ОПАСНА ГЉИВИЧНА ИНФЕКЦИЈА СТИГЛА У РУСИЈУ: Најчешће напада људе који су прележали корону и оставља велике последице
Инфекција, која има стопу смртности од 50 одсто, обично започиње у носу пре него што се прошири на очи и мозак.
Русија је регистровала случајеве ретке и смртоносне гљивичне инфекције која погађа пацијенте који имају или су прележали ковид-19, а која је у порасту у Индији погођеној разорним таласом корона вируса.
ВАТРОМЕТ, ЗАСТАВЕ, МЕТЕЖ: Велики број Палестинаца изашао на улице, прослава примирја до ране зоре (ФОТО/ВИДЕО)
ГОРЕ ОД ХОРОРА! Детектив правио масовну гробницу иза куће, закопао 40 жена, цела држава у шоку
ОБЕЛОДАЊЕН НОВИ НАЧИН ЧУВАЊА ВАКЦИНЕ ФАЈЗЕР: Цепиво ће сада моћи да стигне до свих!
Стручњаци су нагласили да се мукормикоза, коју су индијски лекари назвали "црном гљивицом" због тамне пигментације, не шири између људи и да Русији не прети епидемија. Инфекција, која има стопу смртности од 50 одсто, обично започиње у носу пре него што се прошири на очи и мозак.
- Колико знам, било је само појединачних случајева мукормикозе код пацијената са ковидом-19 - рекао је Известији стручњак за клиничку микологију Николај Климко, напомињући да се даље инфекције не могу искључити.
Климко је такође одбацио тезу да је гљивица дошла из Индије, јер су пацијенти у сувише тешком стању да путују.
Павел Волчков, шеф Московског института за физику и технологију лабораторије за геном, рекао је да се мукормикоза шири у влажној суптропској клими и повезана је са употребом антибиотика.
Према речима Сергеја Јаковљева, председника савеза клиничких хемотерапеута и микробиолога, "црна гљивица“ се вероватно шири у интензивним одељењима, где се пацијенти лече антибиотицима због бактеријских инфекција.
- Током глобалне епидемије свињског грипа пацијенти са тешком вирусном инфекцијом били су склони повећаном ризику од секундарне инфекције - рекао је Јаковљев.
Мукормикоза је обично најагресивнија код пацијената чији имуни систем ослабљују друге инфекције.
Оболели од ковида-19 подложнији су зарази гљивичном инфекцијом, укључујући оне са неконтролисаним дијабетесом, оне који су користили стероиде током лечења вируса и оне који су дуже боравили на интензивној нези.
Лечење подразумева хируршко уклањање свих мртвих и заражених ткива и спровођење антимикотичне терапије.
Индијске здравствене власти недавно су упозориле на појаву гљивичне инфекције коју су забележили код неких ковид пацијената, а која може да унакази црте лица и чак убије, док се друга најмногољуднија земља света бори са разорним таласом пандемије.
Гљивична инфекција је последња компликација у борби Индије против ковида. У земљи и даље влада несташица болничких кревета, кисеоника, лекова и вакцина против ковида док број случајева расте. Стручњаци су упозорили да ће индијска епидемија генерисати нове вирусне мутације и последице вируса које можда нису виђене на другим местима.