КРАЈ НИКАД ДАЉИ: "Вековна огњишта" вратила преговоре на почетак!
Лидери турске и грчке заједнице на Кипру поново су прекинули преговоре јер нису успели да нађу заједнички језик о отвореним питањима на подељеном острву.
Премијер Алексис Ципрас и председник Реџеп Тајип Ердоган састаће се у првој половини децембра како би премостили поукотине у преговорима између лидера две зајднице на подељеном Кипру.
- Упркос искреним напорима лидера две зајднице, Никос Анастасијадес и Мустафа Акинџи нису успели да премосте разлике. Они су одлучили да се врате на Кипар и да се консултују како и шта даље – саопштио је портпарол Уједињених нација под чијем покровитељством се годинама воде преговори о стварању заједничке државе са две федералне зоне: на југу грчке, а на северу турске.
Турци на северу острва и у Анкари одмах су, без изношења конкретних аргумената, оптужили Грке да су они криви за неуспех преговора који су претходних дана вођени у Монт Пелерину у Швајцарској.
У Никозији су приметно забранити јер су се надали да ће неправде нанесене грчком народу коначно бити бар делимично исправљене.
- Није време за међусобна оптуживања и тврдње турске стране не одговарају реалности – изјавио је портпарол кипарске владе Никос Христодулидис.
Како се сазнаје у дипломатским изворима преговори су у овој фази запели око повраћаја територија на којима су вековима битисали Грци а које су после војне интервенције 1974. године окупирали Турци.
Никозија сада тражи да се прецизно исцртају унутрашње међе између две заједнице, како би на своја вековна огњишта коначно могло да се врати око 100.000 прогнаних Хелена. Друга страна, међутим, покушава то да сведе на повраћај само дела окупираних кућа и окућница, што ни приближно не одговара реалности.
Прекид преговора је изазвао забринутост и у Анкари и у Атини. Како тврде тустки медији, председник Реџеп Тајип Ердоган и премијер Алексис Ципрас састаће се у првој половини децембра у покушају да премосте јаз који се сада појавио између две зајднице на острву.
ТЕЛЕФОНИРАЛИ ДРУГИ ПУТ ЗА ДВА ДАНА: Путин и Ердоган о стању у Сирији
ЕРДОГАН "МАШЕ" МИГРАНТИМА ПРЕД ОЧИМА ЕВРОПИ: Грчка забринута због најаве о отварању граница!
- Атина подржава наставак преговора како би се пронашло праведно решење кипарског проблема – пренеле су агенције изјаву изјаву грчког министра спољних послова Никоса Коцијаса.
Кипар је подељен 1974. године после војне интервенције Анкаре која је окупирала 37 одсто острва, где углавном живе Турци. Тај потез је повучен под изговором „заштите своје браће“ пошто је тадашња хунта у Атини извршила преврат у Никозији.
Република Кипар је 2004. године постала стални члан ЕУ али је турски део острва остао изолован. У међувремену они су самопрогласили своју државу – Турску републику северни Кипар – коју је досад признала само Анкара.