ЛЕКАРИ ОСТАЛИ ЗАПРЕПАШЋЕНИ: Изучавали ковид на једнојајчаним близанцима, једна ствар их оставила у неверици
И код једнојајчаних близанаца имуни систем може да изгледа, па и да реагује знатно другачије.
После 35 година дељења свега - од љубави према џез музици до сјаја за усне - једнојајчане близнакиње Кимберли и Кели Стандард претпоставиле су да ће њихова искуства бити идентична као и њихова ДНК када се разболе од ковида 19.
Али, то се није догодило.
НЕМАЧКА ПЛАНИРА ДА ЗАТВОРИ ГРАНИЦЕ? Све зависи од реакције суседних земаља!
ТВИТЕР СТАВИО КИНЕЗЕ ПОД КЉУЧ: Закључан налог кинеске амбасаде у САД
ПАЛИ СЕ ЦРВЕНИ АЛАРМ: Кина од 1. марта није имала оволико новозаражених од короне
Прошлог пролећа, сестре из Мичигена јавиле су се у болницу због повишене температуре и отежаног дисања. Док је Кели отпуштена после мање од недељу дана, њена сестра је завршила на интензивној нези где је провела скоро месец дана у критичном стању.
Недељама пошто се Кели вратила у њихов заједнички дом, Кимберли је још учила да говори, хода и једе.
Међу 94 милиона забележених инфекција од почетка избијања пандемије, близнакиње Кели и Кимберли имале су две различите манифестације ковида 19.
Једна ју је поднела релативно лако, а друга је једва преживела.
Неочекивани резултати истраживања
Захваљујући близаначким регистрима у Сједињеним Америчким Државама, Аустралији и Европи, истраживачи утврђују да ли генетика може да утиче на симптоме код пацијената оболелих од ковида 19.
Ове студије су до сада потврдиле да чак и код једнојајчаних близанаца имуни систем може да изгледа знатно другачије и наставити да се разликује током живота.
Докторка Мишита Гол, једна од лекарки која је лечила Кели и Кимберли, рекла је да је била изненађена развојем болести код сестара.
- Били смо запањени - изјавила је докторка.
Обе сестре су имале вишак килограма и историју метаболичких стања. Кели која има астму и тежи случај дијабетеса можда је имала мало већи ризик од доласка на интензивну негу. Али, Кимберли је била та која је због ковида 19 прошла горе!
Сличан случај забележен је и у Вајомингу, додуше без завршетка на интензивној нези. Марена и Вивиан Хер (17), једнојајчане близнакиње, на потпуно различит начин су "прегрмеле" ковид 19: Марена је изгубила осећај укуса и мириса, што јој је био једини симптом инфекције корона вирусом, а Вивиан се недељама борила борила против симптома који су јој ломили организам.
Генетска подешавања
Барем неки од фактора који утичу на тежину случаја ковид 19 записани су у геному. Недавне студије сугеришу да би људи са нултом крвном групом могли да буду у мањем ризику да се озбиљно разболе од корона вируса.
Друге студије бавиле су се генима који утичу на то како ћелије оглашавају узбуну због вируса или подижу своју одбрану како би елиминисале патогене.
Још неке генетске промене могу да олакшају продирање корона вируса у ћелије. Неке би чак могле да покрену прекомерни имуни одговор на инфекцију који оштећује здрава ткива уз болесна - уобичајена карактеристика међу најгорим случајевима ковида 19.
- Чини се да постоји мерљив генетски утицај на то да ли људи имају симптоме попут температуре, умора и мождане магле када су инфицирани корона вирусом - каже Тим Спектор, научник из Велике Британије.
Прошле године, он и његове колеге развили су апликацију за праћење симптома како би пратили како се људи носе са болешћу. У студији која још није објављена у научном часопису, обелоданили су да генетски фактори могу да направе и до 50% разлика између симптома ковида 19. Један ген који истражују кодира молекул назван АЦЕ2, на који се корона вирус "накачи" пре уласка у ћелије.
- Било би погрешно мислити да на ово можемо одговорити ако само прочитамо гене - рекао је Спектор.
- Ипак, у барем неким аспектима тела једнојајчаних близанаца су генетски програмирана да буду слична - каже он.
Исти симптоми и исто време оздрављења, и то у сат
Близнакиње Криста Буркет и Касеј Милер (28) из Толеда у Охају разболеле су се од ковида 19 недуго након Дана захвалности. Најпре се разболела Касеј, а седам дана касније и Криста.
Њихови симптоми, иако су "каскали" недељу дана, били су "као пресликани".
Обе су имале идентичну температуру, кратак дах, болове у леђима и чудна зујања у глави. Осмог дана обе су имале и страшну главобољу. Најзад, код обе су после осмог дана сви симптоми нестали – тачно у сат!
Научници за овај случај немају никакво објашњење. Једино што прихватају је теза да количина корона вируса коју особа унесе може да утиче на тежину болести, што је тренд који је забележен и код других инфекција.
Да ли су једнојајчани близанци заиста "као пресликани"?
Једнојајчани близанци настају као један ембрион који се дели на два дела; али, њихове развојне путање се разилазе, јер се њихова ДНК акумулира у малим и често суптилним, али јединственим словима.
Кроз детињство и адолесценцију, биолошка провалија између близанаца се продубљује, јер различити микроби колонизују црева или протежу делове њихових генома, чинећи одређене сегменте тежим или лакшим за читање.
- Све ове промене могу утицати на то како особа реагује на инфекцију - каже Анита Пепер, развојни биолог са Института Вистар у Филаделфији.
Чак ни ДНК са којим ћелије почињу развој није исти. Имуне Б ћелије и Т ћелије су на неки начин непропусне за гене са којима започињу развој. Задатак ових ћелија је производња протеина, као што су антитела, која препознају патогене који могу нанети штету организму.
Што више ових сумњивих облика ћелије и антитела могу да пронађу, то боље особа може да избегне болест.