"ЛАЖНИ ЗАТВОР" У КОЈИ СВИ ХРЛЕ: Упознајте земљу у којој РАД УБИЈА, а где радници имају САМО ЈЕДНУ ЖЕЉУ (ВИДЕО)
"Тамо сте затворени, што је и концепт целог програм"
На хиљаде људи из Јужне Кореје, окреће се затвору као начину бега од живота. Од 2013. године више од 2.000 људи пријавило се у установу "Затвор у мени" у североисточном округу Хонгчеон, лажни затвор који имитира искуство боравка иза решетака.
“Затвореницима” се одузимају телефони и даје им се плава униформа, покривач, чајник са прибором, оловка и блок. Забрањено им је међусобно причање, а за оброке добијају једноставна јела, укључујући пиринчану кашу за доручак и слатки кромпир куван на пари за вечеру. И све је то на добровољној бази.
СНЕЖНА ОЛУЈА ОКОВАЛА АМЕРИКУ Отказани летови, грађани без струје, у ДВЕ ДРЖАВЕ НАЈГОРА СИТУАЦИЈА
Велики број пријављених чине радници у канцеларијама и студенти који желе да проведу викенд далеко од јужнокорејске културе рада високог интензитета. У земљи у којој се пуно ради, а стопа самоубистава је висока, то би могло да спаси хиљаде живота.
Просечан корејски радник укупно је радио 2.027 сати у 2017. години, према анкети Организације за економску сарадњу и развој (ОЕЦД). То их чини трећом државом на свету у којој радници много раде, после Мексиканаца и Костариканаца. То је једна радна и школска култура коју описују као "смртоносно нездраву".
Стручњаци верују да је управо то разлог високог стреса и самоубистава у овој земљи. Према извештају Светске здравствене организације из 2017. године, Јужна Кореја је друга по стопи самоубистава на свету, с просеком од 28,3 особе на 100.000 људи које су себи одузеле живот у 2015. години.
Суоснивачица “затвора” Нох Ји-хјанг каже да је идеја за лажни затвор потекла од њеног мужа, тужиоца, који је често био присиљен да ради недељом у трајању од 100 сати.
МАРИН ЛЕ ПЕН ЗАГРМЕЛА: Макрон одбија да призна да је његов модел пропао (ФОТО)
Он је изјавио да би радо ишао у самицу на недељу дана како би одморио и боље се осећао, рекла је она и додала: "Тако је све почело". "Био сам исцрпљен физички и ментално, али нисам био довољно храбар да дам отказ", рекао је њен муж, Квон Јонг-сеок.
Сада се на стотине Јужнокорејаца затвара у ћелије од шест квадратних метара на период од 24, а понекад и на 48 сати. Тамо нема сатова, нема огледала и постоји само један мали санитарни чвор.
- Нисам знала шта да радим са својим животом. Затим сам помислила да проведем недељу дана у самици. Донети одлуку шта даље са животом било би мало јасније без цигарета, пића, међуљудских односа, шефа и стресног посла. Затвор ми је пружио осећај слободе - рекла је Парк Хје-Ри, двадесетосмогодишња радница.
Парк је платила износ од 88 америчких долара да проведе 24 сата у овој установи. Она је само једна од многих који се одлучују за тај нови, невероватни облик очувања менталног здравља. Према Нох, самица није ништа у поређењу са животом напољу.
Болсонаро јасан: Ставићемо тачку на корупцију и лаж у политици
- Тамо сте затворени, што је и концепт целог програм - рекла је Нох. Али они који дођу кажу да су тамо доживели највећу срећу и слободу. Већина се на почетку опирала, зато што им је речено да је тамо као у правом затвору. Али након што су провели неко време унутра, рекли су да им та мала ћелија није затвор, већ да је то спољни свет.