КРВАРАЊЕ ИЗ ОЧИЈУ И НОСА! Нови смртоносни вирус шири се Европом, грађани опрез - "Сличан је еболи"
Ретку болест, која показује многе од знакова и симптома смртоносног вируса еболе, укључујући крварење из очију и носа, обично шире пацови и чешћа је у западној Африци
Мушкарац који болује од ретког вируса који се често пореди са еболом примљен је у болницу у Паризу.
Војник, за кога је потврђено да болује од Ласа грознице, недавно се вратио са путовања у иностранство када се разболео од вируса и сада је пацијент у војној болници Бегин у Саинт-Мандеу у Паризу.
Ретку болест, која показује многе од знакова и симптома смртоносног вируса еболе, укључујући крварење из очију и носа, обично шире пацови и чешћа је у западној Африци.
Локални здравствени званичници објавили су да је "у току дубинска епидемиолошка истрага како би се утврдиле особе које су можда биле у контакту са њим", али да случај "не даје разлоге за забринутост", преноси Mirror.
Ласа грозница је добила име по подручју у којем је први пут идентификована у Ласи у Нигерији 1969. године када је одузела живот локалној медицинској сестри.
Од тада је дошло до вишеструких избијања болести у околним подручјима и земљама, а случајеви су прилично чести у Нигерији, Гвинеји, Либерији и Сијера Леонеу.
Прошле године, Нигерија је пријавила најгору епидемију у историји, са 227 смртних случајева, 1.270 потврђених случајева и скоро 10.000 сумњивих.
Иако је вирус, познат као хеморагична грозница, у истој породици као и ебола, није тако смртоносан, са процењеном стопом смртности од око 15%, док се процењује да ебола убија око 90% својих жртава у неким епидемијама.
Вирус који се преноси на људе преко глодара, често се преноси у нехигијенским условима. А болест се такође може пренети једна на друге од стране људи.
Овај вирус је наведен на листи болести Светске здравствене организације који имају потенцијал да изазову епидемију или пандемију.
Симптоми болести укључују главобоље, кашаљ, слабост, повраћање, дијареју, бол у мишићима и грлобољу - све уобичајене знакове гадне вирусне инфекције.
Међутим, у озбиљним случајевима пацијент може да доживи унутрашње крварење, крварење из очију и носа, проблеме са дисањем, отицање лица, бол у грудима и шок. Антивирусни третман је доступан, али је обично ефикасан само ако се даје у раним стадијумима вируса.
Србија Данас/Телеграф