ПОЖАР ДЕМОНСТРАЦИЈА ЗАПАЛИО БЛИСКИ ИСТОК: Хаос у Либану, војска добила наређење да изађе на улице (ВИДЕО)
Не очекује се да ће се ситуација у Либану побољшати у скорије време
Либанска војска распоредила је јутрос снаге око главних државних институција у граду Триполију, након што су ноћас избили протести и нереди због погоршања животних услова.
ГОРИ ОМИЉЕНО СРПСКО ЛЕТОВАЛИШТЕ: Ватрогасци на терену, покушавају да обуздају ватрену стихију (ВИДЕО)
НУКЛЕАРНИ СПОРАЗУМ ОСТАЋЕ САМО СЛОВО НА ПАПИРУ? Свет стрепи од најновије одлуке Техерана
КРВ ПРОЛИВЕНА ЗБОГ ЛЕЖАЉКЕ: Откривен разлог пуцњаве на албанској плажи, убијен отац познатог криминалца
У нередима је повређено неколико демонстраната и 10 војника, преноси АП.
У суботу су у целом Либану одржани протести због економске кризе. Светска банка је кризу описала као једну од најгорих у свету у последњих 150 година. То је повезано са политичком ситуацијом, пошто Либан нема владу од августа прошле године.
Највећи протести одржани су у јужном лучком граду Сидону и у Триполију, другом по величини и најсиромашнијем граду у Либану. Спорадични протести одржани су и у главном граду Бејруту.
Војска је саопштила да су изгредници на мотоциклима бацали шок-бомбе на снаге у Триполију и да је тако повреде задобило девет војника, а да је још један повређен када је погођен каменом. Демонстранти су напали неколико државних институција у том граду.
Државна новинска агенција јавила је да је данас око поднева у Триполију и другим градовима у Либану било мирно.
У Либану влада несташица основних производа, укључујући гориво, лекове и медицинске производе, што је изазвало бес јавности.
Либанска валута је у суботу имала рекордно ниску вредност - 18.000 фунти за један амерички долар. Фунта је изгубила више од 90 одсто вредности од почетка кризе.
У октобру 2019. године демонстранти су позвали на уклањање политичке класе која је владала земљом од краја грађанског рата 1975-90, оптужујућио је за корупцију и лоше управљање, што је довело до пропасти економије земље.
Не очекује се да ће се ситуација у Либану побољшати јер су политички сукоби између председника Мишела Ауна и мандатара Саада Харирија одложиле формирање владе од када је Харири именован за мандатара у октобру.
Такође, преговори са ММФ-ом обустављени су од прошле године.
Светска банка је саопштила да ће се бруто домаћи производ Либана смањити 9,5 одсто ове године, након што је пао 20,3 одсто у 2020. години и 6,7 одсто у 2019. години.
Десетине хиљада људи изгубило је посао од краја 2019. године у земљи са шест милиона становника, укључујући милион избеглица из Сирије. Више од половине становништва Либана живи у сиромаштву.