"КРАЉ ИНСТАГРАМА" УКРАО СТОТИНЕ МИЛИОНА ЕВРА: Због врхунске преваре му прети КАЗНА ЗАТВОРА
Милиони пратилаца широм света у неверици
Hushpuppi је у априлу признао да је "прао паре", а они који га познају од детињства причају да је од малена знао шта ради
Инфлуенсера Рамона Абаса, којег многи широм света, а посебно његових 2,5 милиона пратилаца на Инстаграму, познају као Хашпапија (Hushpuppi), ФБИ сматра за једног од најбољих превераната на свету.
Абасу прети казна од 20 година затвора након што је у САД признао да је "прао" новац.
Судски документи, у које је BBC имао увид, показују да овај човек стоји иза највећих сајбер пљачки у којима је украдено на милионе долара. Почео је као скромни "Yahoo Boy-a" у Нигерији, а постао такозвани "Gucci милијардер", који је уживао у невероватном луксузу у Дубаију све док није прошле године ухапшен.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/08/24/dzo_bajden_foto_profimedia.jpg?itok=IW3Ggfus)
"МНОГО ТИ ХВАЛА, ДРУЖЕ" Амерички председник се поново обрукао, заборавио име аустралијског премијера (ВИДЕО)
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2018/04/09/profimedia-0170068760.jpg?itok=we4TV6eE)
НА ПРОДАЈУ ШВАЈЦАРСКИ ДВОРАЦ СТАР 800 ГОДИНА: Налази се између Женеве и Лозане и нуди невероватан поглед
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/09/16/tiktokljubavnicabioskopsok.jpg?itok=9Z7c5rZa)
КАЗАНОВА: Одвео љубавницу у биоскоп а онда је налетела његова супруга... "Овај филм неће гледати, то је сигурно" (ВИДЕО)
Овај 37-годишњак је каријеру започео у Овороншокију, сиромашном приморском крају североисточно од Лагоса у Нигерији. Локалац по имену Сеје, возач, присетио се Абаса из дечачких дана, како је са својом мајком радио на пијаци. Отац му је био таксиста.
Сеје каже да је Абас волео да се разбацује новцем.
- Био је великодушан, свима би куповао пиво - тврди Сеје и додаје да су сви знали да је новац узео кроз сајбер криминал.
- Он је био Yahoo клинац - додаје локалац.
"Yahoo Boys" били су "романтични преваранти", а име су узели од првог бесплатног провајдера у Нигерији.
- Дошли су на идеју да краду идентитете. Са новим идентитетима би проналазили усамљене људе жељне љубави и варали их - прича др Адедехи Ојенуга, експерт за сајберкриминал на државном универзитету у Лагосу.
Када би једном успоставили везу уз помоћ лажног идентитета, од својих онлајн "љубавника" би почели да траже новац. Као и многи Yahoo Boys преваранти, и Абас је кренуо да "шири видике" у послу. Многи су отишли у Малезију и Абаз је кренуо са њима. У Куала Лумпур је стигао 2014, а у Дубаи 2017. године.
Хакери из Северне Кореје
То је био тренутак када су његови постови на Инстаграму, али и кривична дела која је чинио, постали много озбиљнији.
Абигејл Мамо, извршни директор Коморе малих и средњих предузећа на Малти присећа се преваре која је створила хаос на острву. У продавницама су затицали пуна колица код каса, јер систем наплате уопште није радио.
- Звали су нас наши чланови и причали нам како новац шаљу преко платформе банке у Валети да би исплатили стране добављаче - присећа се Мамо.
Проблем је био у томе што добављачима новац никад није стигао.
- Ту су у игри биле на хиљаде и хиљаде евра - прича Мамо.
Банка је успела некако да поврати десет милиона евра.
Негде у то време Абас је колеги преваранту послао поруку у којој је писало кратко: "Дођавола".
Одговор који је уследио значио је да се нова превара увелико планира.
- Следећи пут је за неколико недеља. Јавићемо ти кад све буде спремно. Штета што су провалили, овде би била баш лепа исплата - стајало је у одговору на Абасову поруку, до које је дошао и ФБИ.
Врхунска превара, али замало
У мају 2019, Абасу је наређено да отвори рачун у банци у Мексику. Требало је да добије 100 милиона фунти од фудбалског клуба из Премијер лиге и 200 милиона од једне британске фирме. Имена клуба и фирме нису наведени у судским документима.
Превара је требало да буде извршена преко "Business Email Цомпромисе" (БЕЦ). БЕЦ ради тако што пресреће уплате кроз лажне имејлове, који делују баш као да их добављач шаље. У адреси би се разликовало само једно слово или број.
У тим мејловима би се преваранти представљали као добављачи који чекају на уплату. Обично би рекли да су променили пословну банку, и да би новац требало пребацити у други рачун.
