КРАЉ ЧАРЛС ТРЕЋИ ОМРАЖЕН У ОВОЈ ЗЕМЉИ: Домороци никада неће опростити КРУНИ за злочине из прошлости
Монархија на климавим ногама
Како се приближава крунисање краља Чарлса III 6. маја, монархија се налази на раскрсници у Канади, а земља је све апатичнија према новом шефу државе, оцењује "Гардијан".
ЉУДИ У ПАНИЦИ ВРИШТАЛИ У РЕСТОРАНУ! Човек на каси показао ПИТОНА, жена није знала где ће од страха (ВИДЕО)
СНАЖАН ЗЕМЉОТРЕС ПОГОДИО БАЛКАН! Подрхтавање тла покварило првомајски уранак
ИНЦИДЕНТ НА ИЗЛОЖБИ У МУЗЕЈУ! Студент био гладан па појео експонат! Посетиоци ЗГРАНУТИ (ВИДЕО)
Међутим, Чарлсово крунисање долази у време када су оно за шта се дуго залагао - борба против климатске кризе и поправка нарушених односа са домородачким народима, централне теме у Канади, наводи британски лист.
Као земља Комонвелта, Канада ће званично обележити краљево крунисање низом говора, перформанса и уметничких догађаја планираних у главном граду Отави.
Свечана церемонија биће емитована на телевизијама широм земље, али за разлику од Елизабетиног крунисања пре 70 година, када су многи ученици добили слободан дан, школски одбори широм земље нису правили посебне планове да обележе ту прилику.
- Мање од 10 одсто становништва сматра крунисање важним догађајем - изјавила је Шачи Курл, председница непрофитног Института Ангус Рид и додала да не само што они не сматрају да је то најважнији догађај деценије или века или њиховог живота, већ тек девет одсто каже да је то најважнији дан у години.
Чарлс је 18 пута боравио у званичним посетама Канади од 1970. године и изразио дубоку љубав према земљи.
- Сваки пут када дођем у Канаду… мало више Канаде уђе у мој крвоток и одатле, право у моје срце - рекао је он присталицама у Њуфаундленду 2009. године. Па ипак, већина Канађана би волела да монархија буде укинута.
За неке, помпа која окружује предстојеће крунисање делује као реликт прошлости, за друге, круна сноси и тежину историје и одговорност за вековну неправду према домородачким народима, који су отерани са своје земље.
У својим посетама Канади, Чарлс је дао приоритет посећивању аутохтоних заједница, које су поднеле терет расистичке колонијалне политике и у скорије време, ефекте промене климе.
На недавном путовању у Канаду, Чарлс је подржао 94 позива Комисије за истину и помирење, као и Декларацију УН о правима староседелаца, али се није формално извинио за саучесништво круне у канадском систему резиденцијалних школа, вођених од хришћанске цркве, у којима је био циљ да се деца староседелеца асимилују у друштво.
Однос између аутохтоних народа и британске краљевске породице је, такође, сложен и везан за прекршена обећања, одузимање имовине и отворене покушаје да се избрише домородачка култура.
Многи староседеоци сматрају да је, када је круна пренела одговорност управљања на канадску савезну владу, нарушен дух уговора потписаних 1700-их и да је влада увела отворено расистичку политику, попут Индијанског закона, који су домородачки лидери деценијама покушавали да укину.
Године 2001. Чарлс је добио индијанско име "Сунце га чува на добар начин" и огрнули су га ћебетом на којем је била звезда, указујући на важност односа између круне и староседелачких народа.