КО ЋЕ БИТИ НА ЧЕЛУ ИТАЛИЈАНСКЕ МАФИЈЕ? Хапшењем вође Коза Ностре отворена Пандорина кутија - ово су имена од којих дрхти свет
Након што је ухапшен један од вођа сицилијанске мафије, италијански криминалац Матео Месина Денаро, након 30 година скривања од полиције, поставља се питање ко ће га наследити на месту вође Коза ностре.
Након хапшења Денаро је приведен и одведен на тајну локацију. Правоснажно је осуђен на доживотни затвор.
Можда ће захтевати обнављање процеса, можда ће га и добити, али то ништа неће променити, биће у затвору, под строгим режимом предвиђеним чланом Кривичног законика, уз строгу изолацију чак и од најближих, али, наводи се, имаће одговарајућу болничку негу.
Јутарњи лист оцењује да је можда је зато и дозволио да га ухвате - да се не би крио као "планинска звер када је болестан, можда чак и смртно".
АНА ЈЕ ЈЕДИНА ЖЕНА У КОЗА НОСТРИ! Њена веза са вођом мафије нераскидива, ово је била њена улога
ДЕЧАКА ИСТОПИО У КИСЕЛИНИ, 30 ГОДИНА БИО У БЕКСТВУ: Ко је долијали мафијашки бос Матео Денара? Девојци након што је "нестао" оставио ПИСМО
ХАПШЕЊЕ ДЕЦЕНИЈЕ! Пао вођа Коза ностре, најтраженији криминалац у Италији
Додају да више неће моћи да командује мафијом и постављају питање "Ко ће заузети његово место?" Као његови могући наследници помиње се неколико особа.
Сетимо "Тонтон" Минео (84) је сада, упркос поодмаклим годинама, човек са највећим утицајем Коза ностри и води огранак Паљарелија у Палерму. "Цапо ди цапи", главни над главнима, увек је господарио Палермом и у његовом околином.
Чак и док је Денаро био на слободи, "Тонтон" Минео био и остао председник Регионалне комисије Козе Ностре, односно "куполе" у којој шефови мандата координирају заједничке политике и акције. Међутим, Минео је у затвору од 2018.
И Салваторе "Тото" Рина, најгори међу најгорима, био је шеф "куполе" чак и док је био у затвору – али Месина Денаро је заиста био најјачи, јер је био слободан, у контакту са својом територијом и зато што је био довољно интелигентан да води стратегију.
"Тонтон" Минео је изабран за шефа "куполе" 29. маја 2018. године, након Риине смрти. Карабињери су га ухватили и затворили 4. децембра исте године, у акцији "Купола 2.0". Његов мандат сада, у његово име, предводи Ђузепе Калварузо, такође бегунац – али његова "специфична тежина" није довољна да води "куполу".
Нови стратег могао би да буде Ђовани "У Пачиуни" Мотиси (64), шеф истоименог коморе породичног клана, некада атентатор у име "Тота" Рине, оптуженог за убиство генерала Карла Алберта Дале Кјезе, тада антимафијашког префекта у Палерму, а који је у бекству од 1998. године.
На крају крајева, полиција гони све чланове "куполе" из доба мафијашког тероризма и свирепих убистава, усмерених на застрашивање.
Кога још тражи и лови италијанска правосудна полиција?
Атилиа Кубеда (75) је први на листи, осуђен је за серију отмица уз уцене. У затвору је био узоран, неколико пута је излазио на слободан викенд, а онда се 1997. више није вратио у затвор. Штавише, отео је индустријалца Ђузепеа Софијантинија из Бреше, а за тај злочин је осуђен на још 30 година затвора, у одсуству.
Док је Коза Ностра водила фронтални рат против државе, што се није исплатило, "Ндрангета" је преузела вођство међу италијанским организацијама организованог криминала, које су се шириле од Калабрије до италијанских и немачких градова, склапајући уносне илегалне шверцерске савезе са латиноамеричким нарко-картелима. У Риму је прву "ндрину", "основну organizaciju" ‘ndranghete’, основао Пасквале Бонавота из Катанћара, један од поглавара историјске Бонавота ‘ндрине, а који је осуђен на доживотни затвор, али је нестао из вида полиције 2018. године.
Високо на италијанској листи тражених бегунаца налази се и Јунзо Окудаира (73), припадник "јапанске Црвене армије", оптужен да је као терориста подметнуо ауто-бомбу испред рекреативног клуба америчких официра у Напуљу 1988. године. Све четири особе које су тада погинуле били су италијански цивили. Осумњичен је и за подметање ауто бомбе испред америчке амбасаде у Риму, напад на француску амбасаду у Хагу 1974. године. Италијани не знају где се он налази, а ни Американци који га такође траже.
Италијани знају где је терориста Алесио Казимири (71), који је заједно са неким од својих сабораца из "Црвених бригада" киднаповао бившег италијанског премијера Алда Мороа и убио полицајце који су га чували, како би спречио већ договорено демохришћанско – Комунистичка коалиција у Италији, против тероризма. Казимири живи у Никарагви, која не жели да га изручи, јер га сматра другом по оружју.
Европска унија такође има своје листе најтраженијих одбеглих криминалаца.
Пошто је Месина Денаро ухваћен, на првом месту је ирски дилер дроге Џејмс Мајкл Кели, који је пет пуних дана мучио свог ривала док није умро.
Најтраженија жена у ЕУ је нигеријка Џесика Едосомван Нигерија, оптужена за трговину људима, углавном младих афричких проститутки.
Немац Буркард Гарвег је на листи од 1999. за нападе на оклопна возила која су превозила новац, а за његово хапшење расписана је награда од 80.000 евра.