"КОСОВО И БОСНА МОГУ ДА БУКНУ У НОВОЈ ГОДИНИ" Велика геополитичка прогноза руског државног медија, спрема се најцрњи сценарио?
Руски државни медиј "РИА Новости" објавио је геополитичку прогнозу за 2023. годину, испуњену најцрњим слутањама, нарочито када је у питању једна од зона њиховог највећег интереса - Западни Балкан.
Осврнули су се на остале делове света у којима Русија има посебне интересе, али и оне у које је умешан "колективни Запад" како називају сарадњу Америке и ЕУ у оквиру НАТО.
"МОЛИМ ВАС ПРОСЛЕДИТЕ МАКРОНУ" Рогозин послао ПОСЕБАН поклон и СНАЖНУ поруку француском амбасадору
МРАЧНИ ДАНИ ЗА БРИТАНЦЕ! Скупо плаћају своје грешке, а РЕШЕЊЕ НИ НА ВИДИКУ - проблеми се нижу један за другим
У ВАТИКАНУ СПЕКУЛАЦИЈЕ СВЕ ГЛАСНИЈЕ! Након смрти Бенедикта XVI, Фрања све ближи овој одлуци
- Али нема смисла чекати смак света или се надати чуду - 2023. биће логичан наставак 2022. па ће у пуно већој мери него прошла, ова година наставити трендове претходне. Практично је зајамчено да ће главни догађај ове године остати непријатељства у Украјини и све што је с њима повезано. А готово све је повезано - од цена сировина до процеса разградње "атлантистичког светског поретка", пишу "РИА Новости" и додају:
- Иако ће Европа, која је одједном постала најврелија тачка на свету јер се одлучила ширити на исток на рачун руске земље и оно што се догађа у Украјини сматра својом, а не руском ствари, бити у узбуђеном стању током целе 2023. године, нема јамстава да традиционално најопаснија регија света, Блиски исток, неће поновно придобити пажњу светске заједнице - додаје се.
"РИА Новости" даље тврди да ће се помицање геополитичког тежишта с Еуропе и Медитерана наставити на пацифичку регију, но и да "већина најврелијих болних точака остаје у Азији и Европи - овде не само Косово, већ и Босна може експлодирати у новој години - истиче руска новинска агенција.
Затим су се окренули на питање Тајвана, за које тврде да ће ове године спласнути, али да то неће зауставити конфронтацију САД и Кине.
- За колективни Запад нова ће година бити тест снаге, како за односе између ЕУ и САД-а, тако и за саму ЕУ. Незадовољство Европљана према Американцима о којима расте њихова зависност ће расти, али ће га надвладати страх који се пумпа пред "руском претњом". Противречја унутар ЕУ ће се повећати, али не толико да доведу до парализе организације.
Француска се с Немачком неће моћи договорити око суштине заједничког вођства, нити око начела стратешке аутономије, нити ће се моћи договорити око планова за пријем Западног Балкана у ЕУ. Захтев да се почну преговори с Русијом о новим начелима стратешке сигурности на континенту звучаће све истрајније, али ће елите у целини наставити да држе линију, надајући се да ће Европа успети да задржи Украјину за себе.