НЕ ЗНА СЕ КО ПИЈЕ, КО ПЛАЋА! Које земље имају, а које тек узимају кинеско цепиво - шта ће бити са њима и КОВИД ПАСОШИМА
За разлику од "Фајзер-Бајонтека", "АстраЗенеке", "Модерне" и "Џонсона & Џонсона", руске и кинеске вакцине још немају одобрење европских регулатора.
Изненадни предлог из Брисела да такозвани "ковид пасоши" треба да важе само за који су примили вакцине које је одобрила Европска агенција за лекове (ЕМА), узбунио је међународну сцену, јер се покренуло питање како ће људи који су вакцинисани руском или кинеском вакцином путовати у земље Европске уније. Ништа мање узбуне није унела ни најава кинеских власти о визним олакшицама за странце у Хонг Конгу.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/03/05/2021-02-24t205505z_1547848179_rc28zl9wu3vo_rtrmadp_3_health-coronavirus-usa-blacks_1.jpg?itok=UsyUhsic)
Мушкарац ухапшен с оружјем у близини резиденције Камале Харис
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/398586/profimedia-0387518519_1.jpg?itok=YAS0U9dv)
"ЈЕФТИН ТРИК АМЕРИКЕ..." Из Пјонгјанга имају оштру поруку за САД
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2020/07/03/pjimage_-_2020-07-03t125228.376.jpg?itok=pFkHJy4X)
НАЈНОВИЈИ ПОДАЦИ СЗО: За један дан више од 406.000 новозаражених у свету
За разлику од "Фајзер-Бајонтека", "АстраЗенеке", "Модерне" и "Џонсона & Џонсона", руске и кинеске вакцине још немају одобрење европских регулатора. Иако се чак шест држава чланица ЕУ "одметнуло" и набавило - или најавило набавку - "Спутњика В" и "Синовака", неизвесно је како ће нови предлог проћи на нивоу блока.
Међу "побуњеним" државама, које су кренуле да се саме сналазе суочене са спорим процесом на нивоу Уније, али и разним наводима везаним за одређене вакцине и њихове нус-појаве, углавном су нама географски блиске земље - Мађарска, Чешка, Словачка, Бугарска, Румунија, Хрватска, чак и Аустрија и Италија.
Мађарска већ дистрибуира и руске и кинеске вакцине својим становницима, сам премијер Виктор Орбан је примио кинеску, као и турски председник Реџеп Тјип Ердоган. Словачака је почетком марта набавила 200.000 доза "Спутњика В", док је чешки премијер Андреј Бабиш рекао да ће државне институције одлучити о набавци руског цепива.
Слично је и у Пољској, чији је премијер Анџеј Дуда позвао кинеског председника Сија Ђинпинга да затражи вакцине, док је у Хрватску стигла документација потребна за одобрење руских вакцина.
"Спутњик В" су потражиле Мађарска, Словачка, Бугарска и Румунија, заинтересованост су исказале и Хрватска и Аустрија, а Италија је недавно склопила договор о производњи руске вакцине.
ЕМА је недавно потврдила да разматра захтев за одобрење "Спутњика В", међутим шта ће бити са онима који су примили или ће примити кинеску вакцину? На какав ће третман у ЕУ наићи Мађари, Срби или Пољаци и остали који су је набавили или желе да је набаве?
Ко све користи кинеске вакцине?
А далеко да је ова шачица земаља једина у свету која је наручила или користи кинеске вакцине. Како пише "Политико", најмање 25 држава и територија широм света - углавном у Азији и на Блиском истоку - користе кинеске вакцине.
Не рачунајући копнену Кину, вакцине "Синофарма" (развијене у Пекингу) се користе у Бахреину, Египту, Јордану, Камбоџи, Мађарској, Макау, Мароку, Пакистану, Перуу, Сејшелима, Сенегалу, Србији, Уједињеним Арапским Емиратима и Зимбабвеу.
Бразил, Чиле, Гватемала, Хонг Конг, Индонезија, Малезија, Северни Кипар, Филипини, Тајланд, Турска и Уругвај користе "Синовак”. И Доминиканска Република је појачана овог месеца са 768.000 доза "Синовакове" вакцине.
Само у Мађарској - која је прва у ЕУ која их је одобрила - кинеске вакцине већ чине 32 одсто укупних залиха, што је далеко више од руских чији је удео мањи од три одсто, а АП наводи да је Пекинг обећао пола милијарде доза за чак 45 земаља. Разлог зашто је кинеска вакцина популарнија од руске у неким земљама је њихова историја тензија или чак конфликта са Москвом - попут Украјине која је одбила "агресорске" вакцине.
Тренутно само копнена Кина и Емирати користе вакцине "Синофарма" развијене у Вухану, док само копнена Кина користи "КанСино". Мексико је одобрио и "Синовак" и "КанСино" - прве дозе ове последње очекују се у марту.
Кина је један од лидера у развоју вакцина против Ковида у свету и до сада је за употребу одобрила четири домаће. Од тога су три направљене према старијим, испробаним методама и имају импресивне пројекције набавке, али "Политико" указује да ни оне нису магична пилула.
Кини се пребацује и да развија вакцине као дипломатско средство и да игнорише вакцинацију на домаћем плану.
Више врста кинеских вакцина
Осим четири поменуте вакцине - "КоронаВак" компаније "Синовак", две "Синофармове" од којих се једна развија у Пекингу, а друга у Вухану, и "КанСино" у једној дози развијен у сарадњи са кинеском армијом - Кина има најмање осам вакцина које се тренутно испитују на људима, дакле у завршној су фази, а још више на пред-клиничком нивоу, како наводи Светска здравствена организација.
Шта показују подаци?
Што се тиче "Синофармове" вакцине развијене у Пекингу, из компаније је наведено да је била 86 одсто ефикасна у трећој фази испитивања у Емиратима, а 79 одсто у кинеској студији, истичући да је разлика због другачијих стандарда у дијагнози инфекције и разматрања случајева.
За вакцину исте компаније развијану у Вухану пријављена је стопа ефикасности од 72,5 одсто. У фебруару су резултати над преко 40.000 учесника показали ефикасност вакцине "КанСина" од око 68 одсто, према компанији.
Кина је до сада показала импресивну способност производње - али никоме није јасно колике су тачне бројке. Масовна производња четири водеће вакцине почела је прошлог лета, а у јануару су из њихових компанија рекли да ће произвести најмање 2,6 милијарди доза ове године - према председнику кинеског Удружења индустрије вакцине, та бројка је процењена на око две милијарде.