ЛИКВИДИРАНИ ЈЕР СУ РАДИЛИ СВОЈ ПОСАО: За годину дана убијено 100 НОВИНАРА, а ПРАВДА још није ЗАДОВОЉЕНА!
Владе широм света не истражују довољно о убиствима новинара, а све је већи број убистава који су директно повезана са новинарским послом
Владе широм света не истражују довољно о убиствима новинара, а Мексико и Индија предњаче у броју новијих случајева о којима истрага још није ни покренута, саопштио је Међународни институт за медије (ИПИ) са седиштем у Бечу.
Борба за истину: Ајфелов торањ у мраку због убијених новинара (ВИДЕО)
Програм "Death Watch" овог института, који прати смртне случајеве новинара и медијских посленика повезане с послом којим се баве, утврдио је да је чак 100 новинара изгубило живот широм света од септембра 2017, при чему је њихова смрт повезана с њиховим радом.
Од 100 убијених новинара, најмање 32 убијено је у знак освете због њиховог рада, неретко као одговор на извештаје у којима су обелоданили корупцију или активности криминалних група, наводи се у саопштењу.
На листи коју је саставио "Death Watch" налази се још 41 новинар за које се сумња да су убијени у вези с њиховим радом, али за чија убиства не постоји довољно доказа јер истрага уопште није покренута или је, пак, површна.
Тринаест новинара је, наводи се, изгубило живот док су извештавали о оружаном сукобу, већином у Авганистану.
Анализа података сакупљених од септембра 2017. показује да су у многим случајевима намерних убистава новинара истраге споре и да починиоци нису приведени правди.
Он је најозбиљнији кандидат да замени Меркелову: Упознајте Фридриха Мерца
Мексико и Индија су, испоставило се на основу резултата истраживања, земље у којима истраге о убиствима новинара нарочито касне. У Мексику је убијено 14 новинара, а у Индији 12 у протеклих годину дана.
До сада је до хапшења дошло само у два случаја у Мексику и у шест случајева у Индији, а већина хапшења је контроверзна, при чему медијски наводи бацају сенку сумње на поузданост неких од хапшења.
- Некажњивост убистава ових новинара и спорост истрага покрећу питање да ли се смрт новинара истражују темељно и хитно, како би и требало да се истражују да би се заштитила слобода медија - рекао је Рави Р. Прасад из Института са седиштем у Бечу.
ИПИ подсећа на случај убијеног новинара Јана Куцијака и његове девојке у Словачкој 22. фебруара ове године, уз закључак да је "мозак операције" и даље непознат, иако су словачке власти оптужиле четири особе у вези с тим убиствима.
Подсећа се и на случај убијене малтешке новинарке Дафне Каруане Галиције, у октобру 2017. уз оцену да нема видљивог напретка у истрази с тим у вези откако су прошле године ухапшена тројица осумњичених нападача.
Након посете Малти прошлог месеца, представници ИПИ-ја и других међународних група за слободу медија закључиле су да је та истрага пуна пропуста.
ИПИ наводи да даљу истрагу чекају и случајеви убистава новинара у Бразилу, Гватемали, Авганистану, Салвадору, Пакистану и на Филипинима.
СТЕЈТ ДЕПАРТМЕНТ: Кашогијево тело што пре да буде лоцирано
- Извршни одбор ИПИ-ја окупиће се у Братислави, у Словачкој, како би обележио 2. новембар, Међународни дан борбе за окончање некажњивости злочина над новинарима. Одбор ће позвати на правду у случају убиства Јана Куцијака и других убијених новинара закључује се у саопштењу.
Пратите нас на нашем Инстаграм налогу.