МАКРОНУ СЕ КЛЕЦА ФОТЕЉА Припремљен предлог за његов опозив "Није он монарх да СУСПЕНДУЈЕ НАРОДНУ ВОЉУ"
Председник Француске се налази у незавидној позицији.
Челници крајне левичарске партије Непокорена Француска најавлили су да ће француском парламенту поднети захтев за опозив председника државе Емануела Макрона уколико он не именује Луси Касте из те странке за премијерку.
Непокорена Француска је у тексту објављеном у француском недељнику Трибун диманш оптужила је Макрона за "институционални удар против демократије" јер је одбио да прихвати резултате парламентарних избора одржаних у јулу.
У тексту странка истиче да Макрон "мора да зна да ће сва уставна средства бити употребљена да би се он свргнуо са функције" и оцењује да француски председник жели да именује премијера "не узимајући у обзир резултат последњих парламентарних избора, које је изгубио након пораза на европским изборима".
Непокорена Француска наводи да би то била "одлука без преседана у свету парламентарних система и у систему представничке демократије".
"Оваква одлука шефа државе може се квалификовати као институционални удар против демократије, мађутим постоје начини на који парламент може зауставити озлоглашену недемократску злоупотребу власти. Узрок злоупотребе положаја мора бити идентификован и кажњен - то је сам председник Републике", наводе из странке.
Прецизирају да је средство да се то учини члан 68. Устава, који дефинише услове за опозив шефа државе.
То се, објашњавају, може учинити у случају кршења његових дужности које су очигледно неспојиве са вршењем његовог мандата, о чему одлучује скупштина.
У овом случају, наводи Непокорена Француска, одбијање поштовања изборних резултата и одлука о њиховом игнорисању представљају кршење основних услова председничког мандата, јер захтевају да шеф државе буде гарант поштовања демократије и организационих правила у Француској.
У тексту се наводи да је процедура за опозив председника једноставна - мора се сачинити предлог и прво доставити канцеларији скупштине, где левичарска коалиција Нови народни фронт има већину.
Канцеларија би, додаје се, стога могла да га прихвати пре него што га проследи правном одбору, где су странке које подржавају председника у мањини.
Наводи се да би текст након тога требало да буде уврштен у дневни ред пленума и да се стави на гласање пред све посланике и највероватније би био усвојен, јер мање од трећине посланика у скупштини подржава Макрона.
Непокорена Француска оцењује да би предлог би "послао сигнал демократског отпора" и показао да председник Републике у Француској "није монарх са суспензивним правом вета на резултат демократског гласања".
Макрон је 23. јула одбацио могућност именовања кандидаткиње колаиције Нови народни фронт Луси Касте за премијерку, рекавши да она неће моћи да добије довољну подршку у парламенту.