КРАЈ ЈЕ: Америчка војска завршила мисију на Блиском истоку
Америчка војска је данас саопштила да је завршила мисију инсталирања и рада привременог плутајућег пристаништа код обале Газе, што означава крај америчког програма помоћи Палестинцима.
Заменик команданта Централне команде САД, Бред Купер, изјавио је да је операција поморске доставе помоћи у Гази успешно завршена, те да више није потребно одржавати пристаниште, како преноси Ројтерс. Купер је додао да ће се сада напори за дистрибуцију помоћи усмерити на већ успостављену луку Ашдод у Израелу.
- Наша процена је да је привремено пристаниште постигло свој циљ привлачењем значајне количине помоћи и осигуравањем брзе дистрибуције цивилима у Гази - рекао је Купер. Више од 26 милиона долара помоћи је достављено у разорену палестинску енклаву преко овог пристаништа.
Председник САД Џо Бајден најавио је изградњу пристаништа током телевизијског обраћања Конгресу у марту, за чију је реализацију било ангажовано око 1.000 америчких војника. Прва помоћ је почела да стиже у мају преко пристаништа, као део операције која је имала за циљ сузбијање глади након месеци сукоба у Гази.
Међутим, лоши временски услови и изазови дистрибуције унутар Газе ограничили су ефикасност првобитног плана, док је Светски програм за храну Уједињених нација морао да паузира операције у јуну због безбедносних разлога, што је довело до гомилања помоћи на обали Газе.
УН већ дуже време упозоравају да поморске испоруке не могу заменити приступ копну, који је кључан за операције помоћи у енклави где постоји висок ризик од масовне глади. Пристаниште у Гази није коришћено од јуна, када је због лошег времена пребачено у луку Ашдод на поправку. Тренутно није познато да ли је америчка војска почела са демонтирањем пристаништа у Ашдоду пре очекиваног повратка у САД.
Ово пристаниште је постало предмет несугласица у Конгресу, где су републиканци критиковали председника Бајдена, сматрајући да је пројекат политички трик. Они су истакли да је Бајден био под притиском демократских колега да учини више како би помогао Палестинцима након дуготрајног израелског рата у Гази.
- Можда је ово поглавље завршено за председника Бајдена, али национална срамота коју је овај пројекат изазвао није. Чудо је да ова операција, осуђена на пропаст од почетка, није коштала ниједног Американца живота - изјавио је републикански сенатор Роџер Викер.