ЛАТИНСКА АМЕРИКА НИКАД ВИШЕ НЕЋЕ БИТИ ИСТА: Енормно велики број људи напустио Венецуелу, уследиће ланчана реакција!
Шта су узроци тако лошег тренда?
Стручњаци упозоравају да је земља на ''на тачки преокрета'' која би могла утицати на шири регион. Континуирано напуштање Венецуеле достигао је ''критичну тачку'', а главни узрок је криза, јер се смањио број донација тој земљи.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/06/21/oglas-za-posao-najnovije-1000x700-nnn.jpg?itok=0yqVqLW6)
ПОСТАНИ ДЕО МЕРИДИАН ТИМА – ПЛАТА ПРЕКО 60.000 ДИНАРА!
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/06/21/karlos_mesa_evo_morales_foto_profimedia.jpg?itok=t2BXbxnS)
БОЛИВИЈА У НОВОМ РАТУ! ДОШЛО ВРЕМЕ ЗА НАПЛАТУ ДУГОВА ИЗ ПРОШЛОСТИ: Рушио је Моралеса, сада страхује, мањи је од миша!
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/06/21/ukrajinska_vojska_1_foto_profimedia.jpg?itok=eFY0kYhL)
УКРАЈИНСКЕ СНАГЕ ИЗВРШИЛЕ НАПАД НА ДОНБАС: Гађано насељено место, има мртвих и рањених, пуца се опасно!
Више од 5,6 милиона људи напустило је земљу од 2015. године, када је број људи у тој држави био око 30 милиона, а главни узроци су избегавање политичких, економских и социјалних недаћа. То је постала највећа мигрантска криза у историји тог региона.
- Никада у историји Јужне Америке нисмо видели толики одлазак људи из једне државе. Венецуела је једна од богатијих земаља у региону и нема рата у тој земљи - каже Едуардо Стејн из УНХЦР-а.
- Шта год да закаже у једној од највећих и најбогатијих земаља, утицаће на остатак региона. Латинска Америка никада неће бити иста - додаје.
Тврди да је основни разлог ''умор донатора'' рекавши: ''Ова пандемија је веома погодила оне развијене земље које су биле традиционални финансијери и донатори тој земљи''.
Влада и агенције на видеоконференцији у Канади обавезале су се на 1,5 милијарди долара (1,1 милијарду фунти) као одговор на кризу, укључујући 954 милиона долара бесповратних средстава и 600 милиона долара зајмова, пише "Гуардиан". У извештају се наводи да је најмање 30 земаља обећало новац. Црвени крст наводи да је потребно да се прикупи 264 милиона долара за подршку становницима Венецуеле.
Затварње граница током пандемије зауставио је миграције, али до краја 2020. године 3,9 милиона становника Венецуеле проглашени су расељенима у иностранство без формалног избегличког статуса.
Стејн наводи да 1.800 и 2.000 људи напустило Венецуелу на дневном нивоу у протекла три месеца и да многи траже илегалне путеве како би побегли. Колумбија збрињава највише избеглица из Венецуеле, близу 1,73 милиона људи.
Колумбија је најавила да ће десетогодишњи правни статус бити додељени оним избеглицама из Венецуеле које немају документа, што је Филипо Гранди, из агенције за избеглице УН-а, поздравио као ''важан хумани гест“.