ЛЕКАРИ У КИНИ НА "ПРВОЈ БОРБЕНОЈ ЛИНИЈИ": Носе пелене и не иду у WC, ако стану вирус ће победити
Град се суочава са 56.000 маски мањка, као и 41.000 заштитних одела мање него што је потребно на дневном нивоу
Доктори и медицинске сестре који се у Вухану, такорећи на првој линији фронта, боре са корона вирусом раде пуном паром, практично без престанка. Смене готово да не постоје, многи од њих кући нису били данима, пише агенција АФП.
КОРОНАВИРУС УБИЈА И МЕДИЦИНАРЕ: Од болести умрло шест здравствених радника у Кини, а 1.700 заражено!
КОРОНАВИРУС СТИГАО У ОМИЉЕНО СРПСКО ЛЕТОВАЛИШТЕ: Забележен први случај и у Египту
РЕКОРДНЕ ТЕМПЕРАТУРЕ НА АНТАРКТИКУ: Милиони људи УГРОЖЕНИ! Нагло топљење леда, прети ОПАСАН СКОК нивоа мора!
Бројни доктори морају да лече пацијенте без одговарајућих маски или заштитних одела, прибегавајући поновној употреби исте опреме иако би требало да је мењају након неколико сати, пише АФП, а преноси "Блиц". Према речима једног неименованог медицинског радника, неки лекари чак су носили пелене како би избегли да скидају опрему не би ли им дуже трајала.
Један доктор из клинике у Вухану рекао је да он и најмање 16 других колега у болници у којој ради показују симптоме сличне новом вирусу, укључујући плућну инфекцију и кашаљ.
- Као лекари, не желимо да радимо ако смо извор заразе, али тренутно, нема ко да нас замени. Шта би се догодило ако нико не би радио на првој линији фронта? - рекао је један од лекара за АФП тражећи да остане анониман.
Заменик градоначелника Вухана рекао је прошле недеље да се град суочава са 56.000 маски мањка, као и 41.000 заштитних одела мање него што је потребно на дневном нивоу.
- Медицинско особље носиће пелене у заштитним оделима, смањиће количину воде коју пију и смањиће одласке у купатило - рекла је Јиао Јахуи, високи званичник кинеске Националне здравствене комисије.
Неки од њих ће носити исто заштитно одело шест или чак девет сати, иако у карантину не би требало да их носе дуже од четири сата, рекла је она прошле недеље.
- Наравно, не заговарамо ову методу, али медицинско особље заиста нема алтернативу - признала је.
Кинеска влада је одговорила мобилизацијом целе земље у покушају да повећа производњу маски и одела. Од понедељка, три четвртине произвођача маски и заштитиних одела наставило је са радом након продуженог одмора за Лунарну нову годину.
Кина је такође увезла више од 300 милиона маски и око 3,9 милиона комада заштитне одеће од 24. јануара, рекао је званичник прошле недеље. Кинески Црвени крст, упркос критикама због нетранспарентности, добио је више од 129 милиона долара донација.
- Чак и ако добијемо више маски, број пацијената расте још брже - рекла је докторка из једне од болница у Вухану и додала да сваки доктор или медицинска сестра свакога дана користе две до четири маске.
- Потрошња маски у болници је огромна. Трајно нам недостају маске - рекла је.
Лекари су такође приморани да облаче одела која нису адекватна заштита од вируса, рекла је за АФП Ксу Јуан (34).
- Чим га је обукао, одело је пукло јер је било премало за њега. Свакодневно дезинфикује одело након употребе. Рекао је да је можда бескорисно, али да је ипак боље него ништа - изјавила је она, препричавајући шта јој је рекао пријатељ лекар из Вухана.
Борба са растом броја заражених такође узима данак, рекао је лекар из болнице у Вухану.
- Моје колеге су исцрпљене. Један од њих, на пример, ради у клиници која прими 400 пацијената у року од осам сати. Многи се баве пацијентима који врло брзо умиру, а које нису успели да спасу - каже доктор и додаје да су под тако великим притиском да је у болници успостављен психолошки надзор за медицинско особље.
Многи становници Вухана су забринути, рекао је лекар у локалној клиници и додао да се неки од њих превише плаше да напусте своје домове.
- Можете чути њихове позиве за помоћ, али руке су вам везане. Не можемо ништа да учинимо - рекао је.
Ризици са којима се медицинско особље суочава поново је изашло у први план након што је Ли Венлианг, доктор звиздач из Вухана, преминуо од корона вируса више од месец дана након што је први пут покушао да упозори колеге на појаву новог вируса "налик САРС-у".
Његова смрт изазвала је салве беса и љутње на кинеским друштвеним медијима, а десет академика у Вухану послало је отворено писмо са позивом на политичку реформу и слободу говора.