КОРОНА ЖИВИ ВИШЕ ОД 10 ГОДИНА? Научници открили нове вирусе блиске онима који изазивају ковид
Научници су пронашли нове вирусе блиске корони.
Лабораторија у Камбоџи открила је патогене који су блиски онима из корона вируса, а узорци су узети пре више од једне деценије, тврде медији.
ДА ЛИ ЈЕ ОВО ОЗБИЉАН ПРОБЛЕМ ЗА СТАРИЈЕ: Немачки Комитет за вакцину дао нову препоруку за цепиво Астрезенеке
БЕЛГИЈАНЦИ "УПАЛИ" У АСТРАЗЕНЕКУ: Покренута опсежна истрага, утврђује се превара са испруком вакцина
ЕВРОПСКУ ЗЕМЉУ ПРЕПЛАВИЛА "НОВА КОРОНА": За месец дана примат преузима британски сој ковида-19
Два вируса који су пронађени у узорцима слепог миша који су узети на североистоку Камбоџе 2010. године у склопу пројекта под спонзорством УНЕСЦО-а, и наводно имају 92,6 одсто сличности са корона вирусом који изазива болест Ковид-19.
Према тврдњама портала South China Морнинг Пост, то чини ове вирусе најближим "рођацима" коронавируса откривеним ван Кине и представља нове информације о томе одакле је патоген можда дошао.
Најсроднији узорак коронавирусу нађен је код слепог миша на југозападу Кине у провинцији Јунан, који се подудара 96,2 одсто са инфекцијом која узрокује COVID-19.
Последње откриће истраживача са Института Пастер у Камбоџи долази пошто је тим Светске здравствене организације отпочео истрагу у Вухану, како би одгонетнуо како је вирус почео да се шири у том граду где је крајем 2019. године први пут и откривен.
Према наводима овог портала, мало тога се зна у вези са тиме како је почело ширење вируса, али научници сумњају да је инфекција првобитно кренула од слепих мишева, те је прешла на људе приликом контаката са животињом. СЗО истиче да је још превише рано да би се доносили било какви закључци.
Вирусолог Веасна Дуонг са Института Пастер у Камбоџи изјавила је у новембру прошле године за научни часопис Натуре за рани проналазак патогена који би могли да буду блиски коронавирусу.
Тим је тада и даље чекао на анализу генетске секвенце како би открили колико је заправо тај вирус близак оном који изазива Ковид-19.
Иако генетички резултати објављени у уторак нису открили сроднији вирус од оног који је пронађен на северозападу Кине, истраживачи су казали да анализе сугеришу да инфекције блиске САРС-ЦоВ-2 имају много већи географски опсег ширења.
Слепи миш у Камбоџи код кога су пронађени вируси слични коронавирусу не насељава подручја у Кини.