ФАНТАСТИЧНИ ПРИЗОРИ ЗАБЕЛЕЖЕНИ НА МАРСУ: Светлећи облаци испуњени кристалима леда одушевили научнике (ВИДЕО)
Ровер уснимио прелепе призоре
Због његове ретке и суве атмосфере, на Марсу нема много облачних дана. Облаци се обично формирају на екватору у најхладније доба године, када је Марс најудаљенији од Сунца.
ПАПА ФРАЊА ПОКРЕЋЕ НОВИ "КРСТАШКИ РАТ" На мети ће се наћи одређени припадници католичке цркве
ВАТРА БЕСНИ У РУСИЈИ: За дан угашено чак шест шумских пожара, али опасност и даље траје (ФОТО/ВИДЕО)
(УЗНЕМИРУЈУЋЕ) ПОКУШАН АТЕНТАТ НА МИНИСТРА ЗА РАД У УГАНДИ! Нападачи изрешетали ауто и убили министрову ћерку
Ипак, научници су пре једне марсовске године, односно две земаљске, приметили да су облаци изнад ровера Кјуриосити (Curiosity) почели да се формирају раније него што се очекивало. Стога су ове године већ крајем јануара почели да снимају небо како би ухватили формацију тих раних облака. Притом су снимили облачке испуњене кристалима леда који су расипали светлост залазећег Сунца, а неки од њих светлуцали су у боји, пише НАСА.
Облаци у дугиним бојама
Стручњаци су открили да се ови рани облаци формирају на већим надморским висинама него што је уобичајено. Наиме, већина облака на Црвеној планети налази се на висини до 60 километара, а састоје се од воденог леда. Недавно снимљени облаци који су се налазили на већој надморској висини вероватно су били формирани од смрзнутог угљениковог диоксида (сувог леда).
На снимцима са роверове камере Маст, или Мастцам, види се како ови облаци дословно сијају. Непосредно након заласка сунца њихови кристали рефлектују бледу светлост наше звезде, због чега се чини као да сијају на тамном небу. Ови ноћни светлећи облаци (ноктилуцентни облаци) постају светлији док се у њима стварају кристали, а затим све тамнији када Сунце "падне" испод њихове надморске висине.
Још фасцинантније је када се успут ради и о иридесцентним облацима. Овај феномен зове се иридесценција или иризација, а облацима даје изглед "окупаности" у дугиним бојама.
- Ако видите да облак светлуца у пастелном низу боја, то је зато што су све честице у њему приближно идентичне величине. То се обично догађа непосредно након стварања облака који су расли истом брзином - рекао је атмосферски научник Марк Лемон са института Спејс Сајенс Институт (Спаце Сциенце Институте) у Колораду.
- Увек ме изненаде боје које се тада појављују: црвена и зелена, плава и љубичаста. Стварно је супер видети нешто што сија са тако много боја на Марсу - рекао је Лемон.