КРВ НА УЛИЦАМА ВЕНЕЦУЕЛЕ: Стање ХАОТИЧНО, председник Мадуро ГУБИ контролу! (ФОТО)
Напето
Мирни протести су се претворили у прави масакр на улицама, а сваким даном број погинулих и повређених све је већи.
ПРОТИВ КАМПАЊЕ ВАШИНГТОНА: Венецуела се повлачи из Организације америчких држава
КАД СЕ СУДАРЕ СОЦИЈАЛИЗАМ И КАПИТАЛИЗАМ: Зашто у Венецуели влада тотални ХАОС (ФОТО/ВИДЕО)
Иако читав свет данима прича о могућем сукобу САД и Северне Кореје, последњих неколико недеља пажњу светских медија све више привлачи ескалација сукоба у Венецуели, који полако прети да прерасте у грађански рат. Ова земља је већ дуже време у тешкој економској и политичкој ситуацији. Грађани све лошије живе, у земљи влада несташица основних животних намирница и као и лекова, посла нема, а инфлација је висока. Због свега тога грађани су одлучили да своје незадовољство искажу на улицама, отворено се противећи политици председника Николаса Мадура. Мирни протести су се претворили у прави масакр на улицама, а сваким даном број погинулих и повређених све је већи. Светски медији се слажу у једној ставци, а то је да свет мора под хитно да реагује и заустави пропаст ове земље и патњу њеног народа.
Након смрти председника Венецуеле Уга Чавеза 5. марта 2013. године, садашњи председник Мадуро је био вршилац дужности до 14. априла. Тада су одржани превремени председнички избори где је он изабран за новог председника, победивши противкандидата Енрикеа Каприлеса са само 1.5% разлике у гласовима.
Овакав исход никога није изненадио с обзиром да је Уго Чавез позвао грађане да у случају његове смрти гласају управо за Мадура, а сам Чавез је уживао велику подршку у народу, посебно међу сиромашним становништвом.
Сви су очекивали да ће се Чавезова доминантна политика наставити за време Мадуровог мандата али је ситуација у земљи узбрзо постајала све лошија.
Венецуела је богата природним ресурсима, али због лоше економије, високе стопе криминала и инфлације, просечни грађани се боре како би преживели. Висока стопа инфлације у Венецуели није само пука статистика за економисте, њени грађани је осете у свакодневном животу, јер њихов новац губи на вредности, преноси aljazeera.net.
Инфлација није довела само до поскупљења, него и до несташице животних намирница.Уз то, велика разлика између званичног и „црног” тржишног курса продавце не охрабрује на увоз. Неки економисти сматрају да су главни разлози тренутне кризе државна контрола економије, девизног курса и субвенционирање хране и нафте, што доводи до препродајом тих производа у суседним земљама за брзу и добру зараду.
ТИХИ МАРШ У КАРАКАСУ: Почаст за убијене у немирима у Венецуели (ФОТО)
Економиста Мануел Хуарез објашњава: “Категорија становништва са мањим примањима има разне субвенције, попут јефтиније хране и помоћи у решавању стамбеног питања”. Богатији слој венецуеланског друштва субвенције сматра расипањем јавне имовине и подмићивањем бирачког тела, те покушајем владајуће Социјалистичке партије Венецуеле да остане на власти.
Влада се трудила да блокира и обустави сваки потез опозиције који би могао да доведе то пада Мадуровог режима. Регионални избори 2016. године нису одржани, јер владајућа партија зна да би их изгубила, а такође нису хтели да расправљају о смени председника иако је опозиција прикупила довољан број потписа, преноси Форбс.
Од почетка априла у Венецуели се скоро свакодневно одржавају протести на којима Мадурови противници захтевају његов одлазак. Криза је ескалирала 30. марта, када је Врховни суд покушао да преузме овлашћења Националне скупштине, једине институције власти коју Мадуро и његови савезници не контролишу.
Светски медији преносе да Мадуро полако али сигурно губи контролу над сутуацијом, јер је очигледно да се лавовски бори да сачува власт и то на штету сопственог народа. Сукоби на улицама Венецуеле се прате и у суседним земљама Јужне Америке али и у САД, чији су званичници изузетно забринути, највише зато што све више војног наоружања завршава у рукама криминалних група, преноси forbes.com.
Опоситорес llegaron а Рамо Верде https://t.co/xNpbnZ8sun pic.twitter.com/tuF1kB9yUt— Нотициас Венезуела (@NoticiasVenezue) Април 29, 2017
Према писању часописа Форбс међународна заједница би требала да реагује тако што би покушала да погорша односе између војске и режима у Венецуели. Војска је та која контролише увоз хране и других добара, а ако би Мадуро одлучио да изведе војску на улицу, а они одбију да се супротставе сопственом народу, тада постоји могућност да режим падне.
Венецуела је донела одлуку да ће се повући из Организације америчких држава, у знак протеста због кампање против њене социјалистиче владе коју предводи Вашингтон, изјавила је министарка иностраних послова Делси Родригез, преносе Агенције.
ДРЖАВНИ УДАР У ПАРАГВАЈУ! Демонстранти запалили Конгрес, ИМА ПОВРЕЂЕНИХ (ВИДЕО/ ФОТО)
Ионако већ узаврелу ситуацију додатно компликују и убиства политичара из Мадурове странке “Уједињена социјалистичка партија Венецуеле”. Локалне власти истражују убиство локалног лидера из државе Миранда. У питању је Жаклин Жозефина Ортега (48) убијена је у свом дому у Санта Луцији у суботу, а за сада се само зна да су је убила четворица неидентификованих мушкараца наоружаних пиштољима, који су наводно дошли на моторциклима, преноси venezuelanalysis.com.