ИСПЛИВАЛИ НОВИ СПИСИ: Њено "НЕ" сада има смисла! Откривено зашто се Челична дама противила монетарној унији
Документе објавила ирска влада
Недавно објављени архивски документи владе Ирске откривају да је Маргарет Тачер сматрала да је увођење јединствене валуте у тадашњој Европској заједници опасно. Осим тога, Тачерова је Брисел упоредила са "политбироом" и обећала да нико неће Велику Британију обавезивати новим правилима.
"ОЖИВЉАВАЛИ СУ ГА САТ ВРЕМЕНА" Путник заражен короном ушао у авион тресући се, уследила борба за живот (ВИДЕО)
НЕМАЧКИ ПИЛОТ ХИРУРШКИ ПРЕЦИЗАН: На небу исцртао симбол пред важан догађај, свет одушевљено гледао (ФОТО)
КАСТРИРАО СЕБЕ ЈЕР ЈЕ ЖЕНА ОДБИЛА ДА МУ ДОЂЕ У ПОСЕТУ: Бизаран случај затворског сакаћења
Некадашња британска премијерка Маргарет Тачер је 1990. године, у разговору са тадашњим ирским премијером Чарлсом Хоуијем, план Европске комисије за увођење јединствене валуте у ЕУ оценила као опасан и будаласт, откривено је у архивским документима владе Ирске, преноси Гардијан.
У документу ирске владе стоји да је Тачерова о тадашњем председнику Европске комисије Жаку Делору рекла да је током разговора о јединственој валути имао "налет крви у главу", што је енглески израз за непромишљене и будаласте ствари.
- Ми нећемо имати јединствену валуту - рекла је тада Тачерова.
Жак Делор се тада залагао за већу интеграцију Европске заједнице.
Упркос томе што је Маргарет Тачер желела да потпише Мастрихтски споразум, који ће омогућити већу европску интеграцију, нарочито у трговини, она је све више говорила о ономе што је видела као прекорачење овлашћења комисије, што је инспирисало пораст евроскептицизма у редовима Конзервативне партије.
У ирским документима стоји да је Тачерова желела да се Европска комисија претвори у професионалну цивилну службу, без овлашћења да покреће иницијативе, чији би посао био да помажу савету министара који представљају националне владе у Европи.
Истакла је да ће опстати културне разлике између држава чланица, дајући као пример да ће Италијани наставити са неплаћањем пореза.
Такође је оптужила Европски суд правде да даје већу моћ Комисији.
- Дани именованих комесара морају бити одбројани. Морамо да дамо моћ Савету министара. Ја не желим да препустим власт бирократији која није изабрана на изборима. Дојадило ми је то што Европска заједница покушава да нас ограничи бирократским правилима - казала је Тачерова у разговору са тадашњим ирским премијером.
Хауи је тада навео да Комисија ступала у контакт са локалним властима у Ирској и да је позивала одређене групе у Брисел. Како је навео, Комисија је радила иза леђа влади.
У то време је Совјетски савез губио контролу над истоком Европе, а Тачерова је европску интеграцију упоредила са комунизмом.
- Покушавамо да наговоримо источну Европу да прихвати демократске стандарде, а овде ми поново стварамо наш сопствени политбиро - навела је Тачерова.
Додала је да неће прихватити централну банку тадашњих 12 држава чланица Европске уније и желела је да ублажи инфлацију везивањем за немачку марку.
Тачерова је навела да је Немачка имала искуства са инфлацијом, хиперинфлације која се догодила уочи Хитлеровог доласка на власт, када је валута била заснована на златном стандарду, односно њена вредност је била повезана са вредношћу злата на тржишту.
Некадашња британска премијерка је рекла да централна банка 12 држава неће имати исту вољу да се избори са инфлацијом какву су Немци имали.
- Они ће економски раст, послове и инфлацију видети као једнаке циљеве и све ће их помешати. Све што ми желимо је ефикасан златни стандард, а немачка марка ће то обезбедити - рекла је Тачерова у разговору са ирским премијером.