РУСИЈА ПРЕТИ ДРУГИМ ЗЕМЉАМА?! Ова земља је следећа Украјина - Лавров открио тајне директно из КРЕМЉА
Сергеј Лавров сматра да би једна земља могла да постане "антируски центар".
Док у Украјини воде освајачки рат, Кремљ прети и другим суседним земљама.
Наиме, на питање једног од водећих руских новинара Дмитрија Кисељова, која би земља бившег СССР "могла да постане нови антируски центар“, Путинов први дипломата и један од водећих људи у Кремљу, Сергеј Лавров, кратко је рекао - Молдавију.
![](https://www.sd.rs/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/07/09/rusija_nato_1_foto_profimedia_1.jpg?itok=hCKIL7kU)
"РУСИЈА СЕ СПРЕМА ЗА ПРОДУЖЕНИ РАТ" НАТО позвао чланице да се припреме на "дуге стазе"
![](https://www.sd.rs/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2023/01/30/collage_maker-30-jan-2023-08.45-pm.jpg?itok=XRcPOM6I)
"ВЕРУЈЕМ У НАШУ ВОЈСКУ, МИСЛИМ ДА ЋЕМО ИХ РАЗБИЈАТИ" Зеленски упозорио Украјинце да је Русија покренула велику ОСВЕТУ!
![](https://www.sd.rs/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2023/02/03/collage_maker-03-feb-2023-12.25-pm.jpg?itok=9N0o_3eQ)
ДОНЕТА ОДЛУКА: Русија одобрила Србији отплату кредита у рубљама
Према речима Лаврова, "Молдавија може постати следећа Украјина“.
Додуше, оптужио је Запад који, према његовим речима, "хушка Молдавију против Русије и намерава да она игра улогу у пројекту против Русије“.
Лавров је навео да тенденција актуелних молдавских власти "да земљу уведу у ЕУ и НАТО сведочи о њиховој антируској политици“.
Иначе, Молдавија је одмах након агресије Русије на Украјину затражила пријем у ЕУ, а у јуну 2022. године, заједно са Украјином, добила је статус кандидата, али није ни тражила ни најављивала пријем у НАТО, тим пре што би то захтевало измене у устав према коме је Молдавија војно неутрална земља.
Лавров је директно напао председницу Молдавије Мају Санду, за коју каже да "гура Молдавију у НАТО“, да је "румунска држављанка“ и да "спрема уједињење са Румунијом“.
У Кишињеву су такве речи Путиновог министра спољних послова схватили као отворену претњу и верују да би оне могле да постану нова мета у Путиновим ратним плановима за проширење Русије.
Портпарол молдавског Министарства спољних послова Данијел Вода каже да је реч о "озбиљним претећим порукама руске дипломатије“ и да молдавско становништво и политика имају право на сопствене стратешке одлуке и приоритете, а чланство у ЕУ је једна од њих. .
Међутим, према последњим истраживањима, већина грађана је за чланство у ЕУ, али није за улазак у НАТО.
Подсетимо, на територији Молдавије од почетка 90-их година 20. века постоји проруска парадржавна формација Придњестровља.
У плановима тзв специјалне војне операције у Украјини, "спајање са Придњестровљем“, где се налази контингент руске војске, јасно је назначено.
Министар спољних послова фантомског Придњестровља Виталиј Игњатијев рекао је да је "крајњи циљ припајање Русији“.
У Москви су одлучили да угрозе Молдавију, коју сматрају својом зоном утицаја, па њено окретање Западу виде као безбедносну претњу Русији, иако се са њом не граниче.
Молдавија је једна од најсиромашнијих земаља у Европи, са јаким проруским утицајем, али су сада на власт дошле прозападне опције на челу са председницом Мајом Санду, која жели да окрене земљу ка Бриселу.
Молдавија тражи од Запада да јој помогне у наоружању, поготово што је молдавска војска једна од најслабије наоружаних и опремљених у Европи.
Према писању молдавских медија, Санду је затражио противваздушне системе, а САД су одобриле пакет помоћи за одбрану од 40 милиона долара.
Поред тога, у септембру 2022. Санду се састао са генералним секретаром НАТО-а Јенсом Столтенбергом, а Молдавија је по први пут учествовала на самиту НАТО-а.
Министар спољних послова Нику Попеску боравио је у Букурешту у децембру 2022. на састанку НАТО-а, што је изазвало гнев и претње Молдавији у Москви.
У посету Кишињеву долази и заменик генералног секретара НАТО-а Мирчеа Геоан, али неће бити разговора о чланству, већ о помоћи Молдавији, посебно због уочених све већих војних кретања у Придњестровљу (тамо мобилизација снага), али такође претње које долазе из Москве да постану "легитимна мета".
Московска независимаја газета, пак, наводи да би Молдавија, због своје прозападне политике, могла да заврши на листи непријатељских држава.
Маја Санду каже да Молдавија мора да ради на сопственој безбедности и да Москва преко својих молдавских вентрилоквиста подмеће "тезу“ да "најбоља одбрана није улагање у одбрану", како не би провоцирала Русију.
Проруске опције непрестано покушавају да изазову политичку кризу у земљи како би изазвале нове изборе.
Лавров је крајем прошле године рекао да Молдавија треба да брине за своју будућност ако уђе у НАТО, што, према његовим речима, "сигурно не би допринело безбедности Молдавије".