Трамп објавио на твитеру да укида ЛУТРИЈУ ЗА ВИЗЕ, али ево како можете и без ње да одете у Америку
Амерички председник је одлучио да је доста било досељеника који су у Америку дошли пуком срећом
Амерички председник Доналд Трамп изјавио је данас да је време да се укине америчка лутрија за добијање зелене карте.
- Време је да завршимо лутрију за визе. Конгрес мора да обезбеди имиграциони систем и заштити Американце - написао је Трамп на свом Твитеру.
Тиме то енд the visa lottery. Congress муст сецуре the immigration system анд протецт Америцанс. https://t.co/yukxm48x9X— Доналд Ј. Трумп (@realDonaldTrump) February 8, 2018
Чувена "Лутрија за визе" одржава се годинама у САД и била је шанса за многе из целог света да се домогну америчке зелене карте.
Већина добитника на лутрији за зелену карту прошле године била је из Африке (20.706) и Европе (15.207), иако је земља с највише добитника била Непал са чак 3.247 додељених виза, јавља CNN. Следе Египат с 2.855, Иран и Конго с по 2.778 и Етиопија с 2.143 визе.
- Усељење на основу сродства
Амерички Закон о усељењу и држављанству дефинише две основне категорије усељења на основу сродства, усељење преко директних сродника (сродници у првом колену) и усељење преко блиских сродника (бројчано ограничене визе).
- Вереничке визе
Вереничка виза (К-1) је неусељеничка виза за коју подносе захтев страни држављани, вереници америчког држављанина који живи у САД. Ова виза даје могућност подносиоцу захтева да путује у САД и склопи брак са америчким држављанином у року од 90 дана након усласка.
- Усељење на основу запослења
Закон о усељењу и држављанству омогућава близу 140.000 виза годишње у категорији усељења за основу запослења.
Просечан број држављана Србије који сваке године добију визу на лутрији креће се између 200 и 250, а пријави се око 10.000 грађана. Најбројнији случај забележен је 2011. када је уз помоћ лутрије у Америку отишло 425 држављана Србије. Из нашег региона убедљиво најбоље пролазе Албанци, којих је прошле године у САД отишло чак 1.506. Хрвати су на самом зачељу листе са свега 22 добитника лутрије 2016. године.
Из Узбекистана, државе порекла њујоршког терористе, прошле године се пут Америке отиснуло 2.379 грађана. Земље чији је број добитника прошлих година највише нарастао су управо Узбекистан, Судан, Венецуела, Либерија, Иран, Молдавија и Конго.
Захтев за учешће у ДВ програму прошле године поднело је чак 11.4 милиона особа из више од 100 земаља.
Америчка амбасада у Београду процесуира усељеничке визе за српске држављане и особе са сталним боравком у Србији, као и за црногорске држављане и особе са сталним боравком у Црној Гори.
Страног држављанина који се жели уселити, по правилу, мора спонзорисати држављанин САД, или особа са сталним боравком у САД, или будући послодавац, те мора имати одобрену петицију пре него поднесе захтев за усељеничку визу.
Спонзор започиње процес подношењем петиције за страног држављанина Америчкој имиграцијској служби (УСЦИС).
Након што Америчка имиграцијска служба (УСЦИС) одобри вашу молбу, и након завршетка процеса у Националном центру за визе (НВЦ – Натионал Visa Центер), онда након завршетка процеса у Конзуларном центру у Кентакију (KCC – Kentucky Цонсулар Центер), следите упутства које сте примили од Националног центра за визе или Конзуларног центра у Кентакију.