ЛИДЕРИ НАТО-а СЕ ПРВИ ПУТ СЛОЖИЛИ ОКО ЈЕДНЕ ДРЖАВЕ: Она представља опасност по безбедност, али не могу без ње!
У току је самит лидера НАТО чланица у Бриселу
Очекује се да ће се лидери НАТО сложити да Кина представља велики безбедносни ризик на самиту у Бриселу, што је први пут да ће војно савезништво, које је традиционално усмерено на Русију, да утврди да треба да одговори на растућу моћ Пекинга.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/06/14/untitled_design_-_2021-06-14t092647.393.png?itok=dRW5swEB)
ЕГИПАТ спустио цене! ХУРГАДА на 10 ноћи - All инцлусиве од 485€
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/392034/profimedia-0516539527.jpg?itok=nH7boInp)
АМЕРИКАНЦИ НАПАДАЈУ КИНУ: Влада САД стражује потенцијално ЦУРЕЊЕ у кинеској нуклеарној електрани
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2020/04/13/pjimage168.jpg?itok=GWqNBrrL)
ПУТИН ЗАЛЕДИО АМЕРИЧКОГ НОВИНАРА: Замислите да пошаљемо војску до ваших граница (ВИДЕО)
Земље НАТО би требало да усвоје коминике у току самита. Џејк Саливен амерички саветник за националну безбедност, обећао је уочи састанка којем ће присуствовати Џо Бајден да ће се Кина "појавити у саопштењу на робуснији начин него што смо то икада раније видели".
Високи званичник Беле куће рекао је да је НАТО имао улогу у развоју заједничке војне способности као одговор на Кину, "укључујући и у нуклеарној сфери", да се укључи у размену информација и делује као "форум за демократске вредности", преноси Гардијан.
НАТО, основан 1949. године на почетку хладног рата, створен је да одговори Совјетском Савезу и недавно Русији, док је Кина ретко представљала озбиљну безбедносну забринутост за његове чланове.
Бајден жели да створи међународне блокове демократских нација који ће деловати као противтежа кинеском ауторитарном систему и његовој брзорастућој економској и војној моћи, а ова тема је такође била високо на дневном реду на састанку Г7 за викенд.
- У последњих неколико година све је веће признање да имамо нове изазове. Имамо Русију која се понаша на начин који није у складу са оним што смо се надали, а имамо Кину - рекао је Бајден у кратким изјавама изреченим недуго након доласка.
Друге државе су истакле значај успостављања равнотеже. Британски премијер Борис Џонсон изјавио је данас да лидери НАТО не виде Кину као противника на исти начин на који та војна организација види Русију, али да мора да узме у обзир растући утицај азијског гиганта.
Џонсон је рекао новинарима окупљеним на самиту Алијансе у Бриселу да је "Кина гигантска чињеница у нашим животима и нови фактор који НАТО мора узети у стратешко разматрање", пренео је АП. Он је додао да верује да нико "за овим столом данас не жели да крене у нови Хладни рат са Кином". Џонсон је казао да лидери 30 чланица НАТО виде изазове, виде ствари које се морају решавати заједно.
Генерални секретар НАТО Јенс Столтенберг изјавио је данас да Западна алијанса мора да одговори на економски, политички и војни успон Кине, и да ће коначно саопштење са самита НАТО-а зацементирати нову стратегију према Пекингу.
- Кина нам се приближава. Видимо их у сајбер простору, видимо Кину у Африци, али такође видимо како Кина увелико улаже у нашу кључну инфраструктуру - рекао је Столтенберг. Како је рекао, НАТО зна да Кина "не дели наше вредности".
- Морамо заједно да одговарамо као савез - рекао је Столтенберг, додајући да Кина "није непријатељ или противник".
Лидери Г7 критиковали су Пекинг због кршења људских права у његовој регији Синђијанг, позвали Хонгконг да задржи висок степен аутономије и затражили потпуну истрагу порекла корона вируса у Кини.
Кинеска амбасада у Лондону рекла је да су таква помињања Синђијанга, Хонгконга и Тајвана искривила чињенице и разоткрила "злокобне намере неколико земаља као што су Сједињене Државе".
Столтенберг је такође рекао да је однос алијансе са Русијом на "најнижој тачки од краја хладног рата". Он је за погоршање односа на почетку једнодневног самита оптужио руске "агресивне акције".