КОРОНА НИЈЕ ЈОШ УВЕК ПОКАЗАЛА СВОЈЕ ПРАВО ЛИЦЕ: Психичке последице тек нас чекају, посебно упозорење за МЛАДЕ
Пандемија драматично угрозила ментално здравље младих, број наношења повреда самом себи скочио за 333 одсто, а претеривања с дрогом за 120 процената.
Ментално здравље тинејџера и младих особа једна је од највећих жртава пандемије коронавируса, показало је велико истраживање које је спровела америчка непрофитна организација Фер хелт, која се залаже за транспарентност у здравству и која има највећу базу података везаних за приватна здравствена осигурања.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/01/29/profimedia-0581725606.jpg?itok=oGWcW6Qw)
ДОБРЕ ВЕСТИ СТИЖУ ИЗ ЕНГЛЕСКЕ: Број оболелих опао за две трећине у односу на јануар
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/03/04/ilustracija_0.jpg?itok=QCEPMPkU)
РУСИ КРЕНУЛИ У "ОСВАЈАЊЕ" ВЕНЕРЕ: Пројекат ће бити вредан више од седам милиона долара
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/03/04/profimedia-0589676925.jpg?itok=GxPMqMp7)
ОД СЛЕДЕЋЕ НЕДЕЉЕ, БЕСПЛАТНИ ТЕСТОВИ НА КОРОНУ! Наставља се РАД ОД КУЋЕ где год је то могуће! Немачка продужила "локдаун" (ВИДЕО)
Тинејџерке угроженије
Студија је обухватила чак 32 милијарде лекарских извештаја у периоду од јануара до новембра 2020. и донела је алармантне резултате, који су подељени у две категорије.
У првој се налазе тинејџери узраста од 13 до 18 година, а у другој су младе особе старости од 19 до 22 године. Добијени резултати су упоређени са истим периодом 2019, пре пандемије коронавируса. На основу медицинских извештаја утврђено је да се број самоповређивања код тинејџера повећао за чак 333 одсто током 2020, док се број предозирања у истом узрасту повећао за 119,3 одсто. Самоповређивању су склоније тинејџерке (чак 84 одсто свих случајева у августу).
- Страхови везани за инфекцију, економска нестабилност и социјална изолација покренули су и погоршали питања менталног здравља. Затварање школа, потреба за учењем на даљину и изоловање од пријатеља због социјалне дистанце били су извори стреса и усамљености. Код њих је утврђена висока стопа анксиозности, депресије и посттрауматских симптома - наводи се у извештају. Појединачно, април је био најгори месец и тада је пријављено највише случајева самоповређивања и прекомерене употребе дроге и лекова. У априлу 2020. било је 93,6 одсто више случајева анксиозности, 83,9 одсто више случајева депресије и 89,7 одсто више случајева посттрауматских симптома.
У истом периоду број посета ургентним центрима услед фрактура, болова у стомаку и респираторних проблема је смањен. Али је нагло повећан број посета здравственим установама услед менталних проблема.
Отварање школа
- У априлу и мају смо јасно увидели мањи број приступа хитној служби, али се константно током тог периода повећала потреба за лечење менталних проблема. Та потреба је била стална и у неким случајевима се повећавала - рекао је Робин Гелбурд за портал Мед пејџ тудеј.
Студија је показала да је шизофренија била доста распрострањенија у старијој групи код младих (стари између 19 и 22 године). Током априла 2020. број случајева везаних за шизофренију повећан је за чак 61,29 одсто у односу на исти месец 2019. У студији се наводи и да отварање школа неће довести до нестанка менталних поремећаја код тинејџера, већ да је за њихово лечење неопходно ангажовање стручњака у дужем временском периоду.
Због учења на даљину мање хиперактивних школараца
На другој страни, код најмлађих школараца старости између шест и 12 година знатно је пао број случајева поремећаја пажње и хиперактивности, који је најчешћи ментални поремећај у овом узрасту. Разлог за то је учење на даљину и немогућност остваривања блиског контакта између предавача и ученика, када се овај поремећај најчешће испољава.
Смртоносни убица бола Више од 81.000 мртвих
Према званичним подацима Центра за контролу и превенцију болести (ЦДЦ), у САД је током 2020. године од предозирања умрло више од 81.000 људи! То је повећање од 19 одсто у односу на 2019. Најчешћи узрок смрти је прекомерена употреба фентанила, који се рекламира као убица бола. Овај аналгетик је одговоран за чак 83 одсто свих смртних случајева.