Жртве често не би ништа посумњале и једним кликом миша би пребацивали новац, верујући да он заиста иде у рачун њихових дугогодишњих сарадника.
Међутим, превара са фудбалским клубом је пропала када је банка у Британији одбила да изврши пренос новца у рачун мексичке банке.
- Брате, не могу да шаљем лову из Британије у Мексико. Некако ме увек провале - послао је сарадник поруку Абасу.
BBC наводи да ниједан клуб Премијер лиге није хтео да потврди да је био жртва преваре.
Осрамоћени професионалци
Џон Шиланд, који је главни за преваре у британској Агенцији за борбу против организованог криминала, каже да би било тешко пратити мрежу криминалаца због јурисдикције. То исто зна и Барни Алмазар, адвокат из Дубаија.
Он у Уједињеним Арапским Емиратима заступа 25 клијената, међу којима је осморо Британаца, и сви они су уверени да су жртва Хашпапијеве БЕЦ преваре.
- Не можемо са 100 одсто сигурности да тврдимо да Хашпапи стоји иза свега. Ипак, ако погледате банковне рачуне видећете да су сви они повезани са доказима које је полиција пронашла приликом претреса Хашпапијеве куће у Дубаију - каже Алмазар.
Једна жртва из Британије тврди да му је украдено 500.000 фунти, да је морао присилно да напусти УАЕ и да и њему лично прети кривична пријава у Дубаију јер је запао у дугове због тога што је преварен.
- Његови клијенти разумеју да је био жртва преваре. Ипак, исто тако, они желе да поврате свој новац. Мој клијент сада не зна како да се врати у Емирате где је провео готово читав живот. Породица му је и даље у Емиратима. Страхује да ће га протерати одмах - објашњава адвокат Алмазар.
Адвокат је уверен да постоји још много жртава инфлуенсера са Инстаграма, али да многи због срамоте не желе да пријаве случај полицији.
- Ова превара је веома софистицирана. Професионалци су жртве. Многи не желе да признају да су насели на превару - прича Алмазар.
Превара са школом у Катару
Последња Абасова велика превара одиграла се уочи његовог хапшења у Дубаију у јуну 2020. године. У питању је била класична крађа идентитета, као што је чинио некада давно у Нигерији.
Украо је идентитет банкара из Њујорка да би намамио жртву, бизнисмена из Катара који је тражио 15 милиона долара да сагради нову школу у Катару.
У периоду од децембра 2019. и фебруара 2020, Абас и његова екипа преваранта у Кенији, Нигерији и САД извукли су од жртве више од милион долара. Део новца је опран тако што је купљен скупоцени сат који кошта вртоглавих 230.000 долара.
Убрзо су пукотине у систему банде почеле да буду видљиве. Један је претио да ће све разоткрити јер није био задовољан количином новца коју му дају. Абас је био одлучан у томе да га ућутка. Послао је поруку Аби Кјари, полицајцу у Нигерији, и поручио му да жели да "малог тако добро истамбурају, да запамти за живота".
- Желим да уложим новац да мали заврши иза решетака, на дужи временски период - стајало је у поруци.
Тад је, како се сумња, Кјари на основу лажних доказа привео "издајника групе" и месец дана га држао у стравичним условима у затвору у Нигерији. Због тога се и он налази на потерници САД, али је негирао било какво учешће у Абасовим преварама. И даље се налази на слободи, а на питања новинара BBC-ja није желео да одговори.
Hushpuppi и даље привлачи пратиоце
БЕЦ превара је распрострањена широм света. Подаци ФБИ показују да је само током 2020. на овај начин покрадено више од 1,8 милијарди долара.
Оптужница Абаса терети да је узео готово 24 милиона, али многи верују да је узео много више.
На Инстаграму је осам месеци пре пљачке Абас "променио занимање" и од "Гучи милионера" постао "трговац некретнинама".
Иако је у априлу признао кривично дело прања пара, Хашпапијеви налози на друштвеним мрежама су и даље активни и привлаче нове пратиоце.
Ником није јасно зашто његови налози на друштвеним мрежама и даље постоје. У Инстаграму кажу да је спроведена истрага Хашпапијевог налога и да је након тога одлучено да се профил не gasi. Snapchat је угасио налог недуго пошто им је стигао упит од новинара.
Др Ојенуга сматра да је Хашпапи и даље утицајан и да многи гледају у њега као на узор.
- Живимо у земљи где се много младих људи мучи да преживи. Када виде да је неко млад успео у животу, он им делује некако моћно. Виђао сам родитеље који гледају како да науче децу да постану као Yahoo Boys - објашњава Ојенуга.
Сеје каже да сви који познају Хашпапија, свесни су да је починио кривично дело, али га "разумеју".
- Нико се не моли да буде сиромашан, па тако кад видиш неког да се обогатио, молиш бога да се и теби до деси - каже Саје.