ИМА ЛИ РЕШЕЊА ПРОТИВ КОРОНЕ ДОК СЕ НАЛАЗИМО ИЗМЕЂУ "ДВЕ СТВАРНОСТИ"? Док једни праве "штек" вакцина, другима су мисаона именица
Већина европских земаља попустила је мере против коронавируса, јер су имунизовале велики део становништва.
Пандемија коронавируса довела је до тога да разлика између богатих и земаља трећег света посане уочљивија него икада раније. Како се ситација није смирила, већ додатно погоршала појавом делта соја, опасније мутације овог вируса, богате земље наставиле су са гомилањем залиха вакцина, не марећи са сиромашне које свакодневно броје све више смртних случајева.
ИСТРАЖИВАЊЕ У ИЗРАЕЛУ ПОКАЗАЛО: Познато које нуспојаве изазива трећа доза вакцине "Фајзер"
СТРАХОВИТЕ РАЗМЕРЕ КАТАСТРОФЕ У ГРЧКОЈ: Сателитски снимци показују како пожар гута све пред собом (ФОТО)
ТАЛИБАНИ У НИКАД ЖЕШЋОЈ ОФАНЗИВИ: Освојили три кључна центра, данима траје размена ватре
Већина европских земаља попустила је мере против коронавируса, јер су имунизовале велики део становништва. Истовремено, становници сиромашнијих земаља на вакцину још увек чекају, а о колективном имунитету могу само да маштају, преноси CNN.
Иако су пре неколико месеци међународне невладине и хуманитарне организације, као и многи лекари, апеловали да се вишак вакцина донира сиромашним земљама, појава делта соја их је чини се угушила, те су и земље Евроске уније и Сједињене Државе наставиле са гомилањем вакцина, овога пута још бесније.
Требало би напоменути и то да се вакцине производе у Сједињеним Државама, земљама ЕУ, Индији и Кини. Од наведених најмање вакцина извезла је управо Европска унија.
Она се крајем јула обавезала да ће ће до краја године неразвијеним земљама поклонити 200 милиона доза. Међутим, Жозеп Борел високи представник ЕУ за спољну политику је само неколико дана након обећања изјавио је како није сигуран у којој мери је обећање изводљиво у пракси.
Потртпарол Европске комисије Кристијан Виганд, рекао је за CNN да је ЕУ донирала 7,1 милиона доза партнерским земљама, укључујући 1,59 милиона путем Ковакса, програма за размену вакцина који води СЗО.
„Уверени смо да ће државе чланице учинити све што могу да испуне обећање о 200 милиона доза“, додао је портпарол, пребацујући терет испуњења тог обећања на сваку од 27 земаља у блоку.
Прошле недеље, британски министар спољних послова Доминик Раб најавио је да ће та земља почети са испоруком 9 милиона вакцина широм света, што ће бити прва тура испоруке, од како је британски премијер Борис Џонсон на прошломесечном самиту Г7, најавио да ће укупно сиромашним земљама доделити укупно 100 милиона вакцина.
Потребно много више
Иако су обећане испоруке вакцина прилично велике, по процени СЗО-а, оне су недовољне. По њиховој процени свету је потребно још 11 милијарди доза вакцина.
Према подацима Уницефа, хуманитарни програм Ковакс је до сада испоручио 188,1 милион доза у 138 земаља.
Званичници Афричке уније рекли су да је на овај континент стигла прва пошиљка вакцине Џонсон и Џонсон, али да потражња и даље знатно надилази понуду. У последњих месец дана, број смртних случајева је на овом континенту скочио за 80 одсто.
Прошле недеље, кенијски председник Ухуру Кенијат придружио се све апелима за одрицање од права на интелектуалну својину над вакцинама, рекавши да, иако његова земља има новца за куповину вакцина, до њих нису успели да дођу јер су богатије земље резервисале веће количине од потребних.