МАКРОН ПОСЛАО НОН ПЕЈПЕР ЧЛАНИЦАМА ЕУ! Ствара се нова "Европска политичка заједница" - шта је са Србијом?
Француска је већ послала земљама ЕУ нон-пејпер, где износи идеју о стварању "Европске политичке заједнице".
Француска жели стварање једног свеобухватног европског политичког форума који не би био замена ни за ЕУ, ни Савет Европе, нити за Организацију за европску сигурност и сарадњу (OESS), али би омогућио изградњу заједнице која би окупљала све европске државе, без обзира на њихов статус у ЕУ или односе с Европском унијом.
Ту је идеју пре месец дана први пут изнео председник ове државе Емануел Макрон, а о њој ће се расправљати на следећем састанку Европског већа 23. и 24. јуна у Бриселу. Занимљиво је да се о папиру почело да се расправља само пар дана пре објаве мишљења Европске комисије о давању статуса кандидата за Украјину, Молдавију и Грузију, пише Јутарњи лист.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2022/06/15/collage_maker-15-jun-2022-01.55-pm.jpg?itok=IOP2Q-Ch)
КИНА НЕ ОКРЕЋЕ ЛЕЂА РУСИЈИ! Разговарали Путин и Си: Спремни су за слећи корак
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2022/06/15/profimedia-0699471618.jpg?itok=aX1DPZID)
СПРЕМА СЕ НОВИ РАТ? Русија се ХИТНО огласила поводом војне интервенције, ситуација на Блиском истоку све ВРЕЛИЈА
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/02/28/turska_vojska_erdogan1_foto_profimedia.jpg?itok=YVkIQQdf)
"ИМАЋЕ КАТАСТРОФАЛНЕ ПОСЛЕДИЦЕ" Ердоган упутио ОШТРУ ПРЕТЊУ Грчкој, ово означава почетак НОВОГ СУКОБА? (ВИДЕО)
Очекује се да ће Комисија препоручити давање статуса кандидата за Украјину, вероватно и за Молдавију, а неизвесно је како ће се одразити на Грузији. Иако у ЕУ кажу да су након апликације ових држава за чланство о ЕУ "следили уобичајену постојећу процедуру", јасно је да се све одвијало знатно брже и да се ради о политичким мотивима, а мање о испуњавању стварних критеријума за чланство. Али, ионако процес проширења зависи пре свега о политичкој вољи, а након тога о формалним условима.
Потребно додатно време
У Француском нон-пејперу се наводи да се од Савета Европе, које се састаје за недељу дана у Бриселу, очекује одлука о апликацији Украјине за чланство, али и упозорава на дуго трајање процеса па предлажу да се још ове године створи "Европска политичка заједница".
- Који год ниво да постигнемо на овом Савету Европе, политика проширења, због захтева за неопходне реформе за придруживање Европској унији, и трајања које нужно следи, не нуди данас неопходни политички оквир за одговор на хитне историјске и геополитичке потребе које произлазе из рата против Украјине и за градњу политичког структурирања нашег европског континента - пише у том француском папиру, преноси Јутарњи.
Управо та дуготрајност процеса је послужила Француској као аргумент за предлог о "Европској политичкој заједници" у којој би биле све земље које су спремне да деле заједничке демократске вредности и принети заједничкој сигурности, стабилности и просперитету Европе. Заједница би била отворена за све европске земље, без обзира на то јесу ли чланице ЕУ и без обзира на то какве односе имају с Европском унијом. Било оних које желе бити чланице, оне које то не желе или су је напустили, или су повезане с ЕУ само економским споразумима.
Државе на које се највише мисли при расправама о овом француском плану су земље Западног Балкана и оне из источног партнерства, али и Велика Британија која је напустила Европску унију.
Слична Мишелова идеја
Ова заједница би имала формат "благе правне структуре" с овлашћењима доношења одлука, али уз поштовање аутономије ЕУ у одлучивању. Састанци у оквиру такве заједнице били би редовни, неколико пута годишње и то и на нивоу шефова држава или влада и на нивоу министара.
Сличну идеју је изнео и председник Савета Европе Шарл Мишел који ју је назвао нешто другачије, као "Европска геополитичка заједница". Како је Мишел изузетно близак Макрону, очигледно се ради о истој ствари па ће то бити и једна од кључних тема Европског већа крајем следеће недеље.
Када је Макрон изнео први пут идеју о "Европској политичкој заједници", с обзиром на то да се он доказао као скептичан према процесу проширења ЕУ, многи се били сумњичави. Но у овом нон-пејперу стоји да ће стварање ове заједници помоћи, а не спречити интеграцију у ЕУ за оне државе које то желе.
"Европска политичка заједница неће бити алтернатива чланства у Европској унији и неће бити замена за процес проширења. За европске државе које желе да уђу у ЕУ ће напротив бити прилика за јачање веза с ЕУ земљама чланицама и пре чланства, и политичких и учествовањем у одређеним политикама ЕУ, укључујући и поступну интеграцију, када је то прикладно, у европско unuttrašnje тржиште", пише у француском нон-пејперу.