МАКРОН ИЗАБРАО НОВОГ ПРЕМИЈЕРА? Човек који је преговарао за Брегзит ускоро на челу француске Владе
Мишел Барније, бивши француски ЕУ комесар и главни преговарач за Брегзит, има озбиљне шансе да постане нови премијер, скоро пуна два месеца након ванаредних избора у тој земљи.
То је објавила француска БФМТВ која се позива на своје изворе из странке десног центра Републиканци која учествује у преговорима о мандатару са председником Емануелом Макроном.
Наводи се да Макрон још није донео дефинитивну одлуку и да Јелисејска палата чека са званичном објавом, након што су се претходних дана помињала имена потенцијалних мандатара, пре свега некадашњег социјалистичког премијера Бернара Казнева и Гзавијеа Бертрана, бившег члана Републиканаца и председника најсевернијег региона Француске.
Макрон сада испитује опцију Барнијеа као новог председника владе.
Из кругова блиских Лорану Вокијеу, шефу посланичке групе Републиканаца у француској Националној скупштини, за БФМТВ је поручено да је Барније "личност коју Вокије веома цени".
- Али, он (Вокије) се држи тога да је именовање премијера у искључивој надлежности председника (Макрона) - казао је извор француске телевизије.
з окружења Барнијеа нису желели да коментарипу ове информације за БФМТВ, али је она сазнала да је некадашњег европског комесара у јулу ове године примио Макронов блиски сарадник Алексис Колер како би Барнијеу изнео могућност да постане премијер.
Наводи се да су последњих дана о томе вођени и нови разговори са Јелисејском палатом.
Подсећа се да је Барније пре ангажмана у Бриселу био посланик француског парламента где је први пут изабран 1978, а био је и министар у владама премјера Едуара Баладира, Алена Жипеа, Жан-Пјера Рафарена и Франсоа Фијона.
За посланика Европског парламента изабран је 2009.
Монд пише да је Макрон франуцуску ултрадесничарску странку Национално окупљање ставио у позицију да она одлучи ко ће бити нови премијер, иако она сама неће дати председника владе.
Разлог за то је што партија у којој главну улогу и даље има Марин ле Пен, иако је званични председник млади Жордан Бардела, има велику политичку тежину у очима председника државе, пошто Национално окупљање поред својих 126 посланика уз себе има и 16 посланика које предводи Ерик Сјоти, бивши лидер Републиканаца.
Макрон жели да осигура стабилност будуће владе и сматра да то није могуће без дозволе Ле Пен.
Наводи се да је последњих дана њен телефон стално звонио пошто је Макрон желео да чује мишљење ултрадесничарске лидерке о кандидатима за премијера.
Макрон је Ле Пен питао шта мисли о Бетрану и она му је одговорила да не мисли ништа добро, а Монд наводи да између ње и тог политичара постоји велика мржња, што је она и ставила до знања шефу државе.
Сада се чека да се види да ли ће ћерка Жан-Мари ле Пена, оснивача Националног фронта којем је она променила име и учинила странку мање екстремном, бити наклоњенија према Макроновом предлогу да Барније предводи нову француску владу.