ЦРНИ БИЛАНС ПОПЛАВА У ЛИБИЈИ: Број мртвих премашио цифру од 5.000! Објављене страшне прогнозе, низ језивих вести се не зауставља!
Број погинулих људи у разорним поплавама у Дерни на истоку Либије премашио је 5.300, изјавио је данас портпарол Министарства унутрашњих послова Мохамед Абуламуша.
- У овом тренутку, број мртвих у граду Дерни, као последица циклона `Данијел`, већи је од 5.300 - рекао је портпарол и додао да је спасилачка акција у току.
ЗАСТРАШУЈУЋЕ СЦЕНЕ РАЗАРАЊА И УНИШТЕЊА У ЛИБИЈИ: "Број несталих је у хиљадама, а очекује се да ће мртвих бити и 10.000" (ФОТО/ВИДЕО)
СУС И ДЕРНА ПРОГЛАШЕНИ ЗОНАМА ПРИРОДНЕ КАТАСТРОФЕ: Број страдалих у поплавама у Либији премашио 3000 (ВИДЕО)
ТЕЛА СУ СВУДА, ПЛУТАЈУ У МОРУ, ИСПОД ЗГРАДА: Армагедон у Либији, најмање 2000 људи погинуло (ВИДЕО)
Сматра се да је у поплавама у Либији нестало око 10.000 људи, изјавио је раније шеф делегације Међународне федерације друштава Црвеног крста и Црвеног полумесеца Тамер Рамадан.
Олуја "Данијел" захватила је Средоземно море у недељу, 10. септембра, а у Дерни је поплавила путеве и уништила зграде.
Погођена су и друга насеља дуж обале, укључујући Бенгази, други по величини град у Либији.
Либија има две владе
Либија је у политичком хаосу откако је дугогодишњи владар пуковник Муамер Гадафи свргнут и убијен 2011. - остављајући нафтом богату нацију подељену и с две владе.
Једна је привремена, али међународно призната владом која делује из главног града Триполија, а друга је на истоку.
Према либијском новинару Абдулкадеру Асаду, то отежава напоре спашавања јер различите владе нису у стању агилно да одговоре на природну катастрофу.
- Нема спасилачких тимова, нема обучених спасилаца у Либији. Све у последњих 12 година било је у знаку рата. Постоје две владе у Либији... и то заправо успорава помоћ која долази у Либију јер је мало збуњујуће. Имате људе који обећавају помоћ, али помоћ не долази - рекао је за BBC.
Каква је то олуја потопила Либију?
Олујни систем који је Либији донео озбиљне поплаве кренуо је пре више од недељу дана као олуја Данијел над Грчком.
Доневши рекордне количине кише у неколико дана и обилне поплаве у деловима источне Грчке, полако се помереао према југу преко Средоземља.
С температурама мора у источном Средоземљу изнад уобичајених за то доба године, олујни систем је вратио снагу и подигао количину влаге пре него што се пробио до либијске обале.
Накратко је постао оно што метеоролози називају "медицане" односно "медитерански ураган".