ЛАЗАНСКИ О НАТО ПРЕТЊАМА РУСИЈИ: Алијанса није никаква војна сила, ПУТИН ИМ ЈЕ УТЕРАО СТРАХ У КОСТИ!
Северноатлантска алијанса нема, према мишљењу Лазанског, довољне конвенционалне снаге у Европи које би могла да супротстави руским
Захтев главнокомандујућег НАТО-а, генерала Скапаротија за увећање снага Алијансе због наводне руске претње само је дипломатско натезање у циљу повећања војних буџета земаља чланица и смањења трошкова које, највећим делом, падају на америчка леђа. НАТО без Америке не значи ништа, а САД ће се чувати да не дођу у ситуацију да зарате са Русијом.
Прочитајте и:
Запад се против тероризма никада није ни борио, каже војни аналитичар Мирослав Лазански и наводи пример Сирије, где је Запад подржавао терористе. Тероризам је Западу служио као средство игре на међународном плану, сматра он.
Са друге стране, посао главнокомандујућег НАТО-а увек је био да, како Лазански каже, плаши западну јавност наводном совјетском, а сада руском опасношћу.
- То му је у опису радног места, за то прима плату. На тај начин успева да издејствује подизање војних буџета на онај ниво који САД траже, а то је 2,2 одсто БДП-а. С друге стране јача кохезиону снагу НАТО-а, настоји да одржи постојање НАТО-а у садашњој форми у Европи. Тако да су разлози због којих он плаши наводном руском опасношћу шири. Наравно, морамо да будемо објективни и да кажемо да је Русија данас светска војна суперсила и да оно што Руси имају у оперативној употреби неким западним земљама улива страхопоштовање, да не кажем страх у кости - каже Лазански.
Свега четири-пет чланица НАТО-а може, према његовим речима, да пошаље снаге на руске границе. Стога главнину снага НАТО-а према Русији чине амерички, канадски и британски војници.
Северноатлантска алијанса нема, према мишљењу Лазанског, довољне конвенционалне снаге у Европи које би могла да супротстави руским.
- У конвенционалном смислу, руска армија има велику предност у односу на НАТО, плус што Русија има предност и у географији, а у нуклеарним капацитетима такође. Тако да НАТО без Америке није никаква војна сила, а Америка ће се врло добро чувати било какве инцидентне ситуације која би је ставила у директни конфликт са Руском Федерацијом. Тако да је све ово једно дипломатско натезање у настојању НАТО да повећа војне буџете, да се смање трошкови НАТО, које већином плаћају Американци и онда претња увек добро дође. Некада је, у време СССР, била претња 50.000 тенкова Варшавског пакта, данас добро дође претња наводном руском опасношћу - каже Лазански.
Међутим, Русија не показује било какву врсту агресивности према било којој чланици НАТО, већ само тражи да се поштују њени државни и национални интереси на постсовјетском простору, што је, према мишљењу Лазанског, оправдано и логично.