуди такође ће бити забрањени за невакцинисане одрасле особе, пренео је CNN. Одлазећа канцеларка Ангела Меркел је у видо поруци објављеној на владином сајту ургирала на брзу акцију на националном нивоу да се појача вакцинација и апеловала на невакцинисане да "размисле поново".
Холандија
Земља се у суботу вратила делимичном затварању у напору да спречи раст броја заражених и тако постала прва земља Западне Европе која је од летос наметнула делимични локдаун.
Влада је наредила рано затварање ресторанима и радњама и забранила публику на спортским догађајима. Тронедељне рестрикције подразумевају затварање кафића, ресторана и продавница у 8.00 увече, а несуштинских услуга до 6.00 увече.
Поново су уведене мере држања дистане, а кућне посете су ограничене на четири особе.
Холандија је до сада потпуно вакцинисала скоро 85 одсто популације. Земља има 2,29 милиона заражених и преко 18.700 смрти. Ројтерс наводи да су нове мере намењене спречавању пораста броја инфицираних који су окупирали болнице широм земље. Премијер Марк Руте поручио је Холанђанима да раде од куће кад год је могуће и да у предстојећим недељама неће бити дозвољена публика на спортским дешавањима.
Школе, биоскопи и позоришта ће остати отворени.
Ројтерс указује да је ово драматична промена политике за холандску владу, која је до поршлог месеца мислила да ће јој релативно висока стопа вакцинације омогућити да додатно олакша рестрикције до краја године.
Француска
Земља је још у септембру поставила ултиматум здравственим радницима да се вакцинишу или ће бити суспендовани без плате, а средином октобра је укинула бесплатно тестирање на корону за невакцинисане, који ће сада морати да издвоје 22-45 евра по тесту.
Тестови остају бесплатни за вакцинисане одрасле и сву децу млађу од 18 година. Ово је допуна одлуке о ковид пропусницама које су у Француској обавезне од лета, преноси АП.
И Грчка је најавила ће увести обавезну вакцинацију против ковида за здравствене раднике и особље у домовима за старе. Вакцинација ће бити обавезна од 1. септембра за здравствене раднике, објавио је премијер Киријакос Мицотакис.
Да би се добила ковид пропусница, Французи морају да покажу потврду о вакцинацији, негативан тест или доказ о недавно прележаној инфекцији. Ковид потврде обавезне су за посету туристичким атракцијама, болницама и за домаћи железнички и авиосаобраћај.
Сада су мере појачане за невакцинисане путнике из неколико европских земаља док се Француска бори са порастом броја заражених. Како је објављено у петак, невакцинисани путници из Немачке, Белгије, Холандије, Чешке, Аустрије, Мађарске и Грчке, наводи “Политико”, мораће да покажу негативни ПЦР тест урађен 24 сата од одласка у Француску (prethodni рок је био 48 сати).
Летонија
Прошлог месеца, Летонија је увела и полицијски час од 20.00 часова увече до 5.00 ујутру због погоршане епидемиолошке ситуације. Већина продавница је била затворена, а окупљања у затвореном и на отвореном су била забрањена.
Ова ограничења су престала 15. новембра, а од тог датума у Летонији је ступио на снагу закон којим се омогућава фирмама да отпуштају раднике који одбијају да се вакцинишу против ковид 19 или да раде од куће, пошто се та земља суочава са тешким таласом оболелих у ЕУ.
Око 61 одсто одраслог становништва Летоније је вакцинисано што је мање од просека у ЕУ од 75 одсто. Летонија је прва која је у ЕУ увела блокаде услед раста броја заражених и затражила је од осталих чланица медицинску помоћ.
Нови закон омогућава фирмама да суспендују невакцинисане раднике без плате уколико одбију да приме вакцину или, уколико је то могуће, да раде од куће. Омогућено је отпуштање радника уколико се не вакцинишу три месеца од суспензије. Претходно су вакцине биле обавезне само за раднике здравствених служби, образовању и социјалној помоћи.
Такође, након месец дана закључавања, 15. новембра ступила је на снагу и одлука летонског парламента изгласана у петак, о забрани посланицима да гласају или учествују у дискусијама уколико одбијају да се вакцинишу против ковида.
Летонија је забранила невакцинисаним посланицима да присуствују састанцима парламента било лично било на даљину, од понедељка па све до 1. јула 2022. У исто време плате ће им бити суспендоване ако не буду у могућности да раде у парламенту.
Летонска телевизија је јавила да 91 од 100 посланика у парламенту има сертификат, док од 758 локалних званичника њих 696 има сертификат.
Ројтерс наводи да Летонија, са својих 1,9 милиона становника, броји скоро 237.000 заражених и преко 3.600 умрлих од ковида. У земљи је обе дозе вакцине примило 58,5 одсто популације.
Чешка
Чешка Република разматра забрану невакцинисанима да улазе у ресторане. Прагуеморнинг.цз пише да влада размишља о такозваном "аустријском моделу", који би значио забрану улаза невакцинисанима у ресторане, стадионе и на друга јавна места.
Према речима премијера Андреја Бабиша, промене ће бити "суштинске". Постоје спекулације да ће само вакцинисанима или опорављенима бити дозвољен улаз у ресторане и да ни негативни ПЦР или антиген тест неће бити довољни да се уђе у јавни простор.
Бабиш је поново позвао невакцинисане да се имунизују, називајући то "моралном одговорношћу", пренео је Прагуеморнинг.цз.
Портал наводи да је у Чешкој хоспитализовано скоро 3.500 ковид пацијената, од чега више од 500 у тешком стању. Чешка броји 1,89 милиона заражених и више од 31.000 умрлих.
Према Ројтерсу, Чешка у просеку пријављује 10.600 нових инфекција сваког дана, што је 82 одсто од врхунца, највишег дневног просека забележеног 9. јануара. Земља је до сада испоручила најмање 12,78 милиона доза вакцина, што је око 59,9 одсто популације.