МЕЊА СЕ МИГРАНТСКА ПОЛИТИКА ЕУ? Три државе покрећу "револуцију", захтевају да се ствари радикално промене
Шта ће се десити?
Власти балтичких земаља апеловале су на Европску комисију да што пре почне да ревидира миграциону политику Европске уније.
РУСКА ГРУПА ВАГНЕР РАЗБЕСНЕЛА ФРАНЦУЗЕ: Макрон повлачи војску из Малија, војна хунта се окренула Русима, ЕУ уводи оштре мере!
ПУТИН ДОНЕО УКАЗ О ДОЊЕЦКУ И ЛУГАНСКУ: Славље у Донбасу, руски председник одушевио народ
УХАПШЕН НАЈБЛИЖИ САРАДНИК ДОНАЛДА ТРАМПА: Предао се ФБИ сам
Декларација, коју су потписали председници Литваније, Летоније и Естоније, Гитанас Науседа, Егилс Левитс и Аларом Карисом, садржи апел упућен ЕУ који подразумева не само да уноси "предлоге за неопходне измене правног система Уније у области миграције и азила", већ и да осигура "одговарајућу финансијску подршку ЕУ за изградњу физичке инфраструктуре".
Лидери балтичких земаља још једном су осудили поступке белоруских власти које наводно користе мигранте у политичке сврхе, а такође су позвали руководство ЕУ и НАТО-а да "улажу велике дипломатске напоре у земљама порекла илегалних миграција".
Према речима Науседе, Левитса и Кариса, мигранти који се налазе у Белорусији приморани су на повреду граница ЕУ.
- Председници су забринути безбедношћу и поштовањем права миграната у Белорусији, који су принуђени да нарушавају границе Европске уније - наводи се у заједничкој изјави.
Декларација садржи и садржи и апел Савету УН за људска права, високом комесару УН за избеглице и Међународној организацији за миграцију да предузму конкретне мере.
Поред тога, председници су изразили захвалност ресорима ЕУ и земљама Запада за подршку током "хибридног рата". Истовремено, саопштили су да су спремни да наставе да пружају подршку цивилном друштву Белорусије.
Лидери су током састанка, који је данас одржан у Вилњусу, такође разговарали у онлајн-режиму са пољским лидером Анџејем Дудом.
Са своје стране, Науседа је изјавио да ће подржати Пољску у тражењу помоћи НАТО-у због мигрантске кризе.
Према речима председника, Литванија је спремна да "подржи одлуку Пољске да покрене члан четири Повеље НАТО-а у случају потребе". То подразумева консултације држава чланица НАТО-а ако је, по мишљењу једне од чланица Алијансе, угрожен територијални интегритет, политичка независност или безбедност било које од чланица.