ЛУГАНСКЕ ВЛАСТИ ОТКРИЛЕ ДЕТАЉЕ НАПАДА: Ево чијим оружјем су Украјинци убили петорицу припадника милиције ЛНР
Портпарол Народне милиције је на брифингу показао метке извучене из тела жртава
Украјинска диверзантска група, која је у петак напала осматрачницу Народне милиције самопроглашене Луганске Народне Републике, употребила је оружје у стилу НАТО-а, рекао је новинарима портпарол Народне милиције ЛНР Иван Филипоњенко.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/06/11/_ic_2205-hiress.jpg?itok=o-TY-i6I)
ГАЛЕРИЈА - ИДЕАЛНО МЕСТО ЗА ЦЕЛУ ПОРОДИЦУ: Уживајте, забављајте се, купујте, а очекује вас и ВЕЛИКО ИЗНЕНАЂЕЊЕ!
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/06/12/profimedia-0091465212.jpg?itok=kBCD4FbH)
НИШТА ОД ЗАЈЕДНИЧКОГ НАСТУПА БАЈДЕНА И ПУТИНА: Руси имали добру вољу, Амери одбили предлог
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/06/12/tenerifi_foto_twitter.jpg?itok=apWA6jMe)
ТУГА И БЕС НА УЛИЦАМА ШПАНИЈЕ: "Доста је, они су луди", један догађај је узнемирио и ујединио нацију (ФОТО/ВИДЕО)
- Меци калибра 5,56 mm извучени из тела погинулих користе се у оружју које користе земље НАТО-а и испоручују се Украјини у оквиру америчке помоћи - објаснио је Филипоњенко.
Портпарол је на брифингу показао метке извучене из тела жртава, који су приложени као материјални докази кривичног дела.
Раније је луганска Народна милиција саопштила да је у нападу диверзантске групе украјинских снага убијено пет припадника Народне милиције ЛНР, од којих је један убијен из снајперске пушке стране производње.
Сукоб у Донбасу
Подсетимо, украјинске власти су у априлу 2014. године покренуле војну операцију против Доњецке и Луганске Народне Републике које су прогласиле независност након државног преврата у Украјини у фебруару 2014. Кијев не признаје ДНР и ЛНР и сматра територије ових двеју република окупираним, а устаничке снаге терористичким.
Питање решавања ситуације у Донбасу разматра се, између осталог, и на састанцима у контакт групе у Минску, која је од септембра 2014. године усвојила три документа који регулишу кораке за деескалацију сукоба. Међутим, и након споразума о примирју између сукобљених и даље долази до размене ватре.
У Донбасу су 27. јула 2020. ступиле на снагу додатне мере за обезбеђивање примирја. Договор укључује забрану било које врсте ватре, распоређивање тешког наоружања, офанзивне и диверзионе акције, а предвиђа и дисциплинску одговорност за нарушавање споразума.
Сукобљене снаге такође не би требало да употребљавају беспилотне летелице на линији додира, а забрањено је и инжењерско опремање положаја. Очекује се да ће примена мера обезбедити потпуни прекид ватре у Донбасу.
Међутим, од краја фебруара у региону су почеле да се повећавају тензије: ОЕБС извештава о значајном повећању броја кршења прекида ватре, а устаници наводе да Оружане снаге Украјине у гранатирању користе артиљерију.