"Космос није америчко власништво!" Жесток одговор Кине на оптужбе Вашингтона (ВИДЕО)
Нови извештај америчке обавештајне службе којим се приказује да Москва и Пекинг покушавају да оружане сукобе пренесу у космос изазвао је гнев Кине, која инсистира да космос није "приватно власништво" Вашингтона.
- Желим јасно да ставим до знања да космос припада читавом човечанству. Он није искључиво у власништву ниједне земље, а посебно не приватна имовина САД-а - саопштила је портпарол Министарства спољних послова Кине Хуа Чунинг, позивајући се на посљедњи документ Обавештајне агенције за одбрану при Пентагону (ДИА).
Вређао Ердогана, а сада га је СТИГЛА КАЗНА! И то КАКВА - Ево шта ће морати да УРАДИ да се искупи
Хуа је у извештају ДИА-е оштро критиковала "неоправдане и крајње неутемељене коментаре", рекавши да се Кина залаже за мирно кориштење космоса, те да се противи његовој милитаризацији.
- Годинама, Кина, Русија и друге земље су напорно радиле и покушавале да постигну међународни правни инструмент којим би се у основи спречила милитаризација или трка у наоружању у космосу - нагласила је она.
Објављени извештај долази усред космичких напора Доналда Трампа, као што је оснивање Космичких снага ради страха од угрожавања америчке доминације, укључујући и у космосу.
- Русија и Кина сматрају да је космос важан за модерно ратовање и гледају на способности у космосу као на средство за смањење америчке војне ефикасности - тврди он, истичући да су обе земље учиниле много на јачању својих космичких способности.
- Ове способности пружају њиховим војскама... повећану могућност увида у ситуацију, омогућујући им да прате и циљају САД и савезничке снаге - наводи се у извештају.
Међутим, оно што није речено у извештају је то, да је низ високих америчких војних лидера отворено говорило о могућностима да се наоружање распореди у орбиту Земље. Бивши шеф Пентагона, Џејмс Матис, на пример, рекао је 2017. године да САД морају имати офанзивно оружје у космосу "ако неко одлучи да га милитаризује и крене у офанзиву".
Москва је почетком јануара упозорила да је Вашингтон тај који гледа на космос као на потенцијално бојиште. Конкретно, Министарство спољних послова Русије је подсетило на планове САД-а за развој пресретача у космосу.
САД, Кина, Русија и десетине других земаља су потписнице Уговора о космосу из 1967. године који забрањује распоређивање оружја за масовно уништење у космос, као и постављање на Месец или било које друго небеско тело.