СВЕ ОЧИ СРБА УПРТЕ У ОРБАНА! Мађарски премијер ШОКИРАО новом изјавом, да ли је могуће да се ово догоди?
Одјекнуло као бомба!
Повлачење признања тзв. Косова могло би се десити у случају великих промена и заплета на међународном плану. Мађарска се залаже за брже учлањење Србије у ЕУ и успех у дијалогу Београда и Приштине.
Мађарска против признања Косова
Мађарска је једина чланица НАТО-а која је гласала против придруженог чланства тзв. Косова у парламентарну скупштину НАТО-а и против пријема Приштине у Савет Европе. Такође, Мађарска је дигла глас против Резолуције о дану сећања на геноцид у Сребреници која је усвојена у Уједињеним нацијама.
Могућност Повлачења Признања
Због изузетно добрих односа с Београдом, постоји претпоставка да би Будимпешта могла повући признање тзв. Косова као државе. Међутим, познаваоци прилика сматрају да је ово могуће, али мало вероватно.
- Био бих изненађен одлуком мађарске владе да евентуално повуче признање независности Косова. Не зато што Мађарска није наш пријатељ. Напротив, Мађарска је у више наврата доказала да је пријатељ наше земље и српског народа. Имамо изузетно добре односе, што је заслуга и премијера Орбана и председника Вучића. Не треба заборавити да је та одлука (признавање Косова) донета пре неких 16 година, и да је то била одлука коју није било лако донети ни тада када је донета. Сада не би било нимало лако повлачити такву одлуку, нарочито зато што је Мађарска чланица НАТО-а и Европске уније - каже за Ало! Срђан Граовац, аналитичар Центра за демократску стабилност, наводећи да је већинско опредељење та два блока да Косово треба да буде независно.
- Имамо један принципијелан став, мора се сачекати да се успешно оконча дијалог између Београда и Приштине, па тек након тога Косово може да поднесе молбе за чланство - изјавио је шеф мађарске дипломатије Петер Сијарто 17. маја, после сусрета с министром спољних послова Србије Марком Ђурићем. - Наше одлучно опредељење је да за пријем Косова у међународне организације има смисла аплицирати ако је дијалог Приштине и Београда успешно закључен. Наше искуство је да свака молба за чланство доводи до таквих напетости, које дијалог враћају годинама уназад - објаснио је тада Сијарто.
Најављујући планове за председавање Европској унији од 1. јула, Мађарска је изразила намеру да приближи Србију чланству у ЕУ. Мађарски министар спољних послова, Петер Сијарто, изјавио је: "За време нашег председавања желимо да приближимо Србију чланству у ЕУ. Одлучни смо да се отвори трећи кластер преговора Србије о прикључењу. Сматрамо неприхватљивим и понижавајућим то што ЕУ већ 15 година држи Србију у неизвесности, а скоро три године ниједно ново поглавље није отворено у току преговора. Србија је показала велики елан, који је, по нама, потребнији ЕУ него што је Србији потребно чланство."
Мађарска и Косово
Мађарска је признала независност тзв. Косова у марту 2008. године, када је премијер био Ференц Ђурчањ. Ђурчањ је остао запамћен по залагању за изградњу нафтовода Јужни ток како би природни гас из Русије стизао директно у Мађарску и ЕУ, заобилазећи Украјину. У почетним годинама након проглашења косовске независности, Мађарска је била промотер те независности. Међутим, уочено је да то може негативно утицати на билатералне односе и статус мађарске националне заједнице у Србији. Доласком премијера Виктора Орбана, Мађарска се додатно ангажује на заштити својих интереса, уз признање да Србија може послужити као пример поштовања права мањинских заједница у Европи.
- Од 2013. године Мађарска је знатно ублажила своју подршку тзв. Косову, избегавала да га промовише на скуповима у Мађарској, што је раније чинила, али још увек не у мери да своју лојалност према НАТО-у, ЕУ и САД доведе у питање - каже некадашњи амбасадор Србије у Мађарској Раде Дробац. Дипломата у изјави за Косово онлајн наводи да повлачење признања, засад, није реално. - Мађарска првенствено чува сопствене интересе, а таквим чином би их угрозила, јер би сигурно дошла под удар западних земаља, пре свих САД и Велике Британије, па и Немачке и Француске, што би Мађарску заиста коштало - објашњава Дробац. Ипак, повлачење признања је могуће уколико се драстично промене међународне околности.
- Мађарска је ионако земља која се у доброј мери конфронтира с владајућим ставом у Бриселу - каже за Ало! Срђан Граовац, наводећи да Мађари имају доста отворених фронтова: демократија у земљи, однос према бриселској администрацији, према дешавањима у Украјини, као и према Русији и Кини. - Мало ми је вероватно да мађарска дипломатија жели да отвори још један фронт према ЕУ и НАТО-у, чиме би се отежала њена спољнополитичка позиција - објашњава Граовац, уз подсећање да је премијер Виктор Орбан више пута наводио да је признање Косова било погрешно.
Извор: Србија Данас/Република/М.С.